Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Aralık '06

 
Kategori
Coğrafya
Okunma Sayısı
780
 

Dağlar

Dağlar
 

Birçok blog yazarı arkadaşımız bende dâhil olmak üzere, hep uzaklarda bir yerlere gitmekten bahsediyoruz. Büyük şehirlerin keşmekeşinden kurtulup huzuru bulmayı umut ettiğimiz yerlerden.

Ben, deniz kenarında doğup büyüdüm. Bugün nereye gitmek istersin deseler, bir sahile derim. Nerde ölmek istersin deseler ya dağların doruklarında ya da engin denizlerde derim.

Dağlar, benim kredilerimdirler. Hep kendilerine hayranlıkla geçti hayatım. Dara düştüğümde sığınabileceğim ana kucağı gibi gelirler bana. Onları Mevlana gibi görürüm. Onlar, börtü böceğin, kurdun, kuşun, eşkıyanın, taşın, ağacın, otun, çiçeğin meskeni; Bulutun mola yeri; Suyun, imalathanesi; Karın yatağı; Ay ile Güneşin rehberleridirler.

Tarih boyunca, âşıklara esin kaynağı olmuşlar. Adlarına şiirler, türküler, ağıtlar, destanlar yazılmış. Kimilerine göre Tanrı olmuşlar, tapılmışlardır. Buzullarının arasında sakladıkları fosillerle, tarihi ayağımıza getirirler.

Nerde bir dağın yamacını görsem, hemen ona dokunmak, onu anlamak, ona sarılmak gelir içimden. Sesini işitmek hevesiyle yanar tutuşurum. İşittiğimde de huşu ile dolar taşarım. Hemen bir bağlama çalmak, türkü söylemek isterim.

İmalathaneler gibi hiç durmaz çalışırlar. Bazı geceler uykuya dalarlar. Onları izlerim uzaktan, hiç ses çıkarmadan. Sanki nöbet tutarım, onları ben koruyacakmışım gibi.

Umudum, bir gün alıp başımı giderde deniz kenarında yer bulamazsam, dağların beni bekliyor olması.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Zonguldak tan yazıyorum.. dağları meşhur olan..... yazınız nasılda güzeldi...

Gülden Işık 
 22.12.2006 23:23
Cevap :
Sizlerin bu güzel yorumları, benim için çok değerli. Teşekkürler ve torununuza sevgiler.  23.12.2006 8:12
 

Hani hep gitmekten, alıp başımızı kaçmaktan söz ediyoruz ya...Hani hep dağlara, denizlere, ormanlar, göl kıyılarına gitmek istiyoruz ya...Belki kentler ruhumuzu korumamıza engel oluyordur, belki kent ve insanlar taşıdığımız ruhu olduğu gibi saklamamıza izin vermiyordur...Ben inanıyorum ki ruhunu olduğu gibi taşımak isteyen doğaya kaçmak ister...Yüreğine sağlık bu içten ve aydınlık yazı için...Sevgiler...

Fulya 
 18.12.2006 11:16
Cevap :
Sizlerden böyle yorumlar almak benim için önemli. Teşekkürler.  18.12.2006 17:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 23
Toplam yorum
: 36
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 885
Kayıt tarihi
: 27.10.06
 
 

Ordu-Perşembe'nin Çerli Köyü'nün sahilinde doğdum. 23 yaşına kadar balıkçılık yapıp liseyi bitirdim...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster