Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ekim '09

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
7884
 

Dersini iyi çalış Hülya Avşar..

Dersini iyi çalış Hülya Avşar..
 

Türk Tarih Kurumu eski Başkanı Yusuf Halaçoğlu aynı zamanda bir tarihçi. Uzun yıllar süren araştırmaları sonucunda ; Osmanlı tahrir arşivlerinden 41 bin 297 aşiret tespit ettiklerini belirterek, 1500-1600 yılları arasındaki yaklaşık 60 tahriri incelediğini ve sadece göçebe hayatı yaşayanları araştırdığını söylüyor. Araştırmasında Anadolu’da 37 bin 706 Türkmen aşireti, 166 Moğol aşireti, 4 bin 455 Avşar aşireti, 90 Arap aşireti ve 2 bin 287 Kürt aşireti tespit ettiklerini açıklıyor. Çalışmasında bugün kendisini Kürt olarak gösteren aşiretlerin 16. yüzyılda Türkmen olarak gözüktüğünü de hatırlatan Halaçoğlu, Avşarlar’ın bir Oğuz boyu olduğunu yineler (!) Yani buradan şunu anlıyoruz, Avşar-Pirebat aşireti sonradan Kürtleştirilmiş bir Türkmen boyu.

Hülya Avşar ile ilgili kendisine yöneltilen soruya cevabı şöyle Sayın tarihçimizin "Kendileri Avşar olduğunu söylüyor. 24 Oğuz boyundan en büyüğü. Zaten kendisi ne söylüyorsa söylesin, bana ne."

Fırat Ünv. İletişim Fakültesinde ders veren ve Fırat TV’nin Haber Koordinatörlüğü görevini de yapan, aynı zamanda AVŞARLAR konusunda yüksek lisans tezi hazırlayan (Avşarlar ve Avşar Düğünü Belgeseli- İst. Ünv. Sosyal Bil. Ens. RadyoTV Böl. 1993) ve çeşitli yazıları ve belgesel programları olan Avşarelleri Dergisi Yönetim Kurulu Adına Öğr. Gör. Memduh YAĞMUR da araştırma yapan akademisyenlerden biri.

Baykal AKP’nin Kürt açılımını eleştirirken bir Kürt Aşireti olan Avşarları örnek göstererek;

” Aşiretin en ünlü isimlerinden birisi de Hülya Avşar. Babası Celal Avşar, Avşar Pirebat Kürt aşiretine mensup” açıklamasında bulunmuştu.

Bu açıklamadan duyulan rahatsızlığın nedeni; Tarih araştırmacılarının yıllar süren çalışmalarını görmezden gelerek ve ne acıdır ki Hülya Avşar adını kullanarak siyasetin sulandırılmasıdır.

Sayın Memduh Yağmur’un tepkisi de Oğuz-Türkmen-Yörük boyu olan Avşarlar’ın, sanki bir Kürt aşireti gibi gösterilmeye çalışılmasınadır. Rahatsızlığının gerekçelerini şu şekilde açıklıyor Memduh Yağmur.

„Avşarların, Oğuz-Türkmen-Yörük boyu olduğu ile ilgili her yerden bilgi edinmeniz mümkündür. Türk Tarih Kurumu Eski Başkanı sayın Yusuf HALAÇOĞLU’nun Türkiye’deki Aşiretleri anlatacak olan 6 cilt ve 3000 sayfalık kitabı şu an baskıdadır. Kaşgarlı Mahmut, Reşidüddin, Ebülgazi bahadır Han’ın kitaplarında 24 boydan birisi olarak Avşarların damgalarını da göstermektedir; bir avşar damgası: Onu, sadece bey’ler kullanabilirler. Damga, 2 kere, ters/yüz (AT-AT) yani Ad, nam diye okunur..AD’ı, NAM hâline gelmiş, yâni, NAM yapmış, tanınan, bilinen demektir.

Konu ile ilgili en büyük uzman Prof.Dr.Faruk Sümer’in OĞUZLAR adlı kitabında Avşarların en büyük Türkmen boyu olduğu görülür.

Ardahan Avşar gençleri, kendilerinin Avşar olduğunu, klasik ve klişe tabirle “24 Oğuz boyundan biriyiz” gerçeğine sahipler. Ardahanlı Avşarların, uzun yıllar ihmal edilmiş olmalarına rağmen, bir istisna dışında, hiçbirinin devletle sorunu olmamıştır.“ diyerek tepkisini dile getiriyor.

Doğu’da yaşayan ve Kürtçe konuşulan bir ortamda büyüyen, Kürtçe bilen herkes Kürt değildir. Geçen gece katıldığı bir TV programında bu konuda yaptığı gafı, Ankaradan bağlanan ablası düzeltmiştir.

Bir insan, hangi dinden, hangi ırktan, hangi boydan gelirse gelsin özüne ve geçmişine sahip çıkmalıdır. Hülya Avşar’ın tipik özelliği, bir kuyuya taşı atıp kırk akıllı çıkartmaya uğraşırken karşıdan sırıtıp bunu da rant’a dönüştürmek olmasa bu kadar üzerinde durmayacağım. Sansasyonlarla kendini gündeme taşımayı iyi bilen Avşar, gündemde ki konu üzerinden de kendini ekranlara ve gazete manşetlerine çıkarmayı becermiştir. Bu zekâ mıdır? Hayır. Hırs mıdır? Evet. Kolayı seçmektir yaptığı. Hülya Avşar’ın elinde kala kala sadece TV kanalları kalmıştır. Son dönemlerde büyük aşamalar kaydeden Türk Sinemasında bile Avşar’ın olduğu bir proje yoktur. Çevirdiği diziler tutmamıştır. Kaya Çilingiroğlu sayesinde rüyasında bile göremeyeceği bir ortamda çevre edinmiş, onun nimetlerini kullanmaktadır. Hangi geçmişi, hangi bilgi birikimi Hülya’yı bulunduğu yere taşıdı zannediyor.

Pazar günü bağlandığı „ Her Açıdan“ programında onun adına üzüldüm! Geçen gece Kamer Genç „Hülya Hanım ben seninle otele de giderim.“ dediğinde de üzüldüm ! Savcının karşısına ifade vermek için gittiğinde de üzüldüm!

Haddini ve yerini, ne bilip ne bilmediğini bilmeyen insanların düştüğü durumlara düşmesi gerçekten üzücü!

Kendisine bir soru, rahmetli babası Celâl Avşar adına yaptırdığı okul, Ardahan'da değil de neden Maltepe ilçesinde?

„Şöminemin başında oturup duyarsız mı olmalıyım?“ diyor gazetecilere. Bu güne kadar olmuşsun, bundan sonra da olmanda bir sakınca yok bence. Kürt kimlikliyim diyen Hülya Avşar bu güne kadar Kürt insanlarımız için neler yapmıştır? Halis Toprak Lice’ye yatırım yaptı. Kürt kimlikliyim diyen şarkıcılar, oyuncular, yazarlar ne yaptı merak ediyorum… Söyleyinde bilelim…

12.Ekim.2009

Nur Zeynep Çelik

Kaynak: Bia Haber Merkezi.

Vikipedi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Gecikmeli de olsa yazınıza bir yorum göndermek istedim. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da başta Avşar olmak üzere kürtçe konuşan Türkmenler için yeterince çalışma yapılmaması ve özelikle son yıllarda kürtçe alfabe ve dil ile (nasıl bir şey ise daha milletvekileri bile bilmiyor) gözümüzün önünde bir olmayan bir millet yaratıldığını görüyoruz. Üniter yapımızın tehlikeye girmesi ve öz be öz Türkmen kardeşlerimizin de kürtleşmesi anlamına gelmektedir. Değerli dostum tarihçi Adnan Menderes KAYA'nın bizatihi yörede yaptığı araştırmaları ile yazdığı ve törörün hedefi olan Hakkari- Tarihi Konuşan Kent (Berikan Yayınları 2010- 414 sayfa) isimli kitabında, Hakkari'nin Türkmen şehri olduğu belgeleri ile ifade edilmektedir. Keza diğer illerde de durum aynıdır. Ne mutlu Türküm diyene. Memduh YAĞMUR

memduh yagmur 
 03.12.2012 10:53
 

Her insan sepetindekini ortaya koyar. Gençliğinde Afrika Ormanları gibi olan Hülya Hanım, orta yaşlarda Avrupa'ya dönmüştür... Etinden, kemiğinden, fiziğinden başka sermayesi olmayanlar yaşlanınca Sibirya gibi daha önce kendisine hayranlık duyanların hiç uğramadığı kutuplara dönünce kendilerine göre haklı olarak ortaya sepetindekilerden dökmeye başlarlar ki bizler de bunu konuşuruz... Şimdi biz bir eli yağda diğer eli balda ÖTEKİLER'den bir hanımefendiyi ve dahi soyadından başka Avşarlıkla herhangi bir ilgisi olmayan kişiyi konuşarak onun amacına uygun hareket etmiş oluyoruz ve tabi ki ben de... 29 yıl öncesinde sert kış gecelerinin kuru ayazını iliklerine kadar yaşatılanlardan Nedim Diyemli der ki: "Tokların doymadığı yerde açlar, toklar için ağlar..." İnsanlar soyadlarına bakılarak adlandırılmaz. Benim gözümde Hülya Hanım ne Kürt'dür ne de Türk. O olsa olsa Ötekiler'den birisidir. Saygılarımla.

Haydanlı 
 21.10.2009 15:06
Cevap :
Aslına bakarsanız Adnan Bey, bu yazıyı yazıp yazmamakta çok tereddüt etmiştim. Sizin vurguladığınız sebepten ötürü. Amacı "gündem yaratmaktı." Ona hizmet etmek gibi oldu derken, Ruhat Mengi'nin "Her Açıdan" programında "bomboş" luğundan kaynaklanan düştüğü durum aklıma geliyor ve bana göre bu yazılanların onu biraz silkeleyip, kendine getirmesini diliyorum. Teşekkür ve saygılarımla..  21.10.2009 23:19
 

Oğuz'un Onüçüncü boyudur Avşar. Avşar'ın manası işi çabuk işleyici demektir. Kuşu Beyaz Doğan (Çeralacin). Bu boyun yayıldığı yerler Malazgirt'ten sonra Binboğa Dağları Maraş Bölgesi ve civarı, ayrıca Karaman Oğulları da Avşar Boyundandır. Bozoklar'dan olan Avşarlar; Beğdili, Karkın, Çaruklu gibi Yıldız Han oğludurlar...

Haydanlı 
 21.10.2009 14:52
Cevap :
Efendim verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Gerçek ve içerikli paylaşımlarla birbirimize aktaracağımız o denli çok şey var ki...Aydınlık ve umutla kalınız. Nur Zeynep Çelik  21.10.2009 23:13
 

Doğu ve Güneydoğu'da ki insanların istediği ve ihtiyaçları olan şey eğitim, refah düzeylerinin artrması ve fırsat eşitliği. Sadece onların mı ihtiyacı var? Sizin, benim, diğer 5 bölgede ki insanların yok mu? Onlar işsiz de biz değil miyiz?Üretim bitmedi mi bu Ülkede? Fabrikalar kapanıp AVM olmuyor mu? Sabahın köründe Küçükçekmece'den kalkıp Gebze'ye işe gitmiyor mu insanlar? İşte bu noktada ben de size yapmayın Allahaşkına Başak hanım diyorum:)) Gelelim asıl konuya. Hülya Avşar konuya hakim değil. Kendini Kürt hissedebilir. Kürt olmak kötü bir şey değil ki. Ben Aşiret kızıyım diyorsa, mensubu olduğu aşireti iyi bilecek. Bu gün Afşarlar bir Türk boyudur. Afşar aşiretinden geliyorum yarım Kürt derse olmaz. Pirebat aşiretinden geliyorum derse anlarım. Ama haklı Afşar daha artistik, Pirebat daha banal ! Bunların hepsi oyun sevgili arkadaşım. Saçmalamaya devam ederse tepkimi dile getiririm. Katılımınız için teşekkür ediyorum. Selamlar.

Nurcan Çelik Yalun 
 15.10.2009 14:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 348
Toplam yorum
: 959
Toplam mesaj
: 108
Ort. okunma sayısı
: 1326
Kayıt tarihi
: 31.10.07
 
 

İstanbul 25 Temmuz : /… İşletme tahsil ettim. Özel ilgi alanım olduğu için 2 yıl Psikoloji okudum..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster