Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Aralık '14

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
360
 

Dillerde dolaşan şarkı ve türkülerimizin bize ait olmadığı doğru mu?

Dillerde dolaşan şarkı ve türkülerimizin bize ait olmadığı doğru mu?
 

Dillerde dolaşan hangi şarkı ve türkülerimizin bize ait olmadığını bilsek durumun vahameti daha bir ortaya çıkacak. Aman kalsın, bilmeyelim... Yahu imrenerek söylediğimiz, dinlediğimiz çoğu şarkı ve türkülerimizin diğer milletlerden alındığı söyleniyor. Gerçekten öyleyse açıklansın, biz bunu bilelim, dinleyelim, söyleyelim; kendimizi kandırmayalım.

Dede Efendilerin aceme şiran şarkıları da ondan bundan alınma değildi her halde... Kültürümüzün ve sanatımızın yarısının bize ait olmadığı  gerçeği bu toprakların bir insanı olarak ruhumu acıtıyor. Biz bu kadar yeteneksiz bir millet miyiz?

"Çırpınırdın Karadeniz/Bakıp Türk'ün bayrağına..." Ermeni şarkısıymış. Sözleri değildir herhalde canım... Olsun; biz çalalım, dinleyelim. Irkımızın hasletleriyle duygulanalım, etkilenelim. Ama yani beste Ermeniceden alınmaysa bu da açıklansın, bilelim!

Bizi yıllarca İsveç milli marşıyla yürüttüler "Dağ başını duman almış..." Kendi marşımızı yazsaydık da dağ başını duman alsaydı keşke...

"Tenhalarda menhalarda gezme şaşkın..." dinlerken biz ne güzel şarkılar yapmışız meğer diye gıptayla Erkin Koray'ı alkışlarken bir de bakıyoruz ki "şaşkın" Arap şarkısı..."Küçük yaşta aldım sazı elime" yi bize bırakın, o bari bizim olsun!

Neyin bize ait olduğunu bilsek hani bu şarkı ve türkülerimizin yarısı gitse gam değil. Bize bize ait olanlar yeter. Bize ait olanları dinler, söyler gurur duyarız. Ondan al, bundan çevir, İngiliz'i taklit, Fransız’ı naklet sonra hepsine birden benim de, milleti kandır!

Kerim Korkut Türkiye'sinde bu ayıklamalar yapılacak. Ben onun bunun yaptığı ettiği ile mutlu olamam."Sarı gelin" olacağına kırmızı gelin olsun!

Ben de diyorum ki ne sanatkâr milletmişiz... Leonardo da Vinci'nin Mona Lisa'sını taklit edemiyoruz yoksa utanmasak onu da alacağız ve bizim diyeceğiz. Yıllar önce Lale Belkıs'tan bir şarkı dinliyorum "kafadar" Çok hoşuma gitti. Sonra aynı şarkının yabancı versiyonu ile karşılaşıyorum. Belki onlar bizden aldı canım, olmamı yani hahahahaha!

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gülelim ağlanacak halimize, selamlar, sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 26.12.2014 19:25
Cevap :
Evet, gülelim ağlanacak halimize...  28.12.2014 15:01
 

Bir belgesel filimde Osmanlı; Boşnak, Bulgar, Rum, Türk, Arap, Kürt ve Ermeni yani 7 farklı kültürden oluştuğunu izlemiştim. Alt yapıya bağlı her şey de ortak izler mümkündür...

Kadri KANPAK 
 25.12.2014 20:36
Cevap :
Ortak izler olabilir tabii ki...  28.12.2014 15:09
 

Biz ne yazıyı, ne kâğıdı, ne kalemi, ne matbaayı, ne telefonu, ne bisikleti, ne otomobili, ne uçağı, ne gemiyi, ne radyoyu, ne televizyonu, ne buz dolabını, ne çamaşır makinesini, ne bulaşık makinesini, ne elektriği, ne mikroskopu, ne teleskopu, ne bilgisayarı, ne buhar makinesini, ne elektrik motorunu, ne müziği, ne edebiyatı, ne resim yapmayı, ne armudu, ne üzümü, ne parayı, ne pulu icat etmedik. Bizim icat ettiğimiz tek şey AKP nin simgesi olan ampul ve onuda bildiğim kadarıyla Recep Tayyip Erdoğan icat etti. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 25.12.2014 14:47
Cevap :
Şu yazdığınız yorumu insanların bir defa,bir defa daha okuması lazım!  02.01.2015 13:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5704
Toplam yorum
: 14402
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 640
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster