Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ağustos '17

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
96
 

Din ibadet demek, ahlak insanlara kalmış

Din ibadet demek, ahlak insanlara kalmış
 

Dinin ibadet yönünü yerine getirmek mümkün ama ahlak zor… Bu yüzden insanlara öncelikle ibadetler anlatılmalı. Ama inadına dinin yol gösterenleri önce ahlaklı olmaya zorluyor. Ahlak öyle bir şey ki belki peygamberler bile tam ahlaklı olamıyordu.

Böyle bir şeyi sen nasıl insanlardan istersin… Şunu kabul etmiyor bunu kabul etmiyor, şöyle olacaksın böyle olacaksın… Ben ahlaklıysam dine ne gerek var, din beni ahlaklı yapacak; ben düzelmek için zaten dine girdim, dinin amacı bu değil mi?

Düşmüşe, ahlaksıza, hırsıza, katile… Hiç kimseye bir şey diyemezsin, herkesi kabul edeceksin… Şöyle olmalıymışız da, böyle olmalıymışız da… Din melekle şeytan arasında gider gelir; öyle iki meleği koluna takıp hadi cennete demez…

Temizlen de gel, ruhunu kalbini temizle de gel….Niye geleyim ondan sonra, sen temizleyeceksin; Allah’ın kitabı, ayetler, hadisler, sizler ne için varsınız!

Zaten ibadet seni ahlaklı olmaya sevk edecek, mesela sarhoşken dua edebilir misin? Ruhunu, bedenini, kalbini temizle ondan sonra gel dediğin zaman olmaz; ben zaten bu amaçla geliyorum.

Şüphesiz ahlak ile ilgili ayetler hadisler var da bu ayetlerde ahlaksızın boynunu koparın mı diyor?

İnsanları ibadetle dine yaklaştırmak daha kolay. İçkiyi bırakacaksın, sigarayı bırakacaksın, şunu yapmayacaksın, bundan uzaklaşacaksın… Birincisi bu şekilde istenenler adamın hayatı. İkincisi abartılıyor, yaşamayla ilgili hiçbir şey bırakmıyorlar. Evlenecek kız süslenmiş, niye süslenmiş. Ve üçüncüsü şart koşuluyor, üstelik baskıyla.

Ahlak biraz da kişilikle ilgili, yani insanın yapısına bağlı. Bizim çalıştığımız yerde ateist insanlar rüşvet almazdı, onuruna yakıştırmadığı için.

Bir diğeri ahlak ve hayat tarzıyla ilgili isteklerde bulunulursa kişiler bunu uygulayamayacaklarını düşünür uzak kalırlar. Ama dini ibadet yönüyle anlatırsanız, sonuçta ne yapılacak belli, bu ibadetleri yerine getirirken zaten kendilerine çekidüzen vereceklerdir. Uzun saçlı küpeli gence saçlarını kestir küpeni de çıkar öyle gel dersen gider ve bir daha gelmez.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, Din, insanların insiyatifine kalmış bir konu. Kuralların da çoğu maalesef sonradan konma. Yani isteyen kabul eder isteyen etmez. Sadece kişiyi ilgilendirir. Oysa ahlak, insanın toplum içinde yaşamını düzenler ki bence çok daha önemli bir konudur. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 03.08.2017 17:33
Cevap :
"Kadere inanmak iyi, bir şey olduğunda benim suçum değil diyorsunuz" başlıklı yazım (sadece bu başlığı işlediğim halde) reddedildi. Artık dinin uygulaması konusunda eleştiri yazısı yazamıyoruz.Kader yok kadere inanmıyorum demedim ki ben, kaldı ki denilebilir de.Yorumda din kurallarının sonradan konulduğunu söylemişsiniz, bunu şimdi yazın yazınız reddedilir.  09.08.2017 22:14
 

Merhaba Kerim Bey...Din, genelde Tanrı ötesi bir kavram, bir inanış ve düşünce sistemidir. Bir Tanrı ya da bir kutsalla özdeşleştirildiği zaman, bildiğimiz din anlamı ortaya çıkar. İbadet ise, bu dinin şekli kısmıdır, bir kültür, bir alışkanlıktır. İbadet aksatıldığı zaman ,insanı rahatsız eder...Her sabah kaktığında yüzünü yıkayan bir insanın, bunu bir sabah aksattığı zaman duyduğu huzursuzluğu yaşar. Ahlak'ın, dinle birebir ilişkisi yoktur...Şunu yaparsan "günah; bu yaparsan "sevap" olur gibi yönlendirilenlerin ahlakı zorlamadır; dini inançlarını yitirdikleri zaman bu zorlama ahlaklarını hemen bırakırlar. Ama, gerçekten ahlaklı olan insanlar için böyle bir durum söz konusu değildir...Selamlar.

cdenizkent 
 03.08.2017 16:57
Cevap :
"Ahlak'ın, dinle birebir ilişkisi yoktur...Şunu yaparsan "günah; bu yaparsan "sevap" olur gibi yönlendirilenlerin ahlakı zorlamadır; dini inançlarını yitirdikleri zaman bu zorlama ahlaklarını hemen bırakırlar. Ama, gerçekten ahlaklı olan insanlar için böyle bir durum söz konusu değildir..." Özellikle yorumunuzun bu kısmı bana ilginç geldi.  09.08.2017 22:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5714
Toplam yorum
: 14414
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 640
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster