Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 

30 Nisan '07

 
Kategori
Sivil Toplum
Okunma Sayısı
9236
 

Dünya bize atalarımızdan miras kalmadı

Dünya bize atalarımızdan miras kalmadı
 

2006 yılında ülkemizde tam 2.109 orman yangını çıktı. Bu yangınlarda 7.444 hektar yetişmiş orman varlığımız yok oldu. Yok olan sadece 7.444 hektar orman mıydı? Sadece orman varlığımız mı bu kadar azaldı? Yanan o ormanlar pek çok değerimizin de kaybolması değil mi? Atmosferde sera etkisi yapan karbondioksit gazı, bu ormanlar yandığı için arttı. Yanan bu ormanlar nedeni ile toprak erozyonu oldu. Sayısız canlı, yaban hayvanı, kuş, böcek... Daha niceleri cayır cayır yandı, yok oldu. Kimi yumurtadaydı, kimi yaşama henüz 'merhaba' demişti, kimide yeni yaşamlarla yüklüydü. Kim bilir? Belki türünün son örneği bir bitki, yada bir başka canlı da yok oldu. Tüketiyoruz, değerler adına ne varsa.

"Dünya bize atalarımızdan miras kalmadı. Biz onu çocuklarımızdan ödünç aldık" Bu veciz sözün, bir Afrika Atasözü olduğu söylenir. Çıkış kaynağını ben bilmiyorum. Ama bu sözü çok seviyorum. Her türden çevre kirliliği, doğal yaşama alanlarının yok edilmesi, orman kayıpları, en sonun da küresel ısınma. Borcuna sadık olmak, emanete ihanet etmemek, ödünç aldığının kılana zarar vermemek. Bunlar bizim toplumsal erdemlerimiz değil miydi? Sorguluyor muyuz kendimizi? Zaman zaman dost meclislerimizde ' Ne oldu bize?' diyor muyuz?

Yeni ormanlar için, yeni yaşam alanları için çaba gösterenleri saygıyla selamlıyorum. TEMA Vakfı'nın etkinlikleri beni hep heyacanlandırıyor. Sevdiklerime özel günlerinde, armağan olarak TEMA Vakfı'nın 'Fidan Sertifikaları' veriyorum. Yaşamım boyunca hiç bir taşınmazım olmadı. Ama Tema Vakfı sayesinde "DİKİLİ AĞAÇLARIM" var. İnsanlar sahip olduklarını ölümüne koruyor. Sonu ölümlü biten kavgalar, miras yüzünden yaşananlar, ülkelerin işgal edilmesi, sınır ihlalleri, özel güvenlik birimleri, güvenlik kameraları.... daha neler neler. Hepsi sahip olduğumuz mal varlığını korumak için. Peki ormanlarımız? Onları neden aynı titizlikle korumuyoruz? Yeni ormanlar oluşması için gösterdiğimiz çaba, yeni orman yangınları için, yeni kurbanlar yetiştirmek adına mı?

Yaşamım buyunca sahip olabildiğim bu dikili ağaçlarımın yok olmasına izin veremem. Benim hiç hanım, hamamım, yatlarım, katlarım olmadı. Belki ben de istemedim olmasını. Sınırlı gelirimle; çocuklarımın öğrenimleri, onların yaşam kalitesini artırma önceliğine kullandım seçimimi. Ama dikil ağaçlarım oldu. Lütfen onların yaşamasına engel olmayın.

Türk Hava Kurumu, var olan ama teknolojisi yetersiz kalan yangın söndürme uçaklarının yanısıra, yeni ve yangın söndürme yeteneği daha yüksek uçaklar almak, orman yangınlarının orman varlığımızı yok etmesine "dur" demek için yeni bir kampanya başlattı. 27 Nisan Cuma günü, sayıları pek çok olmayan, ama inançlı ve ülkesini seven bir gurup insan; " BU GÜN, O GÜN" dedik ve Ankara'nın Çankaya İlçesinde bu kampanyayı biz de başlattık. Bu dalganın tüm ülkeye, ilçe ilçe, il il yayılmasını dileyerek. THK Çankaya Şube Başkanlığı tarafından düzenlen gecede yangın uçağı alınması kampanyasının başlatılması dışında; bir ödül töreni ve Kahraman Havacımız Vecihi Hürkuş'un yaşamını konu alan bir de tiyatro oyunu vardı. Yıl içinde Şubemize yardımları ile destek verenlere ve Türk Hava Kurumu Çocuk Kulübü Kurucu Üyelerimize anı plaketleri verildi. Gazeteci, tiyatro oyuncusu Sayın Mansur Erk'in yazıp - oynadığı, Sayın Yılmaz Guruda'nın yönettiği tiyatro oyunu ilgiyle izlendi.

27 Nisan akşamı, ülkemiz pek çok politik gelişme yaşadı. Ankara gündemi o kadar yoğundu ki, kızamadık bize destek vermek için gelemeyen büyüklerimize. Sahip çıkılması gereken şeyler vardı. Görevlerini tam olarak yapmaları elbetteki gerekiyordu. Ama biz de erteleyemezdik. Yangın sezonu geliyor. Orman varlığımızı korumak için ülkemizin bu uçaklara ihtiyacı var. Elbetteki korunması gerekenler korunacak. Kimimiz politika da bu görevi yaparken, kimimiz de görev alanlarımızı ilgilendiren konularda görevimizi yapacağız. Hiç bir görevin diğerine göre önceliği olmadan. Ülkeye her şeyi ile sahip çıkmanın ortak bilinciyle.

Dünya ısınıyor. Orman yangınları bu ısınmanın etkisi ile artacak. Orman varlıkları azaldıkça, pek çok nedenle dünya daha çok ısınacak. Bu ısınma daha çok orman yangınına neden olacak. Daha çok orman yangını dünyayı daha da ısıtacak. Bu böyle sürüp gidecek. Nereye kadar mı? Çocuklarımıza bırakacak bir dünya kalmayana kadar.

Türkiye'nin bütün illeri, ilçeleri; gün o gün. Başlatın kampanyalarınızı. Haydi Milliyet Blogcular. Bundan 75 yıl önce, büyüklerimizin yaptığı gibi. Hani onlar " Gün bu gün" demişlerdi, 72 uçağı alarak, ülkelerine hediye etmişlerdi. İşte onların torunları olarak bu gün sıra bizde. Emanet edilene ihanet etmemek, çocuklarımıza mahçup olmayacağımız bir ülke bırakabilmek için.
Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Talip Bey , Söyleminize katılmamak mümkün değil. Ormanlarımız kasıtlı veya bilinçsizce yakılıp yok edilmekte. ama malesef ülke olarak bu konuda hiç duyarlı olamadık.Geçen yıl kuşadasında çıkan orman yangını sadece tv'lerde bir kaç gün geçti ve unutulup git. Görevim gereği şu an selçukta bulunmaktayım ve yangının bıraktığı yürek acısı izler hala durmakta ve uzun yıl sonra belki de eski haline gelecek. Ormanlarınız kurumalız çünki gelecekte kurak bir Türkiye olamak için dediğiniz gibi.Bu hepimizin yurtaşlık görevidir diye düşünüyorum. Devletin tüm kurumlarıyla ormanlarımıza sahip çıkmalı. Bu misyonu Türk Hava Kurumu Kuruluşundan bu yana elinden gelen tüm imkanlarıyla günümüze kadar ormanlarımızı korumuş ve yangınla mücadele vermiştir. Yaptıkları taktire şayendir. çalışmalırınızda başarılar diliyorum. ömer aydın

ömer aydin 
 30.04.2007 21:10
Cevap :
Sayın Ömer Aydın, İlginize çok teşekkür ederim. Tüm olaylarda olduğu gibi bu konuda da duyarlılık çok önemli. Bizler duyarlılığımızı çevremize de yayarak sayımızı artırmak zorundayız. "Nasıl olsa birileri yapacaktır." düşümcesi ne yazık ki şu anda çok yaygın. Bu düşünce tüm toplumsal sorunlar için geçerli. Ama toplumumuzun son günlerde demokrasi ve laiklik konusunda ki duyarlılığı beni umutlandırıyor. Diğer toplumsal sorunlarda da bu duyarlılık dalga dalga çoğalacak. Buna gönülden inanıyorum. Saygfılarımla.  01.05.2007 9:56
 

"Orman yangınlarına BİR KOVA SU da sizden"Türk Hava Kurumunun Türkiye genelinde başlatılan orman yangınlarını söndürülmesinde kullanılmak üzere, acil ihtiyaç duyulan yangın söndürme uçakları alımı için yardım kampayasını desteklemek bence görevdir...Tema gönüllüsü olarak, doğamızı korumak adına birşeyler yapmaya çalışıyorum... Türk Hava Kurumuna, sms ve bankalar kanalıyla yardımlar yapılabilmektedir... Çocuklarımız için el ele verme zamanı...Sevgi ve saygılar.

Latif 
 30.04.2007 21:08
Cevap :
Latif Bey, İlginize ve katkınıza çok teşekkür ederim. Bu konuda desteğinizi bekliyorum. Sizin ve tüm Milliyet Blogcuların. Ben bu konuyu yazmaya devam edeceğim. Sizden ve diğer Blog yazarlarından da bu konuda bir kaç satır yazmanızı bekliyorum. Sonraki Blog larımda bu kampanyaya nasıl katılacağımızı ve banka hesap numaralarını da vereceğim. Duyarlılığınız için yeniden teşekkürler. Saygılarımla.  01.05.2007 10:03
 
 
Toplam blog
: 182
Toplam yorum
: 1287
Toplam mesaj
: 348
Ort. okunma sayısı
: 2247
Kayıt tarihi
: 29.01.07
 
 

10 Kasım 1954 tarihinde doğdum. Sosyal Hizmet Uzmanıyım. Pilotum. (ultralight licence no:151)..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster