Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Mart '08

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
553
 

Dünya Tiyatrolar Günü'nü kutlayalım

Dünya Tiyatrolar Günü'nü kutlayalım
 

Beyoğlu'nda genç pandomim sanatçıları ile birlikteyim.


Bugün ‘’ Dünya Tiyatrolar Günü’’ dür. Her yıl 27 Mart tarihinde kutlanan bu günde topluma mesaj vermek, geleneksel hale gelmiştir. Bu yıl ben siz sevgili tiyatro severlere bir mesaj yayınlama kararı aldım.

‘’ Tiyatro ilk çağlardan bugüne insanoğlunun çok önemli bir ihtiyacı olan gösteri sanatıdır. Tarihsel süreçte her şehirleşme ve yerleşme planında anfi tiyatrolar ve bu sahnelerde oyuncular görürüz.

Günümüzde tiyatro yeniden toplum yaşamı için vazgeçilmez önemini yeniden kazanmaya başlamıştır. Tiyatrolar seyircisi ile yeniden barışmıştır.
Devlet Tiyatroları bu yıl 60. yılını kutlamakta ve etkinliklerini Hakkari’ye kadar yaymıştır. Devlet tiyatroları sahnelerinde 42 oyun oynanmaktadır.

Bu sanata kendini adamış kıdemli tiyatro sanatçılarımız, perdelerini her zamanki özverileriyle buldukları ya da bulabildikleri her yerde açma misyonunu sürdürmektedir.

Bugün her alışverişinde 5 ile 10 arasında sinema salonu açan işletmeciler, bu salonlarından birini tiyatro sahnesi olarak yeniden düzenleseler, bu sanata çok büyük hizmet etmiş olurlar. Ve kaliteli yaşam adına önemli bir misyon yüklenen tiyatro ile bilinçli bir müşteri potansiyeli yaratırlar.

Tiyatroya kendi kültürel zenginliğimizden yeni oyunlar kazandırmak, yeni tiyatro yazarları için teşvik ödülleri vermek, daha güçlü sahne prodüksiyonları oluşturmak, türkçemizi bize yeniden hatırlatacak diksiyonu düzgün tiyatro oyuncularına destek vermek adına bugün bu hatırlatmayı yapmayı bir görev biliyorum.

Ben tiyatro yönünden çok şanslı bir neslin ferdiyim. İstanbul’da tiyatro adına şaheserler yaratan Ali Poyrazoğlu, Bülent Erbaşar, Engin Cezzar, Ulvi Uraz, Erol Günaydın, Şefik Döğen, Altan Erbulak, Cahit Irgat, Haldun Dormen, Muadelet Tibet, Yıldız Kenter, Müşfik Kenter, Nisa Serezli, İsmet Ay, Gencay Gürün, Erol Keskin, Suna Keskin, Ayfer Feray, Bedia Muvahhit, Haluk Bilginer, Nedret Güvenç, Münir Özkul, Tolga Aşkıner ve diğer tiyatro sanatçılarını yakından tanıdım ve oyunlarını seyrettim. Çoğu tiyatronun kulisinde bu usta oyuncularla sohbet etme şansım oldu. Onlardan çok şey öğrendim.
12 yaşında tiyatro sahnesine adım attım. İstanbul’da tiyatro kurdum. Çocuk oyunları yönettim ve oyun yazarlığı yaptım. Sahne ışığının benim yaşamıma katkılarını her zaman büyük bir gururla ifade ediyorum.

Bir toplumun uygarlık ölçüsü tiyatro salonlarının dolması, her gece perdelerini açması ve sanatın diğer dallarına ilgisi ile ortaya çıkar.

Bugün tiyatrolar ücretsiz perdelerini açıyor. Siz de katılın bugün bu etkinliklere ve alkışlayın tiyatro sanatına emeği geçenleri.

Bu dünyadan göç eden rahmetli oyuncularımızı, bana kattıkları tiyatro sevgisi için rahmetle anıyor, yaşayan tiyatro sanatçılarımızın ‘’Dünya Tiyatrolar Günü’’nü gönülden kutluyor, her birini yürekten alkışlıyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ülkemizde tiyatroya gereken önemin verilmediğine inanmıyorum. Memleketimiz baştan aşağı tiyatro sahnesi. Komplolar kuruluyor, darbeler yapılıyor,halkın iradesi hiçe sayılıyor. Oyunun adıysa "Alavere dalavere köylü Mehmet nöbete." Selamlar.

Mehmet Oyan 
 28.03.2008 8:39
Cevap :
Yorumunuz için teşekkürler  29.03.2008 0:14
 

Tiyatro yaşamın aynası olduğuna göre;bu aydınlığın hiç kararmaması dileklerimle tüm tiyatro sanatçılarının ve tiyatro aşıklarının 27 Mart Dünya Tiyatro Gününü candan kutluyor,bu güzel katkınız için de şükranlarımı bildiriyorum...Saygılarımla...

Mesut Selek 
 27.03.2008 21:43
Cevap :
Teşekkürler Mesut bey, bende sizin katkınız için tiyatro sanatı adına teşekkür ederim. Saygı ve sevgilerimle  27.03.2008 22:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 137
Toplam yorum
: 548
Toplam mesaj
: 94
Ort. okunma sayısı
: 1036
Kayıt tarihi
: 05.01.07
 
 

1951 İstanbul doğumluyum. Bireysel ve Kurumsal Gelişim Danışmanlığı, Moda Tasarımı ve Marka Danışman..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster