Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Kasım '11

 
Kategori
Telekomünikasyon
Okunma Sayısı
9027
 

Dünyada ve ülkemizde iletişimden alınan vergi oranları ve telefon faturasının detayları

Dünyada ve ülkemizde iletişimden alınan vergi oranları ve telefon faturasının detayları
 

MİLLİYET GAZETESİNDEN...


Gelişmiş ülkelerdeki vergi uygulamaları genellikle tabana yaygındır. Herkes geliri oranında da gelir vergisi ödeyerek, ülkenin giderlerine ve kalkınmasına, refahına katkı yapar.

Bizde ileri toplumlar seviyesine ulaştığımız ve ‘ileri demokrasi’yi uyguladığımız için, vergiyi tabana yayma politikasını en iyi uygulayan(!) ülkelerin ta başında geliyoruz!

Bu yüzdendir ki, bazen iktidar sahipleri vergiyi iyice tabana yaymak için “güncellemeler” yaparak, vergide toplumsal adaleti sağlıyorlar(!)

Birde toplum olarak takıyı çok sevdiğimiz ve düğünlerde, doğumlarda ziynet eşyalarına olan düşkünlüğümüz bilindiği için, iktidar sahipleri, ziynet eşyaları ve pırlantada fazla vergi almayıp, ne kadar toplumsal adaletçi olduklarını herkese gösteriyorlar.

Ziynet eşyasına bu kadar düşkün olan ve yüzde 32’si yoksulluk ve açlık sınırı altında bulunan toplumumuz, ziynet eşyasından alınmayan bazı vergiler nedeniyle iktidar sahiplerini üçüncü dönem iktidara taşıdılar.

Toplum olarak verginin tabana yayılmasına ‘hep destek, tam destek’ verdiğimiz için olsa gerek, kimse alınan olağanüstü vergilere sesini çıkarmıyor. Böylece krizler bizi bazen ‘teğet’ geçiyor, bazen ‘teğet’ bile geçmiyor.

Vergiyi tabana yayma politikamız bizi ABD ve AB ülkelerinin önüne geçirdiği için, ekonomik krizle nasıl mücadele edileceği konusunda, bu toplumlara ders verecek konuma kısa sürede geldik. Ancak bu toplumlar bizim verdiğimiz dersi bir türlü hayata geçirmiyorlar. O nedenle onlar krizi ta içlerinde yaşayıp, yıllık enflasyon rakamlarını yüzde 2-3’lerde, ortalama işsiz sayılarını yüzde 5’lerde tutarken, en düşük ülkenin milli geliri, bizim birkaç katımıza ulaşıyor.

Neyse herkese örnek olması gereken ‘Vergiyi Tabana Yayma’ politikamızı bir örnekle açıklamada yarar var. İşte ‘İletişim Çağında’ iletişimden aldığımız vergi oranları:

Evet, içlerinde Vodafone, Turkcell, China Mobile’ın da bulunduğu cep telefonu operatörlerini bünyesinde bulunduran Dünya GSM Birliği (GSMA), hazırladığı raporda cihaz fiyatı, cep telefonu faturaları ve kullanılan servis ücretlerini baz alan ve abonelerin ödediği ücretin ne kadarının vergi olduğunu belirleyen bir rapor yayınlandı.

Hazırlanan rapora göre Türkiye yüzde 48.2’lik vergi yükü rakamıyla en yakın rakibi Gabon’a 11 puan fark atarak ilk sırayı hiçbir ülkeye kaptırmamış.

Sakın yanlış anlaşılmasın. Bu vergimiz sayesinde ülke olarak açık ara bir dünya şampiyonluğumuz daha oldu!

Türkiye’yi vergi yükü sıralamasında takip eden ülkeler ise Gabon, Pakistan, Yunanistan ve Kongo olmuş. Kongo 2007’de yüzde 19 olan vergi yükü oranını yüzde 37’lere kadar çıkarırken, Pakistan buradaki vergi yükünü yüzde 15’lerden iki katına çıkarmış.

Bu rapor gerçeği yansıtmıyor diyenler olabilir. Ancak aşağıdaki verileri görünce, raporun ne kadar gerçeği yansıttığını anlamak pekâlâ mümkün!

İşte iletişim vergimizin detayları:

Yüzde 25 Özel İletişim Vergisi (ÖİV)
Yüzde 18 KDV
Yüzde 5 ÖİV (Mobil internet erişim hizmeti için alınıyor)
Yüzde 20 ÖTV (Cep telefonu cihaz alımlarında)
Telekomünikasyon Kurumu Ruhsat Ücreti, 13.2 TL
İlk aboneliklerde 34 TL’lik ÖİV
IMEI kayıt ücreti olar 0.37 TL
Cep telefonlarında ÖTV yüzde 20’den yüzde 25’e, maktu vergi 40 liradan 100 liraya çıkarıldı. 1000 TL’lik telefonun içinde daha önce 142 TL olan ÖTV, yeni dönemle birlikte 180 TL oldu.

Faturalara yansıyan vergilerin detaylarına gelince: (Örnek cep faturası...)

Konuşma ücreti 60 TL
KDV (%18) 11.3 TL
ÖİV (%15) 13.2 TL (Önceleri deprem vergisi olan ismi, 2004 yılında değiştirilip, bu ismi aldı.)
ÖİV (%5) 0.5 TL
Harçlar, fonlar 2.5 TL
Diğer ücretler 2.5 TL
Toplam fatura 90 TL

İşte “ustalık” dönemi vergi politikası ve vergiyi tabana yayma politikasının detayları…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Vergi dediğiniz şeyin bir adabı olur. Bu gösterdikleriniz vergiden öte soygu gibi duruyor. Sağlıcakla...

Asi Güvercin 
 11.11.2011 14:49
Cevap :
Merhaba Ali Bey. Yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  14.11.2011 10:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3059
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster