Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Eylül '18

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
623
 

Dünyanın En Pahallı Kahvesi Misk Kedisinin Dışkısından Elde Ediliyor

Dünyanın En Pahallı Kahvesi Misk Kedisinin Dışkısından Elde Ediliyor
 

Misk kedisi ve kahve çekirdekleri


Dünyanın en pahallı kahvesi hayvan dışkısından elde edilir.

Dünyanın En Pahallı Kahvesi Kopi Luwak kahvesi hayvan dışkısından yapılır.

Kahve ağaç dalında kırmızı renkli alıç veya vişne, kiraz meyvesini andırır.

Kahve dalından tane olarak toplanır yanda görseli bulunan Paradoxurus (Misk Kedisi) isimli hayvana yedirilir.

Paradoxurus (Misk Kedisi) yediği bu alıç, vişne- kiraz benzeri meyvenin çekirdeklerini 7-8 saat sonra dışkı olarak dışarıya atar. Kopi Luwvak adı verilen kahve bu dışkı tanelerinden elde edilir.

100 gramı yaklaşık 75 dolara satılan kahve dünyanın en pahallı kahvesi olarak bilinir.

Bu kahve üzerine yapılan deneyimler sonucunda dünyanın en değerli kahvesi olduğu ve diğer çeşitlerine oranla daha az bakteri bulunduğu belirlenmiştir.

Endonezya’nın Sumatra ve çevre adalarında yaşayan kahve üreticileri tarafından beslenen Paradoxurus adlı etobur memeli, kahve ağaçlarındaki en kaliteli çekirdekleri yiyorlar.

Çekirdekler hayvanın midesindeki enzimlerin etkisiyle bir tür mayalanıyor, ancak hiçbir şekilde erimiyor.  Bu kahve çekirdekleri daha sonra dışkı yoluyla dışarı atılıyor.

Kahve üreticileri de Paradoxurus'un dışkısından bu çekirdekleri toplayarak dünyanın en pahalı kahvesini üretiyor. Olmaz demeyin Tavuklarda dışkı yiyor ve yumurta yapıyor.

Uzmanlar, kahvenin kalitesini artıran önemli faktörün Paradoxurus'un midesindeki enzimler olduğunu belirtiyor. Kopi Luwak kahvesi yılda ancak 250 kilogram kadar üretilebiliyor.

Misk kedileri ( Paradoxurus ) adı verilen bu kediler kahve ağaçlarındaki çekirdeklerini bütün olarak yutuyorlar.

Çekirdekler hayvanın midesindeki enzimlerle mayalanıyor ve dışkı yoluyla atılıyor.

İşte bu dışkıdan kahve çekirdekleri toplanır ve toplanan çekirdekler arınır edildikten sonra kavrulur. Ardından pişirilmeye hazır şekilde paketleniyor.

Kısacası bir kedi türünün yediği sonrasında dışkıladığı kahve çekirdeklerinden elde edilen Kopi Luwak adı verilen kahvenin kilosu 350-500 Dolar civarında satılıyor.

Endonezya’da kahve anlamına gelen “ Kopi” ve Misk kedisinin cinsi için kullanılan  “Luwak “ sözcüklerinden oluşan Kupi Luwak Türkiye’de Luwvak kahvesi olarak anılıyor.

Acı olmayan bu kahve Türk kahvesine benzer telveli bir yapısı bulunan ve tadını çikolataya benzetirler ve içiminin oldukça kolay olduğunu söylüyorlar.

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İlk defa duydum, çoğu insanın bilmediği konuyu sayfana taşımış ve çok güzel ifade etmişsin. Yine de bunları okudum ya o kahveyi içemeyebilirim.

Kerim Korkut 
 18.09.2018 6:56
Cevap :
Kıymetli Korkut; Zaten bizde yeni duyduk ve sana bildirdik. Bir kedinin midesinin farika misali çalışması düşündürücü.Saygılar sunuyorum. Sağlığını ve mutluluğunu diliyorum.  20.09.2018 12:07
 

Şaşırdım:) Sağ olunuz var olunuz:)

Halil Güven (Sökeli) 
 15.09.2018 19:58
Cevap :
Kıymetli Halil Güven Sökeli; Hocam gerçekten ilginç geldi ve o nedenle yazdım. Bir kedinin midesinin bir fabrika gibi işlemesi üretmesi ilginç. Biz kahveden önce bu konuyu düşündük.Elbette Türk kahvesi tercihimiz ve onu kendi yerli malımız sayarız.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  17.09.2018 11:43
 

Çok ilginç, hiç duymamıştım bu kahve türünü ama yine de bizim kahvemiz en güzeli bir de Bosna'da (baba toprağı) içtiğim kahvenin tadı damağımda. Teşekkürler değerli Mehmet bey. Selamlar ile Sağlıcakla

SAHAFÇA 
 14.09.2018 21:06
Cevap :
Kıymetli SAHAFÇA :Bir kedinin iç dünyasının fabrika misali ürün üretmesi gerçekten ilginç:Elbette bizim insanımızın ürettiği ve yazdığınız gibi baba toprağı ürününe hasretiz.Biraz derinliklere gittim.Endonezya'da bu kedilerden binlercesini demirden kafese koymuşlar büyük kaplarla meyve durumundaki tanelerini kedinin önüne koyuyorlar.Başka bir gıda yedirmedikleri için kedi mecburen bu meyveleri yiyor.7-8 saat sonra kedi metrelerce dışkı bırakıyor ve bahçe sahipleri o dışkının içinde kahve tanelerini seçip başka kablarla hazırlanacak yere götürüyorlar.İlginç olduğu için dile getirdim. Saygılarımı sunuyorum.Tüm ailenize sağlık ve mutluluk diliyorum.   14.09.2018 22:08
 

Merhaba sn. Burakgazi: Birincisi; "olmaz demeyin, tavuk da dışkı yiyip yumurta yapıyor" şeklindeki açıklamadaki müthiş espriye gülmekten karnıma ağrılar girdi. İkincisi, bizim kediler de üstünü örtüyor diye "ilaç bellemiş" diye alaya alıp küçümsememize de gülmem geldi:))) Teşekkürler bilgilendirici ve eğlendirici blogunuz için sn. Burakgazi, selamlar, sevgiler

Kenan ışık 
 14.09.2018 15:42
Cevap :
Kıymeti Kenan Işık; Yani insan onlara zarar vermedikçe bütün hayvanlar insanlardan bir miktar daha merhametli ve daha vicdanlıdır.Ben bütün hayvanların yararlı yönlerinin olduğuna inanıyorum. Arıdan korkuyoruz ancak onun bize verdiği deva ( Bal ), Bizim Leman ( Kedi ) gece beni uyandırır balkon kapısını aç miyav, miyav derdi yazdığınız gibi üstünü örter işi bitince tekrar çağırırdı.Misk kedisi de paha biçilmez kahveyi kendi organlarında imal ediyor.Tavukta aynı hiç darılmaya gerek yok tavukta dışkıyı karıştırır içinde yararlı olanı alır ve bize yumurta yapar.Aslında bizim ürettiğimiz, bizim buluşlarımız, bizim insanlığa yararlı hal ve harketlerimiz daha önemli.Çok teşekkür ediyorum. Saygılarımı sunuyorum.Hep sağlığınızı, daima mutluluğunuzu diliyorum.  14.09.2018 16:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 608
Toplam yorum
: 7071
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2073
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster