Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Haziran '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
665
 

Dünyanın gündemine oturan Gezi Parkı’nın tapusu kime ait?

Dünyanın gündemine oturan Gezi Parkı’nın tapusu kime ait?
 

Görsel: Netten alıntı


Bugün 19. gününe giren Gezi Parkı eylemlerinde bugüne kadar Türkiye genelinde binlerce kişi yaralandı, yaşanan olaylarda biri polis olmak üzere toplam beş kişi hayatını kaybetti.

Polis, eylemlerin başladığı 30 Mayıs’tan bugüne kadar göstericilere 150 bin gaz bombası attı. Yaklaşık 3 bin ton su sıktı. Eylemcilere, FN-303 adlı silahtan ‘bizmut’ içeren kapsüller atıldı.Habertürk’ten Bedirhan Özyiğit’in haberine göre, polis göstericilere müdahale ederken üç çeşit gaz kullandı: “OC Gas, uzun mesafeye kapsül olarak atılabilen CS Gas ve CR Gas.”

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Gezi Parkı eylemlerinde şu ana kadar 3'ü "eylemci", biri polis biri de temizlik işçisi olmak üzere 5 kişinin yaşamını yitirdiğini belirterek, 11 bin 823 kişinin yaralandığını veya kimyasal gazdan etkilenerek hastanelere/gönüllü revirlere başvurduğunu kaydetti.

Peki, 19. gününe giren ve maddi manevi büyük kayıplara mal olan Gezi Parkı’nın gerçek sahibi kim? Tapusu kime ait?

Bunu bize Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, koşullarıyla birlikte açıkladı. İşte o tapu ve tapudaki şartların ayrıntılarının bulunduğu açıklama:

“İstanbul-Taksim-Gezi Parkı‘nda, yapı alanı 7 bin 500 metre kareye ulaşan Topçu Kışlası görünümlü AVM yapılmak istenmesine karşı, doğanın ve çevrenin korunması talebiyle yaşam alanlarına sahip çıkmak için başlayan barışçıl gösteriler, tahrike yönelik bir kısım beyanlar ile emniyet güçlerinin aşırı şiddet uygulaması sonucunda kontrolsüz bir noktaya doğru evrilmiştir.

Odamız, 3 Haziran 2013 tarihinde "Bu şiddet hemen durdurulsun!" başlığı ile bir basın açıklaması yaparak konuya ilişkin tavrını kamuoyu ile paylaşmıştır.

Şimdi de, "Gezi Parkı" için referanduma ya da plebisite gidileceği söylenmektedir.

Plebisite ilişkin tespit ve görüşlerimizi de basın ve kamuoyu ile paylaşmayı görev biliyoruz.

Gezi Parkı‘nda, halk oylamasıyla bile, Topçu Kışlası-AVM yapılamaz...

İŞTE O TAPU

Yaklaşık 29 bin 550 metre kare yüzölçümlü Taksim-Gezi Parkı taşınmazı, tapuda İstanbul Belediyesi (Büyükşehir) adına 751 ada, 2 no.lu parsel olarak tescillidir. İstanbul Belediyesi bu taşınmazı koşullu edinmiştir.

Koşul bir: Gezi Parkı taşınmazı umumi hizmetlerde (meydan, park, yeşil saha vb.) kullanılmak üzere İstanbul Bş. Belediyesi adına tapuya tescil edilmiştir.

Koşul iki: İstanbul Bş. Belediyesi, Gezi Parkı taşınmazını ne satabilir, ne de umumi hizmetler dışında başka bir amaç için kullanabilir.

Koşul üç: Gezi Parkı taşınmazı, ileride imar planında değişiklik yapılarak umumi hizmetlerden gayri bir maksatla tahsis edildiği takdirde, hazine adına tescil edilmek üzere İstanbul Bş. Belediyesi‘nden geri alınır.

Tapu Kütüğünde yazan bu koşullar, gerek 2290 sayılı Kanun‘un 8. Maddesinde, gerek 6785 sayılı Kanun‘un 31. Maddesinde ve gerekse halen yürürlükte bulunan 3194 sayılı Kanun‘un 11. Maddesinde, hiçbir kuşkuya yer verilmeyecek şekilde, açıkça belirtilmiştir.

Gezi Parkı alanının İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘ne tahsis amacı umumi hizmetlerde kullanımına dönük olduğu gibi, bu amacın halen devam ettiği açıktır. Çevre, kültürel ve doğal miras yönü ile birlikte tahsis amacının umumi hizmete dönük yeşil doku yaratmak amacı olduğu unutulmadan, kentlerimizde çok ihtiyaç duyduğumuz yeşil ve açık alanların bir kısmının veya tamamının yapılaşmaya açılmasında kamusal yarar bulunmamaktadır.

Kaldı ki, ortada bir yargı kararının bulunduğu ve konunun çevre ve yaşam hakkı gibi bir temel hak ve özgürlükler sorunu olduğu dikkate alındığında, referandum ve plebisite düşüncesinin sadece hukuksuzluk ve haksızlığa bir meşruiyet kazandırma çabası olduğu da açıktır.

Hukukun üstün, etkin ve egemen kılınması için, umuyoruz ve diliyoruz ki, hukuk dışı söylem, arayış ve uygulamalar sonlandırılır ve Gezi Parkı, Gezi Parkı olarak kalır.

Saygılarımızla.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bunlar neden dikkate alınmıyor?Yasalar idareyi bağlayıcı değil mi?

Kerim Korkut 
 16.06.2013 11:17
Cevap :
AKP diktatörlüğünde değil demek ki? Saygılar  16.06.2013 13:19
 

Ülkenin tapusunu aldığını sananlar, nedense bana nesli tükenmekte olan kelaynak kuşlarını hatırlattı..Aynur Hanım,saygılar.

Mesut Selek 
 16.06.2013 1:42
Cevap :
Kelaynak kuşları da böyle zalim mi? Cenazeye bile müdahale, vahşet var. Saygılar  16.06.2013 13:18
 

Kıymetli Ayrıntıda Gezinmek: Bunlar her yeri tapular,gayeleri Gezi parkında da bir saray yapmak var.Belki de iş merkezlerin tapularını şimdiden hazırlanmışlar.Bunlar toplumu yüzde elli diye ikiye bölerler.Toplanan kuzulara hadi hodri meydan derler.Rahat geldik zor gideriz.Biz,biziz sadece biz biliriz derler.İnadımız inat,gayemiz Murat. Koyunları susturduk,kuzuları da susturacağız.Bütün dileğimiz günlerdir orada cefa çeken gençlerimizin burnu dahi kanamasın.Yaşam gayesi için esas olan akıl galip gelsin. Selam ve saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 16.06.2013 0:05
Cevap :
Şirazeden çıkana akıl kar etmez. Son dakika olaylarını izliyorsanız Tayyip'in vicdanını sağır, gözlerini kör eden kininin ve hırsının Türkiye'yi nereye sürüklediğini görmek için kahin olmaya gerek yok. Herkes kendine dikkat etsin! Selamlar  16.06.2013 1:50
 

Gezi parkı tarihi var bir de TOPÇU KIŞLASININ hikâyesini biliyorlar mı acaba? Ben yaptım oldu sen susu otur padişah mantığı!... Sevgiyle

SAHAFÇA 
 15.06.2013 17:43
Cevap :
Öğrenmişlerdir herhalde. Diktatörümüz hayırlı uğurlu olsun!!!!  16.06.2013 1:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 669
Toplam yorum
: 6100
Toplam mesaj
: 564
Ort. okunma sayısı
: 1445
Kayıt tarihi
: 19.01.07
 
 

Bir on dört mart sabahı güneş henüz arz-ı endam ederken üzeri yongalarla kaplı, küçük pencereli, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster