Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ağustos '07

 
Kategori
Gönüllülük
Okunma Sayısı
1395
 

Duyarlılığı doldurdum çuvallara...

Duyarlılığı doldurdum çuvallara...
 

Merhaba arkadaşlar, eski kıyafetlerimizle vedalaşıp, onları ihtiyaç sahipleriyle buluşturduk. Daha önce bu konuyu sizlerle paylaşmıştım. "Kullanılabilecek durumdaki eski kıyafetleri, ayakkabıları nasıl değerlendirebilirim?" diye soruyorsanız kendinize, önerim, Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne bağış yapmanız olacaktır.

Bu konuda karar verirseniz, planlı bir şekilde hareket etmek işinizi kolaylaştıracaktır.

1-Karar verin.

2-Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ni arayın, ihtiyaçları olup olmadığını sorun.
(Benim yaşadığım bölgedeki hastanede, çoğu hastanın giyebilecek ikinci bir kıyafeti olmuyormuş ve bir çok hastanın ailesi hastayı terk etmiş. Kısacası, çok ihtiyaçları varmış.)

3-Konuyu ailenizle paylaşın ve onlardan da yardım isteyin. (Yoksa çok yorulursunuz. :))

4-Planlı bir şekilde evdeki bütün dolapları çekmeceleri elden geçirin. (İki yıl içinde en fazla beş kez giydiğiniz kıyafetleri, önünüzdeki sene içinde en fazla üç kez giyersiniz!)

5-Kutu ya da çuval bulun. (Benim kutu bulmak için zamanım yoktu, 2 YTL'ye sekiz tane kullanılmış çuval aldım ve çamaşır makinesinde yıkadım. Bu arada çuvalları mahalledeki fırından aldım.)

6-Kıyafetleri çuvallara doldurun.

7-Hastaneyi arayın, hangi birime gideceğinizi ve orada kiminle görüşeceğinizi sorun. (Hasta hakları diye bir bölüm var. Biz oraya götürdük.)

Bundan sonrası tam beş dakikanızı alıyor, hastaneye gittiğinizde kapıdaki güvenlik görevlisine hasta haklarının nerede olduğunu soruyorsunuz, o gösteriyor.
Gidiyorsunuz, hasta haklarına geldiğinizi haber veriyorsunuz. Size yardım etmesi için iki personel veriyorlar, siz arabadan eşyaları indirirken onlar da yardım ediyor. Hepsi bu... Çok kolay...

Annem, bir gün lazım olur diye her şeyi kaldırmış zamanında. :) O yüzden bizim işimiz biraz uzun sürdü. Birazcık yoruluyorsunuz ama yorulduğunuza deyiyor.

Sevgili aileme çok teşekkür ederim...

Hoşça kalın...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

duyarlı davranışınız için tebrikler, bizlerle paylaştığınız için teşekkürler.

didemo 
 22.08.2007 21:22
 

Sevgiciğim merhaba (aynı yaştayız daha öncede yorumlaşmıştık bu samimiyet ordan geliyor umarım mahsuru yoktur) Daha önce bu konuyla ilgili yazdığın yazıyı okuyunca bende biran önce giymediğimiz kıyafetleri toparlayıp Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne götürme kararı aldım. Sonra haftasonu anneme gittiğimde onunda bir sürü giyilmeyen kıyafeti poşetlere doldurduğunu gördüm. Kime vereceksin bunları diyince çaresizce bilmediğini söyledi. Bende hemen senden öğrendiklerimi aktardım. Fikir onunda çok hoşuna gitti. Şimdi tüm aile ve arkadaşlar olarak seferber olup giyilmeyen kıyafetlerimizi toplayıp bir haftasonu hepsini birden götüreceğiz. Bize bu güzel fikri verdiğin için çok teşekkürler.. Sevgiler sayın hocam:))

ayparçam paramparçam 
 22.08.2007 17:23
Cevap :
Çok sevindim canım. Hemen koşup, ev halkına da yazdıklarını anlattım. Onlar da çok mutlu oldular. Bizim gibi duyarlı insanlar olduktan sonra, memleketimizin sırtı yere gelmez. :) Bu bizim insanlık görevimiz. İnsan, hastaneden ayrılırken kendisiyle gurur duyuyor. İtiraf etmek gerekirse; bu işin sonunda, çekmecelerinin, dolaplarının da boşaldığını (rahatladığını) görmek, seni mutlu edecek. "Sevgiciğim" demende hiçbir mahsur yok. Bizim, seninle ortak bir yanımız var. Annenin ellerinden öperim. Kendinize iyi bakın. Bana, sonra da yazmayı unutma! :))  22.08.2007 19:26
 

Toplumda ki yardıma ihtiyacı olan insanlara bu şekilde iyilik yapmak çok güzel... Keşke hepimiz bütün insanlar duyarlı olabilsekte hiç yardıma muhtaç insan kalmasa.Onlarda bizim gibi güzel kıyafetler giyebilse.Duyarlı davrandığınız ve bize bu yönde bilgi verdiğiniz için çok teşekkkür ederim.

mustafaexe_ premier 
 20.08.2007 16:02
 

Eve dönerken nasıl da iç huzuru duymuşsunuzdur. Elinize, kolunuza, düşünen aklınıza sağlık. Ben de bulunduğum yerde bu tür kurum ya da kurumları araştıracağım. Size yürekten, kocaman bir teşekkürle birlikte, sevgilerimi yolluyorum.

Çiğdem ALTINÖZ 
 20.08.2007 2:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 163
Toplam mesaj
: 52
Ort. okunma sayısı
: 8915
Kayıt tarihi
: 06.08.07
 
 

Fark ettim ki; çok okudum, çok araştırdım, çok gezdim, çok öğrendim ama az yazdım. Bir baktım ki,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster