Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Şubat '10

 
Kategori
Okullar
Okunma Sayısı
811
 

Eğitimden manzaralar 1

Eğitimden manzaralar 1
 

Özgüven


Eğitim sistemimizin ürünü olan öğretmenlerden biri, bir dilekçe yazmış , dilekçede imza olur mu olmaz mı tartışması yapıyor arkadaşlarıyla. Ben ne oluyor diyerek araya girdim ve durumla ilgili olarak " imzasız dilekçe olmaz " dedim.

Görün, duyun ey millet ! Üniversiteyi bitiren üstelik on yıllık bir öğretmen dilekçe yazmasını bilmiyor.Çocuklarımızı bunlara emanet ediyor , kendilerinden eğitim bekliyoruz.

Öğretmen; ezberci, şabloncu, evet efendimci olmamalı. Sorgulayan, yorumlayan, yeni olay ve görevler karşısında neden, nasıl, sorularını sorabilen ve kendini yenileyebilen birey olmalı.

Tanıdığım çok sayıda öğretmen yapacağı veli toplantısının gündem maddelerini kağıt kalem alıp bir yerlere bakmadan yazamıyor. Ya hazır olan matbu bir evraktan ya da bir başkasının gündem maddelerine bakarak yazıyor.

Bunun nedeni, öğretmenin;

Ezberci olması

Yaratıcı olmaması,

Korkak olması,

Belirlenen çerçevenin dışına çıktığında eleştirilme korkusu,

Emredilenleri sınırları belli kalıplar içinde tam ve eksiksiz olarak yaparak amirlerinden " aferin alma " duygusu içinde olması,

Başkaları, arkadaşlar, amirlerim ne der , sonra yalnız kalırım korkusu içinde olması,

Öğretmen özgüveni yüksek, iç zenginliği olan bir birey olmalı ki yukarıdaki duygu, tutum ve davranışları yaşamasın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ve ek olarak da öğretmenlerin asla hakkını aramadığını da eklemek istiyorum. Hem hak aramıyorlar, hem de hak arayan insanlara destek olmuyorlar. Öğretmenler çok pasif ve bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın düşüncesinde. Öğrencilerimize, dilekçe yazmayı da hak aramayı öğretmek zorunda olan biziz ama öğretmen daha kendisi hakkını aramayı bilmiyor. Teşekkürler.. Saygılar...

şule yüksel öztürk 
 24.10.2010 23:39
 

Öğretmenler öyle de, müdürleri sanki daha mı akil adam? hatta İlçe milli eğitim Müdürleri... ?

baytema 
 04.03.2010 2:36
 

Böyle düşündüğünüz için size çok teşekkür ederim. İnanaın çok sayıda meslektaşımız, sıraladığınız diğer özellikleri taşımakla övünüyorlar ne yazık ki... evet efendimci, salla başını.... cı, sorgulamadan her kurala uyucu...vs. ama bir de öğrencilerimiz etanımamız öğütlenen demokratik tavırdan tafrayla sözetmeleri var ki, aynen ezberletilmişlikleri gibi içi doldurulmayan bir üslüp taşıyorlar... demokrat ama ne için, yine ezbere dayalı ve kopya çekmeye, çektirmeye meyilli bir kolaycılık için... olmuyor böyle tabi... saygılar. özlem erkaplan

Özlem Erkaplan 
 28.02.2010 22:49
 

öğretmenler yok artık. Özgüven bitmiş. yorum yok.Kendi Kendine bir şeyler yapma yok. Müdür ne der, amir ne der. Onlar daha iyi bilir., nlayışı var.Fen Bilgisi öğretmeni bile eşini muska yazan hocaya götürüyor tedavi için. Öğretmenler kitabı geç, gazete okumuyor. Selamlar sevgiler.

Ş ODABAŞI 
 26.02.2010 10:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 20
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 490
Kayıt tarihi
: 23.10.06
 
 

Öğretmenim,eğitim öğretimde ezber yaptırmayı değil düşündürmeyi ilke edindim.Yalan ve iki yüzlülü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster