Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Mayıs '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1052
 

El mi yaman bey mi?

El mi yaman bey mi?
 

Boşan(mı)yorum!


-İranlı kadının fendi erkeğini yendi.

-Saçının bir teli göründü diye kırpaçlanan,

-Özgürlük istediği için sokaklarda dipçiklenen,

-Çalışma yaşamına katılması engellenen,

-Her alanda özgürlükleri kısıtlanan,

-Günah keçisi muamelesi gören,

-Karnından sıpası, sırtından sopası (ki eşekten hamile kalmıştır) eksik olmayan,

-Şiddete ve baskılara maruz kalan,

-Kara çarşafla evine hapsolan,

İranlı kadından ilginç istek:

İran’da evli bir kadın mahkemeye başvurarak evlenirken kocasının kendisine taahhüt ettiği bin ton soğan kabuğunu istedi. Mahkeme kadından yana karar verdi.

Fars haber ajansı, 26 yaşında Tahran’da yaşayan bir kadının, uyuşturucu bağımlısı olan kocasından davacı olarak nikâh sözleşmesinde istenen tazminatını almak için aile mahkemesine başvurduğunu yazdı. Evlenirken nikâh defterinde eşi için, ‘12 adet tam altın ve bin ton soğan kabuğu vermeyi taahhüt eden 27 yaşındaki koca, altınları vermeyi kabul etti. Ama bin ton soğan kabuğu isteğine direndi. Koca, “Evlenirken bunu bir şaka sanmıştım ”diyerek kendisini savundu.

Mahkeme ise davacı kadını haklı bularak uyuşturucu bağımlısı olan kocayı taahhütnamede kaydedilen her iki konunun de yerine getirilmesini istedi.

İran’da evlilik yasalarına göre, kadın evlenirken nikâh sözleşmesinde ‘mehriye’ olarak bilinen bir meblağı veya şartı kaydedebiliyor. Genelde para veya altın olan bu şartlar zaman zaman tuhaf istekler de olabiliyor. Kadın, evliliğin her hangi bir aşamasında kocasından şartın yerine getirmesini isteyebilir ama büyük oranda bu durum sadece boşanma zamanında yaşanır. Boşanma hakkına sahip olmayan İranlı kadınlar, nikâh sözleşmesindeki şartı boşanmak için bir koz olarak kullanır. öyle ki kadın “Beni boşa ya şartı yerine getir ”diyerek kocasının kendisini boşamaya razı edebiliyor. (DHA)

Ne olacak şimdi? Dile kolay bin ton soğan kabuğu. Soğan olsa neyse de kabuğu. Kaç ton soğandan bin ton kabuk çıkar hesap edemiyorum. Bir erkek olarak İranlı Erkeğin yerinde olmak istemezdim. Nasıl yardım edebilirim diye kara kara düşünüyorum. Gelin hep birlikte dünya çapında bir kampanya düzenleyelim. Her aile soğan kabuklarını biriktirsin. Evimiz soğan kokar ama olsun o kadarcık. Bir erkeğin geleceği sözkonusu olan. Karısını boşaması gerekiyor. Daha genç ve güzel birisiyle evlenme hakkından mahrum bırakmayalım. Haydi bugünden başlayalım soğan kabuğu biriktirmeye. Kolay gelsin...

Boş ol; Boş ol; Boş ol, (erkek)

Boş(an)mıyorum...!(kadın)

İlla ki bin ton soğan kabuğu isterim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok seyahat eden bir insanım. Yılda 4-5 kez de İran'a gidiyorum. İran'la ilgili medya'da da çeşitli görseller ve yazılar yayınlanıyor ve ben çok şaşırıyorum. Ya benim gittiğim yer İran değil ya da İran'ı hiç görmeyenler için hayali screensaver'lar yayınlanıyor. İnanın ki, anlattığınız mahkeme bölümü dışında İran sizin tarif ettiğiniz gibi değil. Tıpkı, bizim de Midnight Express'de gösterildiği gibi olmamamız gibi. Doğruları paylaşmak istedim. Sevgiler.

Ata Kemal Şahin 
 26.08.2010 8:21
Cevap :
Öncelikle değer verip okuduğunuz için teşekkür ederim. "Kızlarım olmadan asla!"  26.08.2010 8:52
 

bir yandan kadının yaşam biçimden dolayı üzüldüm :( ama verdiği cezaya ise sevindim acıkcası...ince zeka gerçekten.

B Gelincik 
 03.06.2010 14:25
 

bu ince zekayı,selam ve sevgiyle Yapukay:)

Şerife Mutlu 
 27.05.2010 23:30
 

binn tonn!! dile kolay.. vallahi iyiymiş.. işi zor adamın:) kolay gele.. kadının fendi erkeği yendi oluyor böylelikle tabii.. İran'da kadın üzerinde epey gelişimler var galiba.. keşke devamı da gelse.. teşekkürler selamlar..

sema öztürk 
 26.05.2010 19:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 221
Toplam yorum
: 1772
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1861
Kayıt tarihi
: 27.09.06
 
 

Evli bir kız çocuğu babasıyım. Yüksekokul mezunuyum. Bir kamu kurumunda çalışıyorum.16.03.2017 ta..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster