Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ekim '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
32683
 

Emperyalizm geri kalmış ülkeleri nasıl ele geçiriyor…

Emperyalizm geri kalmış ülkeleri nasıl ele geçiriyor…
 

ahmetsaltik.net


John Perkins (2006) . “Bir Ekonomik Tetikçinin Kitabı” adlı kitabında ABD’nin geri kalmış ülkeleri kazanma, ele geçirme mekanizmasını şöyle anlatıyor. Aslında bu John Perkins’in Türkiye ile bir ilişkisi yok, fakat kitabında öyle şeyler söylüyor ki, siz, bu söylenenleri bir yerlerden tanıyorsunuz. Tanıyorsunuz elbette… Şu yazılanları şöyle bir okuyun bakalım.

“Kendi otomobilini üretemeyen ülkeye borç para verip otobanlar, yollar yaptırırız. Sonra onlara arabalarımızı satarız. Sonra bankalarını satın alırız. O bankalardan halka ucuz krediler verip daha çok araba almalarını sağlarız.

Böylece verdiğimiz o krediyi arabamızı satarak geri alırız, hem de faiziyle.
O ülkeye Dünya Bankası ya da kardeş kurumlardan bir kredi ayarlarız. Ayarlanan kredi asla o ülkenin hazinesine gitmez. O ülkede ‘proje’ yapan bizim şirketlerimizin kasasına girer.

Enerji santralleri, sanayi alanları, limanlar, dev havayolları yapılır.. Aslında insanların işine yaramayan bi yığın beton. Bizim şirketlerimiz kazanır .. O ülkedeki birileri de nemalandırılır.

Toplum bu düzenekten hiçbir şey kazanmaz. Ama ülke büyük bir borcun altına sokulmuş olur. Bu o kadar büyük bir borçtur ki ödenmesi imkansızdır. Plan böyle işler..

Sonunda ekonomik danışmanlar/tetikçiler olarak gider onlara deriz ki: ‘Bize büyük borcunuz var. Ödeyemiyorsunuz. O zaman petrolünüzü satın, doğal gazı bize verin, askeri üslerimize yer gösterin! Askerlerinizi birliklerimize destek olmaları için savaştığımız bölgelere gönderin, Birleşmiş Milletler’de bizim için oy verin!. Elektrik, su, kanalizasyon sistemlerinizi özelleştirin! Onları Amerikan şirketlerine ya da diğer çok uluslu şirketlere satın!

Sosyal hizmetleri, teknik sistemleri, eğitim kurumlarını, sağlık kurumlarını hatta adli sistemleri ele geçiririz. Bu, ikili üçlü dörtlü bir darbeler serisidir...” ( İnternet. Melih Çınar’dan alıntı)

İşte , kapitalizmin ve emperyalizm’in yeni yöntemleri . Ucundan ucundan borçlandır. Sonra bankalarını ele geçir. Halkı borçlandır; kendine bağla… Ondan sonra zokayı yutan millet ve devlet zaten senin yoluna geleceklerdir. Biraz sabırlı ol.

Tabii, bunun için zokayı yutacak devlet ve devlet ricalleri o zokayı yutmaya hazırlıklı olmaları gerekir. Zaten Hazırun, onun için ordadırlar. Çünkü sonuçtan zaten onlar da payını alır.

Gerisi al gülüm, ver gülüm meselesi. Zaten milletin %90’ı afyonlanmış, din, vatan, millet diye.. uyutulmuştur. Olanlardan haberi bile yoktur. Zaten uyandıklarında , atı alan Üsküdar’ı çoktan geçmiştir. Senin aklına artık İstiklal savaşı bile gelmez. Çünkü artık kendi andını unutmuş, kendi atanı unutmuş, kendi , T.C’ kimliğini unutmuş ve nihayet kendi bayrağını bile unutmuş olursun.

Ondan sonra da ABD’nin üzerindeki yıldız sayısı bir tane daha artar. Belki açıkça değil ama , tasarı olarak… Çünkü onlar seni de artık derinden ve içten kazandıklarını çok iyi bilirler.

Ne diyelim bilmem ki.  Millet kimi seçecek, vatanı mı, ABD’yi mi? Ama sonuçlar şimdiden bellidir. Türk milleti her zaman “Ekmek Partisi”ni seçer!

Aslında , Dünyanın konuştuğu ekonomi tetikçisi John Perkins 3 Ekim.2011’de İstanbul’daydı…

1970 ve 1980'li yıllardaki deneyimlerinden yola çıkarak yazdıkları son on yıldır tüm dünyada tartışma yaratan Amerikalı yazar ve aktivist John Perkins, ICT Summit Eurasia – Bilişim Zirvesi ’11’de ana konuşmacı olarak katıldı.

Perkins, insanlığı küresel kapitalizmin tertip ve tezgahlarına karşı uyandırma ve uyarma misyonu edinmiş bir ‘post-modern zaman peygamberi’ olarak nitelendiriliyor.

Düşüncelerini, fikirlerini konferanslarla dünya insanlarına, aydınlatmaya çalışıyor…

Ama kim korkar hain kurttan ki…!? Biz bildiğimiz yolda tek başına da olsa yürüyoruz.
…………………………………….
John Perkins’in Türkçe’ye çevrilen kitapları:
Psiko Yolculuk (1997). Ege Meta Yayınları; orjinal adı “Psycho Navigation”.
Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları (2006). April Yayınları; orijinal adı “Confessions of an Economic Hit Man”
Şekil Değiştirme (2009) . Kuraldışı Yayınları; orijinal adı “Shapeshifting”.
Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları (2). (2009) . April Yayınları; orijinal adı “The Secret History of the American Empire”)
Kafes (2011, April Yayınları; orijinal adı “Hoodwinked”)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gözlerine perde inmiş aklı tutuk insanların bu gerçeği görüp anlamaları mümkün değildir hocam. Selam ve sevgiyle.

Ata Kemal Şahin 
 22.07.2014 11:46
Cevap :
Epey gerilere gitmişsiniz Sayın Şahin; ama bu mesele hep yeni..Hep sömürülüyoruz. Ve milyonlar bir türlü aymıyor..! Belki bir gün, kimbilir.. Sağolun.  22.07.2014 12:17
 

Bu yazıyı; 76 milyonun hiç olmazsa 1 milyonunun okumasını isterdim. Yazarın kendisi de ABD'li sanırım, ne güzel anlatmış,sömürü düzeninin nasıl işlediğini...Elinize sağlık hocam,saygılar...

Nur Eşmeli 
 07.10.2013 9:18
Cevap :
Bazı şeyler bazıları tarafından çok iyi biliniyo da , yine de süreç devam edip gidiyor. Saygılar.  07.10.2013 19:33
 

Teşekkürler sayın hocam. Sömüren niyet ve zihniyetin, ahtapot kollarından ülkemizi kurtarmaya yönelik, yorumunuz ışık saçıyor, gönül ferahlatıyor. Ekonomik gidişatta çöküş ve bitişi, ödün ve bidayet etme ile beraberinde getiren emperyalizmin tehlikeleri, artık milletimizin her kademe ve kulvarında konuşulmaya başlanmalı ve insanlar derin uykularından uyandırılmalıdır. Bu faaliyetler, ahlaki, dinsel ve töresel prensipler olarak, ilgililerce topluma anlatılmalı ve öğretilmelidir. Gerçek Müslümanlık ve milliyetçilik bu icraatlerle kimliğini bulacaktır. Selam ve saygılarımla. Refik BAŞDERE

Refik Başdere 
 07.10.2013 0:41
Cevap :
Refik Bey. aklı başında adamlar formülü biliyorlar ama neye yarar, bu formül bazılarının çok işine geliyor ve çok iyi çalışıyor. Saygılar.  07.10.2013 19:40
 

İlginç, Allah Allah dedim kimki bu John Perkins? Çünkü İLK diyen o değil,bunları biz ve başkaları da zaten senelerdir diyoruz-anlatıyoruz insanlara! Kaldıki burada dahi yazmışım,mesela şu yazılarım: http://blog.milliyet.com.tr/ekonomi-ilmi-degildir-artik-dunyada-uygulanan/Blog/?BlogNo=390093#aCom biri bu,diğeri de daha siyasî bağlamda ve bizzat kendi toplumumuza yönelik olarak yayınladığım http://blog.milliyet.com.tr/hep-aklimizda-olmali/Blog/?BlogNo=421058 linkli yazılarımdır.Ama demekki adımız John Perkins olmadığı için olsa gerek,dünya ona övgüler sunmakta ve onu baştacı etmektedir.Haksızlığın ve insanların bilinçsizliğinin daniskasıdır işte.Gel de insana kızma.Zira aklı azıcık bile çalışan, etrafında olan bitenleri de biraz olsun BİLİNÇLE gözlemleyebilen HER İNSAN,hele bir de ekonomistse onun dediklerini zaten bilir-görür-söyler ve söylüyoruz da nitekim:) Hakikaten insanların şu birilerini abartılı, yersizce ve haksızca tepelerine çıkarma aymazlığı BİLE çok vahim bir durum. Slmlr.

Filiz Alev 
 06.10.2013 18:29
Cevap :
Siz de haklısınız Filiz Hanım. Saygılar.  07.10.2013 19:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2579
Toplam yorum
: 10204
Toplam mesaj
: 237
Ort. okunma sayısı
: 789
Kayıt tarihi
: 24.10.10
 
 

Mesleğim eğitimcilik… Şimdi artık emekli bir vatandaşım… biraz şairlik, biraz hayalcilik, biraz s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster