Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Aralık '17

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
459
 

Emperyalizmin Yenilgisi! BM'deki Kudüs Oylaması

Emperyalizmin Yenilgisi! BM'deki Kudüs Oylaması
 

 

Öncelikle, emperyalizmin bu yenilgisini kutlayarak yazıya başlayalım. Emperyalizmin bayraktarı ABD’nin aldığı bir karar sonrası böyle bir mağlubiyet alacağını kimse beklemiyordu. BM Genel Kurulundaki oylama, tehdide, şantaja rağmen ezici bir üstünlükle noktalandı.

Bu oylamanın bir yaptırım gücü var mı?

Yok!

Ancak  ABD’nin itibar kaypı, herşeye değer!

BM Genel Kurulu'nda yapılan oylamada dünya adeta Amerika'ya meydan okudu. 9 ret oyuna karşı 128 kabul 35 çekimser oyla Türkiye'nin tasarısı kabul edildi. Tarihi oylamada hangi ülke, ne oy verdi?

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda Türkiye ve Yemen'in Kudüs'le ilgili tasarısı ABD'nin tehditlerine rağmen kabul edildi.

Karar 9 ret oyuna karşı 128 kabul 35 çekimser oyla kabul edildi. BM Genel Kurulu'ndaki ekrana ülkelerin oy tercihleri böyle yansıdı:

bm-deki-tarihi-oylamada-hangi-ulke-ne-oy-verdi-10373920_6084_m.jpgOylama konusu olan tasarı neydi?

Tasarı, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararının "yasa dışı" olarak kabul edilmesini amaçlıyor. Tasarıda Kudüs'ün statüsünün müzakerelerle belirlenmesi çağrısı yapıyordu.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, görüşme sırasında "Başkan oylamayı yakından takip edecek ve benden bize karşı oy kullanan ülkelerin raporunu istedi. Bu konuda bütün oyları not edeceğiz." sözleriyle lehte oy verecek ülkeleri tehdit etti.

Ama ipleyen olmadı!

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Emperyalizmin yenilgisi varsayımı bana hiç gerçekçi gelmedi. Epyalist devletler bundan sonra da şimdiye kadar yaptıklarını yapmaya devam edecektir. Söz konusu oylamanın gerçekçi sonucu şudur ki kabul yönünde oy veren ülkeler Filistinlilere "HAKLISINIZ AMA ALACAĞINIZ YOK" demişlerdir. Tasarının kabul edilmesinin sizinde belirttiğiniz gibi en ufak bir yaptırım gücü yoktur. ABD'nin itibarı meselesine gelince bende bu konunun ABD'nin pek de iplediğini düşünmüyorum. Selamlar

Matilla 
 22.12.2017 19:09
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  16.01.2018 12:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3011
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster