Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mayıs '08

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
355
 

Ertuğrul Günay ideolojisini sattı mı?

Ertuğrul Günay ideolojisini sattı mı?
 

“CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek, "Kimse milletvekili olmak için ideolojisini satmadı" diye laf atınca Günay, "Hiç mi hoşgörüden nasibi olmayan bir gelenekten geliyorsunuz? Anlayamıyorum. 2002 yılında kurulmuş, sizin parlamento dışında kaldığınız bir seçimde yüzde 34 oy almış, 2007 yılında yedi düvele karşı yüzde 47 oy almış bir siyasi partiyi töhmet altında bırakmaya çalışıyorsunuz. Aynaya bakın bir kere, aynaya bakın. Halk düşmanlığıyla sosyal demokratlığı nasıl bağdaştırıyorsunuz?" dedi.( http://www.milliyet.com.tr/default.aspx?aType=SonDakika&Kategori=siyaset&ArticleID=523275&Date=02.05.2008&ver=82) “

Ertuğrul Günay ideolojisini sattı mı? Her şeyden önce ideoloji satılmaz, çünkü ideolojinin sahibi diye bir şey ideoloji ortaya çıktıktan sonra ortadan kalkar, sahibi olmayan bir şey satılmaz. Ama insan kendini satabilir. Bu satış mümkündür, yasalar önünde insan satışı yasak olsa da mecazi anlamda bu satış mümkündür ve Türk siyaseti her kesimden insanın kendini sattığını görmüştür. Bu satışlar kişileri tiksindirse de “değiştim” sihirli sözcüğü ile insanlar satışa kılıf buluveriyorlar. Ama dilimizdeki “kırk yıllık yani olur mu kani” meselini de unutuveriyorlar bir an için.

Ben kuluçka süresini doldurmadan ortaya çıkan değişimleri samimi bulmamışımdır. Belki bu değişimler mutasyon, değişenler mutant olarak adlandırılabilirler.

Değişene laf edenlerin ilerde mutasyona veya satışa maruz kalmayacaklarını kim garanti edebilir. Bugünkü mecliste de oldukça çok mutant vardır.

Değişmeye karşı olmak aptallıktır tabii ki insan değişecektir, ama bu değişim gerçekten bir mutant yaratıyorsa, yani tüm özelliklerini yitirmiş tamamen yeni özellik taşıyan bir canlı ortaya çıkıyorsa değişimin inandırıcılığı ortadan kalkar, satılmanın ağırlık kazanması mümkün hale gelir.

Ben Ertuğrul Günay ve benzeri tiplere hiç sıcak bakmadım, bakamıyorum. Muhalif olmak ile karşıt olmak sınırı geçildiğinde içimde kuşkular uyanır. Biri CHP yönetimine veya herhangi bir bağlı olduğun parti yönetimine karşı olmak tır, diğeri ise CHP ye yani partinin kendine karşı olmaktır. Ertuğrul Günay Baykal’a değil CHP’ye karşı hale gelmiştir, bu hiç hoş değildir, değişim inandırıcı değildir.

Bizler Erkan Mumcu’nun AKP’ye geçmesini kabullenemedik, CHP bu değişimi nasıl kabullenebilir ki? Erkan Mumcu 100 derecelik bir değişime uğramıştı, Ertruğrul Günay’ın değişimi tam 180 derece.

Ben burada CHP’lilerin kızgınlıklarını haklı buluyorum.

Yaptığının kötü bir şey olduğunu bilenlerin savunmalarını hiç dinlediniz veya okudunuz mu, mesela bir hayat kadınının, hırsızın, katilin, hikayelerinde hep hayatı, düzeni ve karşı tarafı suçlama vardır. Ben bu siyaset döneklerini onlara benzetirim, savunmaları benim için acımayla dinlediğim öyküler gibidir.

Değişmekle, dönekliği ayıracak zekadayız o nedenle sayın Günay fazla savunmaya geçmesin.

Değerli arkadaşlar yine bir son çalışma günündeyiz bir hafta daha bitti. Bu hafta size bir şiirimi armağan etmek istiyorum.

İMZA

yaşadığım hayata imzamı atarım
ben yaşadım
ben yaptım her şeyi
mesul tutmuyorum kimseyi

yenilgilerimin bahanesi yok
galibiyetlerimin ortağı
ben kırdım elimdeki bardağı
ben doldurmuştum bin hevesle

bir kişilik yer var hepimize
oturduğumuz koltuk bizim edindiğimiz
bizim her şey üzüldüğümüz, sevindiğimiz
bizim bu aşklar acı çektiğimiz

yaşadığım hayata imzamı atarım
ben yaşadım
ben yaptım her şeyi
mesul tutmuyorum kimseyi

OĞUZKAN BÖLÜKBAŞI

Ben bu sözleri söyleyebilecek cesaretteki insanlar istiyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

öncelikle Mert Yürek'in yazdıklarını gayriciddi bulduğumu söylemek isterim.Syn.Günay CHP den gaddarca ihraç edildiğinde yıl 2004 dü hafızam beni yanıltmıyorsa,ihraç edildikten sonra acımasız ve bilgisiz yorum yapanların hiçbiri Syn.Baykal'a yaptığı hainliği söylemedi tepki vermedi.Syn.Günay öncelikle sattığı bi yer yok çünkü satması için öncelikle CHP mensubu olması gerekir,AKP'ye geçtiği süreçte hiçbir partiye mensup değildi.Sosyal demokrasi evrensel bir kavramdır,partiler bu kavramın içerisindedir kavram partilerin içinde değil,o yüzden Syn.Günay'ın nerede olduğu değil ne yaptığının önemi vardır,Syn.Günay hala her platformda solcu,sosyal demokrat olduğunu söyleyebiliyorsa,idoloji satma sözlerini hak etmiyor ve yersizdir.Sevgiler.

Nazım Yiğit Günay 
 07.05.2008 3:51
 

Ertuğrul Günay'dan bahsetemeye bile değmez ama şiir çok anlamlı ve çok güzel tanımlamışsınız yaşananları...

Müyesser Saka 
 06.05.2008 17:07
 

İşin gizemi, Ertuğrul Günay Fettullah Gülen'in mücahitlerindendir. Gülen, Ertuğrul Günay'ı saflarına katınca, CHP'yi ele geçirmek üzere bir dizi operasyona girişti. Bunlar Baykal tarafından püskürtüldü. Ancak Baykal, Günay'ı bir rakip olarak gördü ve sindirdi. Gülen adına çalıştığını çok daha sonra öğrendi. Baykal varken CHP'de başarılı olamayacağı anlaşılan Günay, yine Gülen tarafından AKP'ye sokularak, AKP'nin merkez parti görünümüne katkı sağlaması amacıyla kullanıldı. Sonuç olarak Ertuğrul Günay, gerçekten büyük bir değişim geçirdi. Görüldüğü üzere de bu sadece bir değişim değil, evrimleşmedir. Yani, artık ilk hali ile anılmamasını rica ederim. Sosyal demokratlık onun artık tek bir hücresinde bile bulunmamaktadır. Saygılarımla.

Mert Yürek 
 03.05.2008 22:40
 

ANAP gömleğini,varolan tabanını,sağdan biraz daha merkez sağa kaydırarak giymeye çalışan AKP'nin, Kürşat Tüzmen'den Ertuğrul Günay'a evrilen bir yelpaze içinde siyaset yapmaya çalıştığını unutmadan,bu kişiye yaklaşmak daha iyi olacaktır... Ertuğrul Günay,etiği bir yana,CHP içindeki birçok CHP'liden daha birikimli,kişilikli ve karizmatik bir politikacıdır!.. Bir kitlesi de vardır...CHP'li Mustafa Özyürek'e verdiği cevap bile,daha önceden cebinde olası saldırıya karşı,bekletilen bir cevaptır!..Ayrıca ayaküstü sorduğu,CHP içinde,yenilir yutulur ve yanıtı kolay olan bir soru değildir!.. Yararcı,ilkesiz,hırslı kişiliği; yeni politik yaşamını, kendini 12 Eylülcü,ANAP vizyonuyla örtüştürmeye çalışan AKP'de devam ettirmeye uygundur!...Günay aynı yolda sadece şerit değiştirmiştir.AKP'ce işe yarar bulunan biri olarak; uyuyarak bakan,patavatsız bakandan,uyanık bakan altyapılı bir bakan,her zaman bu biçare millet içinde görece daha iyidir.Yazınız güzeldi.Saygılarımla.Dostça selamlarımla.

zeki etferat 
 02.05.2008 23:11
Cevap :
teşekkür ederim  03.05.2008 18:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 283
Toplam yorum
: 710
Toplam mesaj
: 93
Ort. okunma sayısı
: 1291
Kayıt tarihi
: 04.12.06
 
 

Nükleer fizik doktoru, şiir yazmaya çalışıyor, kalite yönetim sistemleri danışmanı, öykü deneme yaza..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster