Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ocak '09

 
Kategori
Aile
Okunma Sayısı
5392
 

Evlat ayrımı

Evlat ayrımı
 

Toplum olarak erkek çocuğuna daha bir düşkünüz. Hani derler ya Karadenizliler, yok efendim Doğulular erkek evladına daha çok düşkündür diye, bunun Karadeniz’le, Doğu’yla, Batı’yla…. ilgisi yok.

Kız, erkek çocuğu ayırımı yapmaya, küçüklükten başlıyoruz. Oğlumuz yaramazlık yaptığı zaman benim aslan oğlum yapar erkektir diyerek, hoşgörüyle karşılıyoruz böylece de şiddete meyilli erkek evlatlar yetiştiriyoruz.

Kızımız yaramazlık yaptığı zaman da; sen kızsın hiç sana yakışıyor mu? Diyerek hoş karşılamıyoruz.

Açıkçası; erkek çocuklarını bir başka pof pofla büyütüyoruz.. Yaşlanınca bize oğlumuz bakacak deyip, hep kız çocuklarını ayırt ederiz. Hatta bir kenara iteriz. Mirasımızı bile elimizden gelse hepsini oğlumuza veririz.

Halbuki hiç düşünmeyiz erkek evladı evlenince ne kadar istese bile kız evladı gibi anneye babaya olan bağlılığını sürdüremez. Anneye, babaya bakacak olan yine kız evladıdır. Kızlar anne, babaya düşkün olur, her zaman yanlarında olamasalar da gönülleri hep onlarla beraberdir.

Evlenince de kanadı kırılmış bir kuş gibidir. Eşine bağlıdır o izin verirse anne babasının yanında olur, şimdi diyeceksiniz ki ne demek izin? Bir de izin mi gerekli? Öyle tabi ki; çünkü bu bizim yetiştirilme tarzımız, hangi hanım eşine danışmadan alıp başını gidebiliyor? İster çalışan olun, ister ev hanımı evdeki huzur bozulmasın diye usulen de olsa eşe danışmak icap ediyor. Bizim toplumumuz erkek egemen bir toplum olduğundan da erkeğin sözü daha çok geçiyor.

Anne babalar çocukları birlikte yetiştiriyorlar ancak; çocuğun terbiyesinde, anne daha etkili oluyor. Çoğu da ev hanımı olan ülkemizde çocuklarla bütün gün haşır haşır neşir olan anne olduğundan demek ki biz annelere daha çok görev düşüyor. Erkek çocuk evlenir, gelin şikâyet eder, eşim hiç yardımcı olmuyor diye. Eşi çalışsın çalışmasın elinden ne geliyorsa yardım etmeli, hayat müşterek değil mi?

Peki, neden yardım etmez eş? Çünkü ailede öyle görmüştür, aman oğlum sen erkeksin deyip bir şey öğretilmemiştir. Baba da anneye yardımcı olmadığı için erkek evlat, evde iş yapmak nedir bilmez. Hangi anne yemekten sonra hadi oğlum ben şöyle bir güzel kahvemi içeyim sen de git şu bulaşıkları makineye koy, mutfağı da bir güzel topla diyoruz? Ama her zaman olmasa da kızımıza diyoruz öyle değil mi?

Elbette ki yazdıklarım, tüm anne, babalar için geçerli değil ancak bu ayırımı yapmayan anne, babalar olduğu gibi, tamamen erkek çocuk odaklı aileler de var. Sözüm bu ebeveynlere, lütfen bu konuda duyarlı olalım.

Amaç; yarınlara sağlıklı, mutlu evlatlar yetiştirebilmek.

Saygılarımla.

Hüseyin Başdoğan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

arkadaslarin yorumlarina katiliyorum.erkek cocugunu ön plana cikaran,pof poflayan annelerdir,sikayet eden yine onlar.sanirim o yüzden kiz cocuklari babalarina cok düskün oluyolar.nede olsa babalar biraz daha merhametli.

volkan kilic 
 27.01.2009 5:33
Cevap :
Mrb...sanırım kız çocuklarının babaya düşkün olması,babaların daha merhametli olduğundan değil,anneden çok fazla ilgi,şefkat bulamamsından.Teşekkürler katılımınız için.Saygılaımla.  27.01.2009 10:32
 

Acı çeken kadın, çözüm de kadın da.Ama ne yazık ki kadın kendini değiştirmiyor.Erkek evladını el üstünde tutup kızını ikinci plana iten kadının kendisi, NE YAZIK Kİ!

Aynur Ağır 
 26.01.2009 20:31
Cevap :
Mrb Aynur hanım,evet aslında değişmesi gereken kadınlarımız.Erkeklari yetiştiren kim?biz anneler değil mi? sonra da kendimizi kendimize şikayet ediyoruz.Teşekkür edrim duyarlılığınız için.Saygı ve sevgiler.  26.01.2009 20:44
 

haklısın. Benim yetiştiğim aile bu konuda hiç ayrım yapmayan ailelerdendir ama annem bir gün bile abime veya kardeşime git bulaşıkları yıka veya makineye koy demedi.. Ben şimdilerde o keyfi bol bol sürüyorum. Kızlarıma önce kahvemi yapın sonra bulaşıkları halledin diyorum:-))

Güher 
 26.01.2009 10:22
Cevap :
Mrb değerli arkadaşım,evet ne yazık ki toplumuz erkek egemen toplum.Bunu aşmalıyız diye düşünüyorum.Her ailede de olmasada yakın çevremizde bu ve benzer örnekler çok olmasına rağmen yorum olmaması da çok ilginç.Teşekkür ederim katılımınıza .Sevgi ve saygılarımla.  26.01.2009 10:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 287
Toplam yorum
: 510
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 12327
Kayıt tarihi
: 22.11.08
 
 

Öğretmenlik yapıyorum ve anneyim. Çocukları çok seviyorum. Yüreği sevgi dolu olan insanlara, sela..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster