Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Temmuz '07

 
Kategori
Dostluk
Okunma Sayısı
583
 

Gemiyi terk etmeyelim

Gemiyi terk etmeyelim
 

MB'yi bir gemiye benzetiyorum bugünlerde.

İklimler mi değişti n’oldu da denizler böyle kabardı? Yaz aylarında sakin, sessiz sürmesini beklediğimiz yolculuğumuz fırtınalarla kabusa dönüştü adeta. Açık denizlerde; kimi gün güzel, kimi gün de hüzünlü günler yaşarken bilinmeyenden gelen azgın dalgalarla yüz yüze geldik. Hiç kimse hazırlıklı değil, hiç kimse bu gibi durumlarda ne yapacağını bilmiyor. En azından bir çoğumuz bilmiyoruz. Kime nasıl yardım edeceğimizi de bilmiyoruz. Oraya buraya koşuşup duruyoruz sadece.

Aramızda deneyimli olanlar var. Ama onlarda hani derler ya “her kafadan ayrı ses” örneği bir şeyler yapmaya çalışıyorlar belki, “Böyle yaparsak daha iyi olur, böyle yapalım” derken başkaları da “Hayır, öyle olmaz, böylesi daha iyi” demek istiyorlar. İki tarafı da bir araya getirip görüşmek olanaksız. Kimin yanına gitsek diğerleri tarafından onun "yandaşı" olarak mimleniyoruz. Oysa ki her iki taraftakiler de arkadaşımız, dostumuz. Bir çok arkadaşımız bu nedenle geminin ortasında toplanmış bekleşiyorlar.

Bu tartışmalar sürüp gidiyor. Sonrasında bazıları filikalara binip gemiyi terketmek istiyorlar. Neden? Kendi canlarını kurtarmak için mi? Hayır, zannetmiyorum. Ama bunlara engel olmalıyız.

Diyeceksiniz ki geminin kaptanı ve diğer mürettebatı yok mu? Var, bizleri, yaptıklarımızı izliyorlar. Gemiye ve hiç kimseye bir zarar gelmeyeceğini biliyorlar. Onlar buna benzer çok tehlikeler yaşamışlar, bu durum onlara göre sıradan.

O zaman kimse gemiyi terk etmesin. Sakin olalım, bekleyelim. Bu fırtınayı da atlatacağız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bazı şeylerin olması doğal. Hiçbirimiz profesyonel değiliz. Zaman zaman duygularımıza kapılabiliriz. Zamanla bunu yapmamayı öğreneceğiz elbet; bu arada "kırılan" arkadaşlarımızın olmaması dileğimiz. Sevgiler, maviyle... mavi umut.

derinmavi.. 
 28.07.2007 13:23
Cevap :
Ben de aynı görüşteyim. Umarım tatil yaramıştır.Görüşmek üzere..  28.07.2007 13:43
 

Ama baktım da yorumum yok.sildinizmi,ben mi becerememişim yada karıştırmışım.:) bu arada ara sıra bilensekte herkez burada kalacak diye düşünüyorum.tekrar saygılar.

ay.şe 
 12.07.2007 21:00
Cevap :
Ayşe hanım selam, gelen yorumları muhakkak yayınlarım. Yanıt veremediğim var içlerinde ama muhakkak yayınlamışımdır. Burada herkese yetecek kadar yer olduğu düşüncesiyle yazmıştım yazımı, ilginize teşekkür ederim. Saygılar.  13.07.2007 6:38
 

Galiba blog blog dolaşmak zorunda kalacağım. Yorum yayınlamadı diye bir şey söz konusu değildir. Sonradan yorumun gelmediği anlaşıldı özür dilendi. Ayrıca davranış ve tutumuma uymayan bir yöntemle sana ne isimli blogda konu ve kişileri açık açık belirtmemem büyük hataydı. Konuya herkesi müdahil ettim. Sorun aslında sadece 3-4 kişi ile benim aramdadır. Çabamım özü gemiyi terk etmeyi önlemekti. olmadı 2 arkadaşımız durduramadık. Durumu bu şekilde bilmenizi haslaten rica ediyorum. saygılarımla

Ömer ÖZDAMAR 
 10.07.2007 12:13
 

böylesine çok sesli ve çok renkli bir ortamda benzeri sorunların yaşanması doğal. ama önemli olan bu tarz sorunların saygı çerçevesini aşmaması, kişiselleştirilmemesi. sonuçta hepimiz burada kendimizce yazıp okuyoruz. sınırlarımızı aşmadan, aşanları uygun bir şekilde uyardıktan sonra uzatmamak gerek aslında. önemli olan insan olmak değil mi. hem burada hem de dışarıda...

beenmaya 
 09.07.2007 15:38
Cevap :
Ben, bir şekilde başlayan tartışmaların sadece her iki tarafa zarar vermediğini, rahatsızlık yaratan bu ortamdan bazılarımızın da etkilendiğini belirtmek istedim. Başkalarının birbirleri ile dediğiniz gibi sorunlarını kişiselleştirilmesi, saygı sınırlarını aşması rahatsız edici bir durumdu. Bir çoğumuz burada kendi yazdıklarını başkaları ile, başkalarının yazdıklarını da herkesle paylaşmak üzere bulunuyor, benim düşüncem böyle. Başka bir yazarımıza, yazdıklarına karşı isek bu düşüncelerimizi yapacağımız yorum ve ileteceğimiz yapıcı ve yol gösterici mesajlarla göstermeliyiz. Yazarımızın da gelen olumlu yorumları, mesajları kabul edip yayınlayıp, diğerlerini yayınlamamasını insanlık, dürüstlük ve paylaşım prensiplerine aykırı bir tutum ve davranış olduğu görüşündeyim. Değerli katkılarına çok teşekkür ederim. Selamlar, mutlu kal.  09.07.2007 22:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 240
Toplam yorum
: 1731
Toplam mesaj
: 236
Ort. okunma sayısı
: 2465
Kayıt tarihi
: 13.04.07
 
 

6 Mayıs, bir Hıdırellez günü "Merhaba dünya" demişim. Geçen elli küsur yıl. Bir şarkı vardır Osma..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster