Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Aralık '07

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
1033
 

Gönül kimi severse güzel odur

Gönül kimi severse güzel odur
 

Biz hatun kişiler ne çabuk kandırılırız değil mi?

Çok zaman bir tatlı söze, yalan olduğunu bilsek de güzel iltifatlara, bir buket çiçeğe ne bileyim zarif bir davranışa hemen yelkenleri suya indirir, dargınsak barışır, kırıldı isek hemen bunu unutur;

“Bir daha yapma emi”? Tembihimizi de yapar bir iki nazlı niyazlı davranış sonrası unutur gideriz yapılanları genel de.

Bazı hemcinslerimiz biraz daha inatçıdır, onların barışması da biraz tuzluca olur suçun büyüklüğüne ya da küçüklüğüne göre. E tabi ailenin bütçesini de bilmek gerek değil mi ama.

Genç kızlarımız ve bizler genç kız iken düşüncemiz meslek sahibi, maddi durumu sağlam ve de şöyle eli yüzü düzgün yakışıklı delikanlıları bekler dururuz, ya da ararız.

E delikanlılar da öncelikle güzellere pek bir düşkündürler diğer özellikler ilerde hayat arkadaşı olacak ise diğer özellikler de onlar için önemli olur. İyi bir anne olabilecek mi? İyi yemek yapıyor mu? Huyu suyu nasıldır, ama ille de güzel olsun isterler.

Hoş bir hikaye buldum bilmem yalan bilmem doğru paylaşayım dedim; aşk ve güzellik üstüne…

Moses Mendelssohn hiç yakışıklı bir adam değildi. Çok kısa boyunun olmasının yanı sıra, çok garip bir de kamburu vardı. Moses Mendelssohn, günün birinde Hamburg da yaşayan bir işadamını ziyarete gitti.

İşadamının, Frumtje adında çok güzel bir kızı vardı. Moses, bu güzel kıza umutsuz bir aşkla tutuldu. Fakat güzel kız onun çirkin görüntüsünden ürkmüştü. O nedenle, değil onun sevgisine karşılık vermek, yüzüne bile bakmak istemiyordu.

Ayrılma zamanı geldiğinde Moses, güzel kızın üst kattaki odasına çıktı ve tüm cesaretini toplayarak onunla son kez konuşma girişiminde bulundu. Kızın güzelliği öylesine olağanüstüydü ki, bir an için onun cennetten geldiğini bile düşündü.

Fakat kızın, başını kaldırıp da yüzüne bakmamaktaki direnci, Moses i çok üzdü. Güçlükle başarabildiği konuşması sırasında çirkin aşık, bu güzel kıza bir soru sordu: "Evliliklerin kutsal bir özelliği olduğuna inanır mısınız?" dedi.

"Elbette" diyerek yanıtladı güzel kız ve gözlerini yine kaldırmayıp Moses in yüzüne yine bakmadan, kendi de ona bir soru sordu: "Peki ya siz?"dedi."Siz inanır mısınız buna?"

Moses bir an bile duraksamadı: "Evet,ben de inanırım" dedi ve ekledi: "Biliyor musunuz? Her erkek çocuğu doğduğunda Tanrı,onun evleneceği kızı belirlermiş. Benim doğumumda da,benim evleneceğim kız belirlenmiş ve bana Senin karın kambur olacak demiş.O zaman ben bir istekte bulunmuşum Tanrı dan.

Tanrım, kambur bir kadın bir trajedi olur. Lütfen onun kamburluğunu bana ver ve onu güzel bir kadın yap demişim." Moses in bu sözlerinden sonra Frumtje gözlerini yerden kaldırdı, onun gözlerinin içine baktı ve elini uzatIp, Moses in elini tuttu.Ve daha sonra da onun, sevgili eşi oldu.

Bu anlatılanlar bir "peri masalı" değil, ünlü Alman besteci Mendelssohn un büyükbabası ile büyükannesinin evlenmelerinin öyküsüdür.

Ben yazanların yalancısıyım…J sevgi ile iyi tatiller efendim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kızcağızı nasıl da kandırmış, iki güzel cümleyle. yok yok tek saf ben değimişim yaşasın :) Güzel bir öyküydü..... Sevgiler

pozitive 
 02.12.2007 21:43
Cevap :
:)) bencede iyi kandırmış...Kız da safmış biraz...bence...:)aman kimse denemesin...)  02.12.2007 23:44
 

Yapukay bey zeki olan bayanla olmayan bayanı neye göre ayırıyor acaba? Zeka biçimsel bir yetidir. Önemli olan insanın gönlüdür. Gönlü güzel olmayıp zeki olunsa ne işe yarar? Bu bir yana da, zeki olan bayanın en güzel şeylere layık olduğunu söylemiş, zeki olmayanın günahı ne? Zeki olmayan bayanları tespit edip ne yapalım Yapukay bey? Bu tür konularda mutlaklık yoktur, her şey bir şeye göredir, örneğin, Yapukay'dan daha zeki bir bayan için Yapukay bey önemsiz olacaktır. Oldu mu şimdi yani? Sonuç: Mutlaklaştırmayın; ayrım yapmayın; övücülük yapmayın.

Erdal Aydın 
 02.12.2007 14:59
Cevap :
Bu da Yaukay beyin görüşüdür. Öyle düşünüyordur...Sizin gikriniz de Yapukay beyin fikride ortada..saygılar efendim  02.12.2007 23:45
 

Ben bir erkek olarak tüm zeki kaadınların güzel olduğunu düşünürüm. Fiiziksel olarak çok güzel olabilir ama aptal bir kadınla yaşamak bir işkencedir. Zaten zeki kadın kendisini mutlaka güzel gösterir. Zeki kadın da en güzel sözcüklere, en güzel çiiçeklere, yani en güzellere layıktır. Saygılarımla.

Yapukay 
 01.12.2007 22:35
Cevap :
Fikirler farklı farklı... Güzellik geçici elbet. bazen bir bakıştadır güzellik bazen bir davranış da..nerede görüyorsan... sevgi ile kalın efendim  02.12.2007 0:32
 

sevgili halide sizin bu yazınızı okurken yanıma bir arkadaş yaklaşmıştı.yazınızı ona özetledim ve ne düşündüğünü sordum.arkadaşım bana göre filozof sayabileceğim bir insan tipi.ilk kez duyduğum bir değerlendirmeyi size sunmak istiyorum.'Kadınlar kulaktan fethedilir' dedi.Arkadaşımın bu sözüyle yetinmek istiyorum.sevgilerimle.

rasim duru 
 01.12.2007 20:16
Cevap :
Benim de söylemek istediğim buydu...Birkaç tatlı söze biri olmazsa diğerine mutlak inanır duygusal kadınımız... sevgiye açtır. şevkatede...elbet farklılıkları var ama...genel içindi konuşmam sevgi ile kal arkadaşım.  02.12.2007 0:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 292
Toplam yorum
: 1601
Toplam mesaj
: 220
Ort. okunma sayısı
: 930
Kayıt tarihi
: 08.03.07
 
 

Yazmaktan hoşlanan... Kelimeleri renklendiren bir sihirbazım ben.. Bodrum'da yaşamaktayım.. Sev..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster