Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Mart '10

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
1864
 

Günde bir yumurta kilo verdiriyor!

Günde bir  yumurta kilo verdiriyor!
 

ABD'deki bir araştırmaya göre; " günde bir yumurta yemek, kilo verdiriyor." Gazetenin haberi böyle. Haber devam ediyor: <71 kişilik="" bilim="" ekibinin="" araştırma="" sonuçları,="" "="" nutrition="" and="" food="" science="" "="" adlı="" tıp="" dergisinin="" haziran="" sayısında="" yayımlanacak.="" araştırmada,="" yumurtanın="" bir="" miktar="" kalori="" içermesine="" rağmen,="" muhtevasında="" bulunan="" bol="" miktarda="" protein="" ile="" d="" ve="" b12="" vitaminleri="" sayesinde="" zayıflamayı="" da="" sağladığı="" saptandı="">>

Anlaşılır gibi değil. Senenelerdir tansiyon ve özellikle kalp hastalarına yasaklanan bir yiyecek - kolesterol yani yağ içerdiği için - şimdi insanları zayıflatıyor deniyor ve gazetelerde yayımlanıyor.

Tabii ki haber bence eksik veriliyor. Ya da bir tıp otorite makamının kontrolünden geçmediği için detay verilmiyor. Yumurtanın kimler için ve hangi şartlarda yenilmesi gerektiğinin de belirtilmesi gerekir. Yaşlı ve kalp hastası ve de yeterince bilgi donanımı olmayan bir kişi bu haberi okuduğunda, " OH NE İYİ, HER GÜN BİR YUMURTA YİYEYİM " demez mi?

Yarın acaba katı yağlar için ne diyecekler, merak ediyorum.

Velhasıl kimin doğru söylediğine inanacağız bilemiyorum. Sadece bildiğim Sağlık Bakanlığı'mıza bu konuda büyük görev düştüğüdür. Sağlıklı günler dileğiyle.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bende "günde bir yumurta zayıflatıyor" haberini okuyunca aynen yazdığınız gibi "ne güzel ben bundan böyle her gün bir yumurta yiyeyim"diye düşündüm. Bu konuda detaylı bilgiye hepimizin ihtiyacı var fakat düşünüyorum da eşim yumurtayı çok sever ve çok yer, bir tavaya 5-6 yumurta yağda pişirir yer ve çokta zayıf... gerçek olabilir mi bu haber!!!

Selma GÜRBEY TAŞDELEN 
 15.03.2010 12:08
Cevap :
Yumurtanın zayıflatacağına inanmak bence mümkün değil. Yağ oranı ve kalorisi yüksek bir gıda nasıl olur da zayıflatır? Ancak yumurta ölçülü yendiğinde yararlı olabilir. Yani haftada 2 ila 3 adet rafadan olarak. Pratikteki gözlememe gelince , eşim de aşağı yukarı hergün yumurta yer ve kilosu çok fazla. Zayıflatsa benim eşim zayıflardı. Bir de kötü bir anımı anlatmak istiyorum. Tanıdığım bir iş arkadaşım yazlığında, sabah kahvaltısında 3-4 adet yumurta yiyor ve denize giriyor. Sonrası hayatını kaybediyor. 4-5 adet yumurta yiyip, müteakiben hayatını kaybeden kişilerin hayatlarını kaybettiklerini bir çok kez okudum ve duydum. Sağlıklı günler dileğiyle.  15.03.2010 12:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 437
Toplam yorum
: 2172
Toplam mesaj
: 120
Ort. okunma sayısı
: 991
Kayıt tarihi
: 26.01.10
 
 

1945 yılında Adana'da doğdum. Galatasaray Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster