Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Şubat '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
13748
 

Haham Tuncay Güney konuştu;Ergenekon davası bir projeydi bitti artık...

Haham Tuncay Güney konuştu;Ergenekon davası bir projeydi bitti artık...
 

Tuncay Güney


Ergenekon davası projeydi bitti artık. Ergenekon davasının hahamı Tuncay Güney SkyTürk televizyonuna konuştu. Kanada’nın Toronto kentinden canlı yayın bağlantısıyla programa katılan Güney, “Ergenekon davası bir projeydi bitti artık. İçerdekilerin çıkması gerekir” dedi.

Benim yüzümden tabii ki insanlar cezaevine girmesinler. Ben vicdanen rahatsızım. İşkence görmeseydim o konuşmaları yapmazdım. Ergenekon’un temeli sayılan emniyette verdiğim ifadeler geçersizdir. Devlet beni kullandı. Türkiye’de adalet aramak genelevde bakire aramaktan farksızdır” diye konuşan Güney 5 Mayıs 2012’de Vatan Gazetesi yazarı Mustafa Mutlu’ya yazdığı mektupta “Ergenekon bir oyundur” demişti.

Tuncay Güney’in  Mutlu’ya gönderdiği o mektubu:

“Saygıdeğer Mustafa Mutlu

‘Tuncay Güney Neden Unutuldu?’ başlıklı yazınızı okudum.

Taraflı yaklaşımınız yanlış... Yazınızdaki yanlışları düzeltmek isterim.

Gazeteciliği kullanıp ajanlık yapmadım.

Türkiye’deki yetkimi ve yetkimden doğan yeteneğimi kullandım.

2001 yılında Türkiye’nin büyük bir köy-feodal yapı ile yönetildiğini saptadım ve Amerika’ya geldim.

ABD’ye gelirken de uluslararası yetki ve ilişkimi kullandım.

Kanada’da kendimi haham ilan etmedim. 2003 yılında dini eğitim aldım, New York’ta ve haham değil, Rabayli oldum. Görevimi de 32. Gün’e telefonla katıldığım bir programda açıkladım.

Evimde bulunan çuval dolusu belgeler, altı çuvaldı.

İsteseydik 20 çuval bulundururdum.

Unutmayın ben Başbakanlık Devlet Arşivleri’nde görevliydim. O kimliğim de basına verilmişti.

Belgeler ise devletin Türk istihbarat birimlerine ait.

Adil Serdar Saçan işkence yapmasaydı, Amerika’ya kaçmazdım. Ruhum karardı.


Ayrıca “adamın biri” dediğiniz benim görev dosyamı, yaptığım işleri yetkili makamlardan isteyiniz.

İran, Irak, Suriye, Lübnan’da birçok üst düzey yetkili ile görüştüm.

Hangi yetki ile dersiniz?

Basın mı?

Türkiye’de bulunduğum süre içerisinde istediğim basın kuruluşunda çalıştım. Sabah, Milliyet, Akşam gibi...

Solcudan sağcıya, mafyadan PKK’lıya, Manukyan Hanım’dan bakanlara kadar birçok kimse ile teşrik-i mesaim olmuştur.

Türkiye dışını anlatmadım.

Ergenekon mu?

Bu bir oyun ve oyunda herkes üstüne düşeni yapar. Kemalizm iflas etmiştir. Ekonomi ve siyasi hayatımızı yönlendiren global patronlar ‘başkanlık sistemi’ istiyor. Rejim değişiyor. Kürtler haklarını alacak.


Özal’a Amerika, “Türkiye’yi ya büyüt ya küçültelim” dedi.

Türkiye büyüyemedi, küçülecek.

Özal’a, “Büyük Ortadoğu Devleti olsun” demişlerdi; olmadı.

BOP dayandı kapımıza.
...
Saygı ve dostça...

Daniel Tuncay Güney”

***

Milliyet blogda yazdığımız yazılarda ileri sürdüğümüz görüşlerimiz yüzünden az saldırıya uğramadık. Torba davalarda yenidünya düzenine,  BOP projesine karşı çıkanların ‘oyundan atıldığını’ üzerine basa basa ifade ettim. Ancak liberal/yandaş/biatçi kalemler ısrarla “derin devletle/darbecilerle” malum davalar ile hesaplaşıldığını iddia ettiler. Israrla devletin sahibinin/vesayetin el değiştirdiğini yazdım.

Bana göre ‘görevi kötüye kullanmaktan’ yargılanması gereken sivil asker kamu görevlileri; gizli tanık, tartışmalı dijital deliller ile suçlanıp yargılandılar, yargılanmaya da devam ediliyorlar. Kimi davalarda hükümde verildi...

Sonuç olarak Eski Genelkurmay Başkanının ‘terör örgütü lideri’ ilan edilmesiyle kamu vicdanını yaralayan noktaya gelindi. Artık muhalefet cephesi bir tarafa, iktidar katından bile sürece dair sert eleştiriler geliyor ki Tuncay Güney’in ifadesiyle “Ergenekon davası projesi bitmiştir”, işlevini yerine getirmiştir.

 Liberal/yandaş/biatçiler MB yazarı söylerse anlamaz, en iyisi son sözü Haham Tuncay Güney söylesin;“..Ergenekon’un temeli sayılan emniyette verdiğim ifadeler geçersizdir. Devlet beni kullandı. Türkiye’de adalet aramak genelevde bakire aramaktan farksızdır.”

İyi seyirler...

antinuclear bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Türkiye'de adalet aramak, genelevde bakire aramaktan farksızdır"! Bu ifade ile memlekette yer yerinden oynamalı... Ama tıs yok! Değerli yorumcuların da bu ifade hakkında bir iki kelam etmelerini beklerdim. Özet, o ifadededir. Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 11.02.2013 9:44
 

ingilizce de haham diye bir kelime yok hocam karsiligi rabayi(!) yazilista farklidir.Yani tipkisinin aynisi. Tipki digerleri bastan bilindigi gibi tipkisinin aynisi!Cok kibarsin libos icin donek , donek! saglik ve saygiyla

Newyorker 
 11.02.2013 2:34
 

(DG'ye yanıtın devamı)Şu liboş meselesine gelince onları yandaşa saydım ve böylelikle gerçekten liberal olanları ayırdım.Benim libş tanımım Çölaşan'ın tanımından ayrıdır. Liboş başlıklı yazılarımda anlatmıştım."Dava savcı Öz'le bitirildi" benim ifadem değil, Güney davanın bittiğini söylüyor, dolayısıyla hemfikir değiliz. Ancak "malum torba davalar işlevini tamamlamıştır" diye düşündüğümü ifade ettim...Katkın için teşekkür ederim...

Necati TÜFEKCİ 
 11.02.2013 0:08
 

Necati Hocam, hangi Ergenekon zanlısı acaba bu adamın verdiği ifade yüzünden gözaltında veya tutukludur? Bu adamın söyledikleri ve ifadeleri delil olarak Ergenekon davasında kullanılmış değil ki? Dava, Ümraniye de bulunan silahlarla başladı. Delillendirildi. Danıştay saldırısı gibi eklemeler yapıldı. Diğer taraftan dava resmen sonuçlanmadı. Belki Balyoz davası gibi sonuçlanabilir. Şu konuda ise hemfikiriz. Dava "Savcı öz'le" birlikte bitirilmiştir.** Genel bir afla sonuçlandırılma ihtimali çok kuvvetlidir. Liberallere artık "Liboş" dememeniz de doğrusu büyük bir incelik(!) Selamlar.

DurmuşGüler 
 10.02.2013 14:47
Cevap :
Ergenekon ile ilgili ilk bilgiler gazeteci Tuncay Güney'in 2001'de bir otomobil dolandırıcılığı soruşturması kapsamında ev ve işyerinde yapılan aramalarda bulunan belgelerle elde edildi.İddia edilen Ergenekon örgütüne yönelik ilk soruşturma ise 12 Haziran 2007'de Ümraniye'de bir gecekonduda 27 el bombası bulunması sonucunda başladı.Bombaların başına gelenler ilginç, 'sehven'vakalarının doğal sonucu olarak bombaların sayısında bile kimse anlaşamadı.Samizdat'ta S.Yalçın yazdı, bende yazımda kullanmıştım!Sayıları çelişkili asrın davasının kanıtı bombalar nedense imha edildi!!!Garip değil mi? Ya çelişkili dijital delillere ne demeli? Af konusuna gelince ben çok önceden yazdım, KCK tutukluları ile diğer torba davalardan yargılanlar bırakılacak. Daha sonraları 'Devletiniz sizi affedecek' başlıklı bir blogda yazmıştım o günün koşullarında yeni öğrendiğim bilgiler ışığında, google amcaya sorarsanız ulaşırsınız.(devam edecek) http://blog.milliyet.com.tr/silivri-zindan-olali/Blog/?BlogNo=392433  10.02.2013 23:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1116
Toplam yorum
: 2289
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 817
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Ankara'da yaşar, dünyalı,aynadaki görüntüsüne muhalif, vicdan hesapları yapmaktan yorgun, yaşanıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster