Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Eylül '10

 
Kategori
Gündelik Yaşam
 

Haklısın şekerim!

Pazar gecesi telefonda dostlardan biri, oyunu kullanamamış, sinirli…

“Yahu bir sistem geliştirip, kimlik numaralarımız ile oy kullanmamız bu kadar zor muydu?” diyor…

Haklısın şekerim, dur bir sakinleş!

Yakından tanıyanlar gayet iyi bilirler, acayip fikirlerim vardır benim; o an için uçuktur lakin zaman içinde mutlaka uygulamaya konulur!

Bilgisayarların Türkiye’de tek tük kullanılmaya başlandığı yıllarda bir gün “Faks, fotokopi ve bilgisayar aynı makinede toplansa ne güzel olur!”

Gülmüşlerdi tabii ki!..

Henüz taze anneyken sağlık en kaygılandığım şeylerden biri, ısrarla diyorum ki: Her bir insanın bir kimlik numarası olsa, kan grubu, alerjileri, hastalıkları kayıt altına alınsa; diyelim ki yaralandı biri, vakit kaybetmeden kimlik numarasından tüm bilgilerine ulaşılsa…

“Ayy, pek alemsin!”

Sağlık amaçlı oluşturulmamış olsa dahi henüz, kimlik numarası bölümü hayata geçti!

Şimdi, eğri oturup doğru konuşmak gerekirse, her birimizin kimlik numaraları varken, yani isim benzerliği gibi sorunlar söz konusu değilken, herkes kendine en yakın yerde oyunu kullanamaz mıydı?

Çok mu zordu?

Altı üstü minik bir programa bakardı, kağıda yazılacağına isimlerimiz, bilgisayar ekranına yazılırdı, bu kadar basit!

Mükerrer, yani birde fazla, oy kullanma durumunda bilgisayar otomatik olarak ilk kullanım sonrasını yok sayar, hatta ayrı bir sayfaya kaydederdi ki “Aha bunlar da kamu suçu işlemeye yeltenmiş kişilerdir!” diye bir güzel de ifşa eder, hatta bu ifşadan yola çıkılarak haklarında bir güzel de kamu davası açılırdı takip eden günlerde!..

Haksız mıyım?

“Dünyaya rezil olmuşuz, gördün mü” diye tekrar aradı bugün, hala siniri geçmemiş, belli…

Ne diyeyim, haklısın şekerim!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

haklısın şekerim :)

shalimar 
 17.09.2010 9:08
 

Harikasınız Gülgün hanım, Ben de bu denli kağıt ver personel gücünün boşa harcandığı günümüzde oy vermek için internet bağlantılı oy verme kabinlerinin kurulmasını düşünmüştüm. Harika bir uygulama olur. İnternetin günümüzde demokrasinin gelişmesine büyük katkıları olmuştur. Açık ve şeffaf bir toplum oluşturmada daha çok katkıları olacaktır. TOEFL sınavlarını belli merkezlerde bilgisayarla yapmaktadırlar. Önceden randevu alıyorsunuz. o belirlenen gün ve saatte sınav oluyorsunuz. KPSS sınavlarında kopye olaylarının yaygınlaştığı günümüzde TOEFL sınavı model alınarak yeni bir sınav sistemi oluşturulmaya çalışılmaktadır. Bu uygulama demokrasilerde de doğrudan demokrasiyle İsviçre kantonlarında olduğu gibi doğrudan yönetime katılabiliriz. Her mahallede bir demokrasi merkezi kurulur devlet tarafından. Bu merkezlerin yönetim ve denetimi YSK örgütlemesiyle parti özlemcileri denetiminde çalıştırılabilir. Ülkede çözülemeyen bir sorun olduğunda hemen halk bilgisayar başına çağrılı

schoolmaster 
 16.09.2010 18:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1269
Toplam yorum
: 4372
Toplam mesaj
: 226
Ort. okunma sayısı
: 1287
Kayıt tarihi
: 18.09.07
 
 

İzmir, 1963 doğumluyum. Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce bölümü mezunuyum ve özel bir şirkette ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster