Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Şubat '11

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
1154
 

Hamsi Şenliğinde, "hamsi güzeli" seçtik, hem de hamsiye doyduk..

Hamsi Şenliğinde, "hamsi güzeli" seçtik, hem de hamsiye doyduk..
 

Gizem Memişoğlu "Horon" güzeli, Yelda Akrepi de "hamsi" güzeli seçildiler.


Bu yıl 3. yapılan “Hamsi şenliğinde”, böylesi şölen görülmedi. K.Yaka Bostanlısında 3 futbol sahası uzunluğundaki ızgaralarda hamsiler pişirildi. Kemençeler eşliğinde iç içe halkalar teşkil edildi, horanlar tepildi. Kömür ateşindeki ızgara tavada da balıklar, güle oynaya, altlı üstlü, nar gibi kızartılarak pişirildi.

Dahası var. Karşıyaka, Hiroşimaya atılan bombanın çıkardığı bulut gibi yaygın hamsinin kokusu, Karşıyakayı sardı. O gün, evlerde balık pişirilmedi, tezgahlarda hamsi sergilenmedi, restoranlar balık yenmedi.

“Uy cözünü sevdiğumin hamsisi. Ben ona bakay, o bana bakay. Hamsinin cözleri gibi yeşil yeşil, bi yanayi bi söneyi.

Tel tavalara sığmadı hamsiler. Horon tepenlerin ateşi, teptiği zeminleri “uyyyy, yandı tutuşturdi…Uyyy, haçen ki hamsinin cözü yeşildur. Tıpki, sevduğumun cözleri gibi.

Onca kalabalık. Nereden bildi de geldiler. Dizi dizi saf tuttular. Mahşerler oldular, üst üste yığıldılar. Nasıl da haber alıp bir araya gelebildiler. Kemençelerin telleri koptu horan tepenler için. Horoncular nefesi , tık demedi alimallah. Genci yaşlısı tutuştular el ele, verdiler omuz omuza. Dünyalarını unuttular. Hamsisiyle, mangalı ile, Rizelisiyle, Ardeşenlisi ile, Mapavrilisi, Trabzonlusu ile bir araya gelip, mangallardaki ateşi üflediler. Sönenlere, kendi ateşlerinden verdiler. Hem kendileri mestoldu. Hem ızgaradaki hamsiler. Hem mangal üflediler, hem horon teptiler, hem kurtlarını döktüler, üzerine de kara lahana çorbası içtiler, sonrada konsere seyre durdular. Şayet o hamsiler, ızgaralı tavalarından bir kurtulabilselerdi, onlar da meydanlarda horon tepecekleri.

Biz, hamsi şölenine, ne olur ne olmaz diye, karnımızı doyurarak gitmiştik. O kadar hareketliydi ki, başımız döndü. Hangi tarafı resimleyeceğimize şaşırdık. Gizem Memişoğlu’nu Horon güzeli, Yelda Akrepi de hamsi güzeli seçtik bu arada. .

Kendi küçük, ünü büyük hamsiler, hamsi olduklarına o gün, bir daha şükrettiler. İtibarları, onca beylerde paşalarda yoktu. Her yer hamsiydi. Her yer hamsi kokuyordu. Dolmuşların, taksilerin içi bile hamsi kokuyordu. Aklanıp paklandığım halde, kokum, klavyelere bile sinmiş sanki. Bilmem, siz bunları okurken, kokusu sizlere de geldi mi? Ben artık 6 ay balık yemem. Karadenizliler, tatlısını turşusunu yaparak hamsiyle yatıp hamsiyle nasıl kalkarlar ömür boyu?

Kimileri de yanlarında yumurta mısır unu, soğan, maydanoz getirmişler. Kılçığı çıkan hamsi ikişer parça halinde bu yumurtalı bulamaca bandırılıp, tel ızgaraya konuyor. Ört ki, ölem!

Kara lahana çorbası içtim sadece. Nefisti. Konak Belediyesi THM Korosu, tam kadro konser verdi. Oyuncaklar, çocuklara hizmet etti. Bijutericiler, hanımları süsledi. Ne ararsanız vardı o gün.

Bir hamsili gün böyle geçti. Hamsiyi, içinde bulunduğu kültürel zenginlikle bir kültürel miras değerinde görülerek nesilden nesile aktarılmayı sağlayan böylesi şenlikler, haz verici. Karadeniz Konfederasyonu tarafından İzmir Çiğli Belediyesinin desteği ile düzenlenen 3. Hamsi şenliği, Karşıyaka Bostanlısında, dudaklardan eksilmeyecek tebessümlerle rengarenk çizgiler çizdi. Ve şölen, üç gün daha devam edecek.

Mustafa Hoşoğlu’nun şiiri şöyleydi:

Canum kurbandur ona, bakun nasil oynayi / Ayın on dördü gibi pırıl pırıl parlayi / Sıra sıra dizersen olur hamsi tavası / Dönerini çok yeduk yok midur baklavası / Bizim hamsi alışık kemençenin sesine /Gücüne güç katıyor tulumun nefesine / Hamsi yemeyen uşak hiç çalamaz kavali /Bak Temel’in haline, nasıl gezer havali / Mubareeği severum, hastasiyim hastasi / Kolonyası meşhurdur, şimdi çıktı pastasi

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Haçan bu Karşiyaka denulan yer Rize nun niresundadır...Yoksa Tirabizonun nahiyyesi midur...Bu cüzel kızlar pizum Karadeniz uşaği midur...uyyy Hamsi kurban olayım seni yaradanaaa...Ne cüzel resimlerdur bunlar...Ağabeycuğum...Bir de BOyoz şenliği de olursa celirum daaa. Boyoz arasi hamsi yaparuk...Sana bir Hamsi resmi cönderecektim ...Unutmuşum...Bilmeden Zarfın ağzını kapatmışum...gusura galma...Gelecek sefere...Selam eder ellerinden öperinm daaaaaa....

Mesut Selek 
 19.02.2011 23:42
Cevap :
Hala daha üstüm başim hamsi kokayi. Hamsi uğruna, ne güneşler batayi. Evin merdiveni altına sıkışmiş, deyu ki boynum eğri kalayi. Ha bu diyarların ben, akillilerini bulamayi. Dedum kı ona, "Çaykara otobüsleri Drabizona kaçta kakayi? Dedi bağa ki, saat dört de demir alayi, 7 de islim salayi, 8 de yola çıkayi, 9 da oraya varayi. Hacen ki onlar beni böle böle kandirayi, sen de İzmir nerenun nahiyesi deyu, kafa bulayi. Oldu olacak hamsilerden pasaport sorulayi. Uy anam uy... Trabizondan gelir iken, gördüm bir kayik. İçinde vardi, biri sarhoş, biri ayik. Ama velakin, bilakis bilahare mamafih, fakat badema bundan kelli, hamsi değil koklamak, "oni" yemiyeceğum. Hamsi kolanyalı mendillerle günumu gün edup, hasret gidereceğum.  20.02.2011 0:05
 

Ah üstadım orada olmak varmış.Sizler,İzmir Karadenizli olarak birde hamsi..Tadına doyulmaz.Saygılar,sevgiler.

Cansın erol 
 18.02.2011 19:02
Cevap :
Sayfaamızı şereflendirdiniz. O gün bir tek hamsi yemediğim halde, üç gün üç gece sinen kokudan ayılamadım. Bir yıl müddetle balık da yiyemem zannediyorum. Bir şenlik, aynı hızda, aynı kokularla, aynı heyecanla, 3 gün devam eder mi? Ediyor işte. Fotoğraf makinem, hala balık kokuyor. Ki, o da balıkla tanışmadığı halde.. Yahut bana öyle geliyor. Saygılar, sevgiler.  19.02.2011 8:55
 

bunun haberini Zonguldak'lı olup,Karşıyaka'da yaşayan sayın Sedat Öztek'in facebox paylaşımında görmüştüm..demek sizde oradaymışsınız..biz burada hamsi bulamazken siz orda hamsi festivali yapın,olacak şey değil;))

Gülden Işık 
 15.02.2011 18:51
Cevap :
Hamssinin kendisi küçük, ünü ise daha büyük. Hamsi yiyemeyenleri gördüm. Hamsi kolanyası ile ellerini oğuşturdular))) İlahi. Selamlar sevgiler. Benim kitaptan edindiniz mi?  16.02.2011 0:10
 

Hocam, ben kaçırdım o şenliği. Resimlerden belli harikaymış Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 14.02.2011 21:17
Cevap :
İyi ki kaçırmışsın. Hala daha hamsi tütüyorum. Ne hamsiymiş be!  14.02.2011 22:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 900
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster