Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Şubat '11

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
878
 

Türkçe bilmez; türküleri Türkçe. Turist geldiler, folklörcü oldular.

Türkçe bilmez; türküleri Türkçe. Turist geldiler, folklörcü oldular.
 

Yetmişli yaşlardaki İngiliz turistler, folklörcü olup, Fethiyeli oldular


“Gül” dediniz mi; yanında “zil ve kırmızı şal” iyi durur, öyle yakışır.

Çamlıca’nın üç gülünü yan yana getirirseniz, aşk ve muhabbet, coşku ile yansır şarkılara.

Fakaaaat, Fethiye’nin 5 bülbülü denildi mi, o Türkçe bilemeyen, Türkçe türkülerle yanık Ömer’i söyleyen, tiridine tiridine banan o İngilizler akla gelir. En ufağı 60, en büyüğü 77 yaşındaki beş İngiliz kadınları ve erkeği ile birlikte hem.

İnsanlar gelip yerleşmiş Fethiye’ye. Turist olarak gelmişler, şimdi 2 nci vatanı olmuş bu topraklar. Onlar da, bizim gibi sular İdaresi ve elektrik dairesi önünde kuyruğa giriyorlar. Fatura fazla çıktı mı, açıyorlar ağızlarını, yumuyorlar gözlerini. Aynen bize benzemişler. Yörede en iyi Milli Marşımızı onlar söylüyor. En iyi Onuncu Yıl Marşımızı, onlar haykırıyor. Göğüsleri dik ve gözleri buğulu olarak ve de gururlu.

“Aha, demişler, biz dönmüyoruz İngiltereye. Buralı olduk gari” demişler. Ve de “gari” yi öğrenmişler gari.

Belediye girmiş araya. Kültür Müdürleri Coşkun Karabulut tutmuş ellerinden. Ha babam, de babama, anan yahşi, baban yahşi talim eylemişler. İnsan içine çıktıkça, söyleye oynaya kendilerini kabul etttirmişler. Şimdi de, festivalden festivallere koşuyorlar. "Ölüdenizin yarenleri" olarak beşli folklör ekibini oluşturmuşlar.

Şimdi. Ölüdeniz Belediyesi Sanatevi tarafından kurulan orada yerleşik İngilizler. “Ölüdeniz Yarenleri” olarak grubun tanıtımını yapıyorlar.

Dün de Coşkun Karabulut’u TV 8’de yayınlanan “Aklımıza takıldı” programında görüp, grubu seyrettik.

“Makaram sarı bağlar lo, tren gelir hoş gelir, tiridine tiridine bandım” türküleri grubun gözdeleri oluyor. Bir de ”şinanay yavrum şinanay’ı öğrenseler, ne iyi olur.

Milliyet Blog’dan da arkadaşımız olan Belediye Proje Koordinatörlüğünü yapan Karabulut, “Gittiğimiz yerlerde hem Türkiye’nin, hem de kültürler arası diyaloğa, katkıda bulunuyorum” diyor.

Fethiye Ölüdeniz yarenleri, İstanbul’da şu an sahne alıyor. Peş peşe etkinliklere katılıyor. Serpintileri bize kadar ulaşıyor.

Fethiye Belediye Başkanı Keramettin Yılmaz, Ege Bölgesinin en başarılı Başkanı seçildiydi geçenlerde. Spiker Özlem Yıldız soruyor, Karabulut cevaplıyor. Öğrendiğimize göre, geçen yıl Düzce’ye giderek gösteri yapan Ölüdeniz Belediyesi THM. Korosu,” ülke çapında büyük beğeni kazanmış. Ekibin yurt içinde ve dışında çok gösteri yapması arzu edilmiş. Finans için de AB. Kültür Formlarına baş vuru yaptıklarını da sözlerine ekledi o konuşmada.

Sempatik tavırların ile Ölüdeniz’in yarenliklerini sergileyen ekip, halinden çok memnunlar.

Coşkun Karabulut, blog arkadaşımız. Şiir okur. Şiirler yazar. O bir kültür elçisi Ölüdenizin ve yörenin. Kendisi Hacettepeli. Oradan, sosyoloji mezunu. Ölüdenizde sanat yöneticiliği yapıyor.

“Taramak Gökyüzünü” kitabı, 2 nci baskısını yaptı.

Doğa güzelliğinin, insanla bütünleştiğinde, ancak varolabileceğini düşünüyor Karabulut. Ve “Doğaya sevimli sıcak bakışlar gönderip insan varlığını dönüşümünü işlemek de şart” diye de ekliyor..

Ne güzel. Hem TV seyrettik. Hem de dostumuzu andık. Hem de eli kulağında bahara göz kırptık.

Ört ki, ölem!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

muzaffer Bey bu güzel ifadeleriniz ve ilk kez side gördüğüm resimlerimiz çok mutlu etti beni. Sağolun. Umarım bu gece TRT 1 Gecenin İçinden programında değerli arkadaşıız Vakayınüvis'in konuğu olacağız. Daha önce de TGRT'de 21.20'de Yaşam ve Siz adlı programda 20 dakika konuk olacağız. Pazar günü gündüz saat 11.00'de ise Kanal 24'de Hakan Çelik'in sunduğu Modaratör'e konuk olacağız. Bu vesileyle blog arkadaşlarımıza duyurmuş olayım. Selamlar

Coskun Karabulut 
 12.02.2011 5:05
Cevap :
Hepsini tesbitle not aldım. Hani bana aynı gece resim yetiştirecektin? Basın işleri, "sürat" ister, bilirsin. Hala daha bekleyebilirim de ( Sabır ve inat ister) Hiç de gücenmedim, işlerin çok diye düşündüm (Kızma gibi lüksüm yok. Sizler benim, haber bakımından ekmek teknemsiniz. MB'dan maaşımız olmasa da. Ben böyle görüyorum. Kızarsam şayet, benimle röportaj yapmazsınız. İrtibatımız, münasebetimiz bozulur. Siz artık beynelminel kültür dağıtan göstericilerin yüzer gezer başkanısınız. Belediyeyi bile ektiniz bu uğurda. Sarıldığın konu, milli olduğu için tabii) Selam sevgi ve başarı dileklerimle  12.02.2011 11:17
 

Böyle ilginç haberleri en çok duyuran blogger olarak ünleneceksiniz burada:) Az önce Coşkun Bey'le konuştum. Yarın uygunlarmış. Coşkun Bey ve İngiliz Grup bir aksilik çıkmazsa TRT R-1 Gecenin İçinden programında olacaklar... Haberi duyurduğunuz için çok teşekkür ederim. Onlar da selamlarını ilettiler... Saygılar, kolaylıklar... Yeni kitabınız için bir kez daha kutlarım...

vakayinüvis 
 11.02.2011 18:50
Cevap :
Siz bir koldan, ben bir koldan, haberlere çomak sokup, ortaya çıkararak dürtüyoruz, insan içine çıkarıyoruz. Birimiz sesli, diğerimiz sessiz elektronikle. İşte blog arkadaşlığı bu bence. Coşkun beyi bir defa gördüm. O da, çaktırmadan gazeteci gibi röportaj yapıp çekildim aradan. Yanında bizim mahallenin muhtarı İlyas Bayram vardı. Bir sevinmiş, bir sevinmiş, sormayın. İzmirde kjitap fuarında geçti olay. Beni bilemedi haliyle. Taaa ki, blogda o röportaj yayınlanıncaya kadar. Bu tip çeşitlemeler, espri nihayet. Böyle bir şey yaşanmıştı. TV de de görünce, resimledim ekrandan. Al sana bir haber. Bilebildiğim kadar yazabildim. Beğendiğinize, TRT ilkelerine uygunluğunu tesbit ettiğinize sevindim. Selam, saygı ve teşekkürlerimle.  11.02.2011 21:10
 

Saygıdeğer hocam, övgü dolu yazınızı okudum ve çok mutlu oldum. Saygı ve sevgilerimle...

Adem Güngör/FETHİYE KÜLTÜR ETKİNLİKLERİ 
 11.02.2011 13:26
Cevap :
Sizler oralarda, Fethiye'nin kültür kolonilerinin ilk bsamaklarısınız. Teşekkür ediyorum.  11.02.2011 16:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 901
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster