Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Mayıs '10

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
3792
 

Hangisi Laz takımı; Fenerbahçe mi yoksa Trabzonspor mu? Yoksa ben mi “laz”ım?

Hangisi Laz takımı; Fenerbahçe mi yoksa Trabzonspor mu? Yoksa ben mi “laz”ım?
 

Ölüdeniz toplantımızın, ikinci gününün gecesinde ayrılmak zorundaydım. Bu yüzden akşam yemeğine katılamayıp esas kardeşimin ki esas dediğime göre kendisinin erkek kardeşim olduğunu anlamışsınızdır, evine gittim. Yani gelip beni kız kardeşimin evinden aldı ve “biricik hala”sı olduğum iki veledin yanına götürdü.

Yolda giderken bir telefon trafiği döndü ama ne olduğunu anlamadım. Anladığım tek şey önemli birkaç maç olduğuydu da, neden bu kadar önemliydi, hiç farkında değildim. Ta kiiiii :), kardeşim: “Abla dua et de Fenerbahçe şampiyon olmasın yoksa garaja gidemeyiz.” diyene kadar. Bütün Fenerbahçeliler bayraklarıyla hatta vinç ucuna taktıkları bayraklarıyla hazırlanmışlar, sokağa dökülmek için doksan artı uzatma dakikalarının bitmesini bekliyorlarmış. “Olmadı, Pamukkale Turizm’i arar, evin yakınındaki benzinlikten bindiririm seni.” dedi kardeşim. Ne de olsa demokrasilerde çare tükenmezmiş. Böylece ben de Fenerbahçe şampiyonluğuna hazırlanmış oldum.

Yukarı çıkar çıkmaz, kardeşim televizyon başına oturup zapa başladı ben de veletler arasında zap yaptım. Biri ısırılmaktan hiç hoşlanmıyor, öbürü kıkır kıkır gülüyor. İkisi de kardeşimin oğlu ama!.. Koşturduk biraz evin içinde. Sonra yorgunluk çayı içmeye geldi sıra. Eh onu da gelin hanım yapacaktı değil mi? Çayın yanında, her ne kadar hamurunu kendisi açıp yapmasa da ki gelin dediğin bunu yapmalı, saç böreği yedim. Bu arada belini dik tutmaya çalışıyor, “Ne oldu belinde bir şey mi var?” dedim. On gün önce safra kesesini aldırdığını unutmuşum. Nasıl unutmayım, kayınvalidesi safra kesesini aldırdı diye, o da aldırdı, iyi mi? Yok taş varmış da!.. Konu dağıldı, toparlayayım. “Top”arlayayım dedim de aklıma geldi, konu top maçıydı değil mi?

Evet efendim bir yandan çay içerken, bir yandan kardeşime kırk soru sorarak sonunda Galatasaray’ın oynamadığı maçlarla niye bu kadar ilgilendiğini anladım!.. Anlayınca da uzatmaları ben de izledim. Ve sonunda Fenerbahçe-Trabzonspor maçı 1-1’ken Bursaspor- Beşiktaş maçı 2-1 bitince anladım ki, bir Anadolu takımı; Bursaspor şampiyon oldu. Ama bir baktım Fenerbahçeliler: “Şampiyonnnnn!!!!” diyerek sahayı doldurdu. “Ne olacak ben ancak bu kadar anlarım” diyerek Fenerbahçeli yeğenimi; Hazar’ı kutlamak için arayacaktım kiiiiii; meğer yanlış anlayan ben değilmişim.

Birinci lige çıkan* Bursaspor’u kutluyor çok klişe olacak ama bundan daha doğru bir cümle olamaz: “Başarılarının devamını diliyorum” O gece anladığım kadarıyla Trabzonspor’un da başarılarının devamını diliyorum. Ne de olsa her ikisi de Anadolu takımı. Bir ana olarak “baba” takımları tutacak değildim ya:)

Sevgiler, tutulan takım başarısızken bile futbol toplarından yansıyan mavilerle.

Not: Kırk yıl düşünsem futbol kategorisinde yazı yazacağım aklıma gelmezdi.

*Yani şampiyon olan:)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

diyorum, futbolumuz gibi her alanda da Anadaluya açılabilsek. Futbolun ülkemizin dört bir yanına kök sarması çok anlamlı. Ayrıca gençlerin spora odak olması anlamında ise son derece elzem. Ve de alışılmışların dışına çıkmak, değiştirmek, değişerek gelişmek de anlamlı. Bursapor değil aslında ŞAMPİYON olan, Türkiye oldu sanki. Halk o kadar sevindi, o kadar rahatladı ki biz burada şahit olduk, yaşananlarla.

Yalnıztürk 
 24.05.2010 10:44
Cevap :
"Bursaspor değil aslında şampiyon olan, Türkiye oldu sanki" :) Ne ilginçtir ki benzer duyguyu CHP kurultayını ve Sayın Mustafa Kılıçdaroğlunu izlerken, izledikten sonra da yaşadım. CHP olmayacak kazanan; Türkiye olacak:) Sağolun bu güzel katkınız için. Sevgi ve selamlarımla.  24.05.2010 17:56
 

Erkeklerin anlamadığı bir durum. Maçlarını takip edecek bir takımı olmayanların nasıl yaşadıkları, onlar için muamma:) (Bir gruba dahil olmak) diye bir ihtiyaçları vardır insanların. Kadınlara, aile, komşu,MB gibi gruplara dahil olmak yetiyor ama erkeklere yetmiyor sanırım. Ne diyelim takımları şampiyon olsun... Bursa Spor'u kutluyorum. Eline sağlık arkadaşım.

Zühal Ekinci 
 22.05.2010 16:56
Cevap :
Canımmm, sağolasın:) Süpriz oldu yorumun. Futbol... Bir tezim var: Diğer ülkeleri bilmem ama, bizim memlekette eğer bir adam futbol takımı tutmuyorsa "nomal" olmuyor. İyi geceler olsun, arkadaşlıklardan yansıyan mavilerle.  22.05.2010 23:02
 

Sana yorum yazdıydım, geldi miii? Geldiyse nerde? Ciğer burdaysa kedinin durumu ney?Bu editörler uyuyor mu, yoksa yorumumu kaale almadılar mı?( şu "a" nın üzerine şapka koymayı bilemedim gız annem) Neyise, Bursaspor'u kutlarım, sen hanki dakımı dutuyordum Ufucuum? Selam ossun, sevgi ossun, ne biliyim işte.Bugünlerde neşe doluyor Nurhan, acep nedendir?:))..

Gülpembe 
 20.05.2010 13:43
Cevap :
Bugünlerde Neşe doluyor Nurhan:)) Şimdi tel. açarım sana, dur bi dakka:) Bugün geldi yorumun, bugünküyle birlikte. Ben takım tutmam ama mecbur kalırsam evladın tuttuğu takımı tutuyorum, o da Beşiktaşlı. Kızkardeşim Fenerbahçeli, erkek kardeşim Galatasaraylı. Ben en iyisi Trabzonsporu tutayım bari, eksik kalmasın.:) Selam, sevgi, mavilik, pembelik ille de aydınlıklar yolluyorum sana.  20.05.2010 18:00
 

Şu milletin yüzü hiç gülmüyordu.Ben bir fenerbahçeli olarak milletimizin yüzünü güldürdüğümüz (!) için çok mutlu oldum.Ama insan bir de benden bahseder,iki dakikada çorba yaptım sana yahu..

ÜMIT YILMAZ 
 19.05.2010 17:19
Cevap :
Az değilsin haaa:) yaptın yine görümceliğini, gelinden bahsettim diye değil mi bütün bu sitem; zavallı Funda, seni sevsin hala. Neyy-se!!! Esas, esas Fenerbahçeli* çıktı sahaya, milletin yüzünü o güldürecek inşallah! *Kemal Kılıçdaroğlu Not: Bir cümle yeter mi sana, roman yazmak lazım:)  19.05.2010 21:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 209
Toplam yorum
: 2556
Toplam mesaj
: 478
Ort. okunma sayısı
: 3224
Kayıt tarihi
: 29.03.07
 
 

Yazmak... Öyle güzel, öyle hoş ve öyle derin bir eylem ki!.. Olmazları bile oldurabiliyorsun. "Ke..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster