Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ekim '16

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
775
 

Hastalığın şifası Hacamat

Hastalığın şifası Hacamat
 

Görsel alıntı


Birkaç yıl önce kan vermek istemiştim. Kanımı aldılar ölçtüler senden kan almıyoruz dediler, neden diye sordum, sizin mevcut kanınız ancak sizin bünyenize yeterlidir dediler.

Geçenlerde hastalığım nedeniyle biri bana hacamat yaptır tavsiyesinde bulundu. Bu konuyu henüz çağa yaşta da duymuştum.

Bunun da ehil insanlar tarafından yapılması gerekliydi. Ehil insanlara vardık onlarda sen zayıfsın hacamat olamazsın dediler.

Peygamber Efendimizin sünneti olduğu için, İslam ülkelerinde hacamat çok yaygındır

Hacamat Ensizyon  ( Yumuşak dokuların keskin bir aygıtla kurallara uygun kesilmesi) Vakum yolu ile kan alınmasıdır. Hafif yaralama. Vücudun herhangi bir yerinden kan alma.

Genellikle iki omuz arasından, sırttan, başın arka tarafından yahut vücudun her hangi bir yerinden bardak veya boynuzla kan almadır. Bu tedavi şekli vücudun herhangi bir yerini hafifçe çizip üzerine boynuz, bardak veya şişe oturtarak kan alma.  

Çin’den Almanya’ya, Malezya’dan Kanada ve Avustralya’ya kadar bütün dünyada kullanılan alternatif bir tedavi yöntemidir.

Ne yazık ki ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından tanınmadığı için maalesef ehil olmayan kişiler tarafından sağlıksız ortamlarda yapılıyor.

Hacamat’la tedavi şekli:

Önce bardak vb. den oluşan kupa kan alınacak yere vurulur. Kupanın vurulduğu yer havasız kalır uyuşturulur. Aynı yeri neşterle et ile deri arasını 2 veya 3 milim çizilir.

Sonra kupayı neşterlenen yere tekrar vurulur. Kılcal damarlardan kan gelmeye başlar. Bu genellikle üç defa tekrarlanır. Tedavi 20-25 dakika sürer. Ortalama 300-350 gram kadar temiz olmayan kan çıkarılır.

Peygamberimiz; Damardan veya deriden kan aldırmak, tedavi olduğunuz hususların en faydalısıdır. Sefer ediniz şifa bulunuz, Oruç tutunuz, şifa bulunuz. Hacamat olunuz şifa bulunuz demişlerdir.

Hacamat sebebi belli bir hastalığın tedavisi olmaktan ziyade kan fazlalığının vücutta meydana getirdiği rahatsızlıkları gidermek için kullanılan bir tedavi usulüdür.

Hacamat ile alınan kan temiz kan değil, kirli, koyu pıhtılaşmış derinin altındaki uyuşuk kandır.

Hacamat ile alınan pıhtılaşmış koyu kan alınınca vücuttaki kanın akış özelliği artar ve dolaşımı kolaylaşır.

Hacamat’ın hiçbir yan etkisi yoktur, tamamen doğaldır. Hiç bir acı vermez, iz bırakmaz ve aynı gün iyileşme görülür, vücutta rahatlama olur.

Londra Milli Hastanesinde ve Kopenhag Kraliyet hastanesinde hacamat’la ilgili Tıbbi araştırmalar yapılmış.

Araştırmalar neticesinde vücuttaki kirli kan alınınca koyu kanı bulunan hastaların beyinlerinden geçen kan akışının hızlandığı, hemoglobin seviyesinin düştüğü böylece kalbin beyne daha rahat pompalama yaptığı tespit edilmiştir.

Ayrıca araştırmalarda kan akışının artmasıyla insanın ataklığının da fark edilir derecede artığı görülmüştür. Hastalara karşı kan aldırmanın koruyucu bir rol oynayabileceği bu araştırmalarda ortayı çıkmıştır.

Hacamat ile tedavi olunan hastalıkların bazıları:

Baş ağrısı, yarım baş ağrısı ve sinüzit, tembellik, uyku fazlalığı, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı.

Prostat ve cinsel zayıflık, sırt ağrısı, bel ağrısı ( Lumbago ) diş ağrısı, yanlarda uyuşukluk, hormon bozukluğu, yumurtalık hatalıkları, buna benzer birçok kadın hastalığı.

Hacamat bu gibi hastalıklara duçar olanlar için yapılmaz.

Çok ihtiyar ve zayıf kişilerde, Kalp yetmezliği olanlarda, Bir yeri kesildiğinde kanı durmayan kişilerde, hamilelerde, aşırı kansız kişilerde AİDS HİV tansiyonu çok düşük olan kişilerde,

Küçük çocuklarda, çok hassas ve korkan kişilerde kanlı hacamat yapılmaması tavsiye olunur. Böyle olanlarda durumlarına göre kansız hacamat tatbik olunur.

Hacamat Avrupa’da son yıllarda alternatif tıp olarak uygulanmaya başlanmıştır.  

Kıymetli okurlarımız saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gelmiş geçmişler olsun sevgili arkadaşım:) Saygı ve sevgilerimle...

Halil Güven (Sökeli) 
 13.10.2016 18:20
Cevap :
Kıymetli öğretmenimiz Sayın,Halil Güven Sökeli:Geçmiş olsun dilekleriniz için teşekkür ediyorum.Geldi hayli kaldıktan sonra gitti.Bizi beraberinde götürmedi.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  14.10.2016 0:13
 

Fakat mutlaka ehil ellerde ve sağlıklı steril koşullarda yapılması gereken bir işlem. Sağlık bulalım derken sağlıktan olmakta var Allah korusun...Sevgi ve saygılarımı sunuyorum...

Gecenin hüznü 
 13.10.2016 9:14
Cevap :
Kıymetli Emine Gezkin; Kesinlikle buna dikkat etmek lazım.Ortada kendini ehil sanan o kadar acemi ve sağlığa zarar verici insanlarımız var ki onlarda acıma, vicdan hissi yoktur.Saygılar sunuyorum.Kıymetli evladınıza içten sevgiler sunuyorum.Tekrar ediyorum onların yolu,şansı, bahtı her daim açık olsun.Onlar geleceğimiz .Tüm ailenize sağlık ve mutluluk diliyorum.  13.10.2016 9:42
 

Değerli Büyüğüm Sevgili Mehmet Burakgazi; Çok geçmiş olsun, daha torunlar sevilecek sünnet düğün vs. Değil mi ama...Hacamatı çocukluğumdan beri biliyorum Rahmetli Babacığım yaptırır ve faydasını gördüğünü söyleyerek tavsiye de ederdi.Belirttiginiz hastalıklara özellikle migrene iyi geldiğini biliyorum, bana da bu sebeple tavsiye edildi fakat kupa çekildikten sonra kan alma kısmı işte orası düşündürüyor. Önemli bir konuya değinmissiniz elinize dilinize ruhunuza bedeninize sağlık, sağlık dolu mutlu günler diliyorum.Selam Olsun...

Gecenin hüznü 
 13.10.2016 9:09
Cevap :
Kıymetli Emine Gezkin: Evet, anlattığınız gibi bidayetten beri gelen bir tedavi yöntemi.Kupalar çekildikten sonra ye uyuşuyor,seyrettim bende çekiniyordum lakin bana zayıf olduğunuz için yapamayız dediler.Aslında ben faydalarını dile getirmek istedim.Çünkü insan bünyesindeki ikanın dolaşımı aksayınca kan hareket etmez ve yararsız kan haline gelir.Saygılar sunuyorum.Geçmiş olsun dilekleriniz için teşekkür ediyorum. Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   13.10.2016 9:40
 

Değerli yazarım, sevgili dost Burakgazi, öncelikle size geçmiş olsun dileklerimle birlikte, acil şifalar temenni ederim. Hacamat etmek, argoda bıçakla çizmek olarak bilinmekle birlikte, böyle şişe (bizim Erzurum'luların tabiriyle- KUKA- çekme yöntemi ile uygulanan bir tedavi şekli olduğunu bilmiyordum. Erol beyin dediği gibi, sülükle pis kan temizlettirilir, diye biliyorum. Ayrıca kan akışkanlığı için, coraspirin kullanılmaktadır.Fazla ve kirli kanı olanların da, zaman zaman kan verdiklerini ve rahatladıklarını duyarım. Aydınlatıcı yazınız için teşekkürler, selam, saygı ve sevgiler, aziz dostum. Refik BAŞDERE

Refik Başdere 
 12.10.2016 21:50
Cevap :
Kıymetli Refik Başdere: Geçmiş olsun dilekleriniz için teşekkür ediyorum.Gidiyoruz dedik meğer daha vakit varmış. Hacamatı küçük yaştan beri bilirim.Sülük ile kan aldırmayı görmedim lakin şişe ile vücuttan kirli kanın alındığını duydum seyretmedim nasıl yapılır bilmiyorum.Hacamat olacaktım lakin zayıf insanlara yapılmıyor.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  12.10.2016 22:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 609
Toplam yorum
: 7065
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1926
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster