Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Eylül '18

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
210
 

Hava Tahmin Bilgilerini Ürün Tanıtımınıza Alet Etmeyiniz.

Hava Tahmin Bilgilerini Ürün Tanıtımınıza Alet Etmeyiniz.
 

Ülkemizde hava tahmin raporu bilgilerini açıklamaya tek yetkili Meteoroloji Genel Müdürlüğüdür. TV kanalları bu bilgilerin dışına çıkmamaya özen göstermelidirler.   

Bazı TV kanallarımız ekranlarının alt yazılarında dünden kalan, hatta haftalar öncesinden kalan hava durumu bilgileriyle toplumu yanlış bilgilendiriyor.

Tabiri caiz ise kimi hava tahmin raporunu pense olarak, kimi tornavida olarak kullanıyor. Hava tahmin bilgilerini dahi kirli kazanca alet ediyorlar.

 ……! Hava tahmin raporunu sundu. Meğer gayesi hava durumu değilmiş. Ürününü tanıtmak amacıyla hava tahmin bilgilerini sunuyor.

Bu yazıyı yazarken içten saygı duyduğum, güven ve itimada şayan kıymetli dostum, ………! Diyecek ki Burakgazi reklamlara dokunma. Dostum! Konu önemli dokunmak, dile getirmek gerek.

Ürün tanıtımında kullandığı hava tahmin bilgilerinin hiç biri doğru değil.

Doğunun ücra köşesindeki bir ilimizde hava sıcaklığı 35 derece gösterilirken, Akdeniz bölgesinde bir ilimizin hava sıcaklığı 32 derece gösteriliyor.

Gece sıcaklığı dahi yer ile gökyüzü misali birbirinden uzak. Bu bilgileri okuyunca toplum da inanıyor.

Televizyon kanallarının birinde yaşadığınız ilin havası güneşli ve sıcak, gösterilirken bir diğer kanalda aynı ilin hava durumu şiddetli yağmur ve sel riski gösteriliyor.

Günlük yaşamda birkaç gün sonrası için planlama yapılırken havanın durumu çok önemlidir.

Misal hafta sonu pikniğe gidip gitmeyeceğinizi, ya da bir gün sonra okula gidecek isek ne giyeceğimizi hava durumuna göre karar veririz.

Tarımla uğraşan çiftçilerimiz var, onlar ürün ekecek, ilaçlama yapacak, ürün biçeçek.

Hava tahmini uçak ve gemilerin gidiş güzergâhlarını belirler. Hava fırtınalı ise uçaklar ve gemiler yeni güzergâhlar belirler.

İnsan hangisine inanacağını bilmiyor. Kolsuz gömlek mi giysek, Palto çizme mi giysek diye düşünmeye başlıyorsunuz.

Filozof Arago "Bilim ve teknolojideki gelişmeler ne olursa olsun itibarını düşünen kişiler hava tahmini yapmaya kalkışmasın" demiş. 

Günümüzde gözlem istasyonu şebekesi tamamlanmış artık hava tahmin raporunun doğruları artmıştır.

Bırakın hava tahmin bilgilerini gerçek yetkili Meteoroloji Genel Müdürlüğü açıklasın.  TV kanalları da onların bilgilerini günlük olarak açıklasın.

Keyfi tutum ve davranışlarla hava tahminlerini açıklayanlar hava tarafından sırtları yere gelecek şekilde yere seriliyor.

Hava tahminleri gibi çok önemli bilgileri ürün tanıtımlarınızda kullanmayınız.  

 

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tamamen katılıyorum, yine de söylediğin gibi hava tahminleri gelişti, tağmur yağacak diyorlar pıt diye düşüyor.

Kerim Korkut 
 18.09.2018 7:08
Cevap :
Kıymetli Kerim Korkut; Hava tahminlerini tutturuyorlar.Bbazıları iki üç gün önceki verilerek reklamlarında kullanıyor. Dikkat edersen "......Reklamları sundu"Bunlar dahi hava tahminlerini merak edenleri yanıltıyorlar.Yazımızın gayesi bu konudur.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  20.09.2018 12:11
 

Kurumların özerk, özel alanları vardır meteoroloji de bunlardan biridir. Biz de herkes ve her kurum kendisini her konuda bilge ve haklı görür, anlamlı bir dokunuştu Mehmet abim dimağına sağlık, selamlar, saygılar.

Nizamettin BİBER 
 10.09.2018 16:49
Cevap :
Kıymetli Nizamettin Biber; Günümüzde büyük şeytan ABD nin para birimi dolar her TV kanalında aynı miktarda çıkıp iniyor. Ülke insanı için çok önemli olan hava tahmin bilgilerimiz ise her kanalda ayrı ayrı ve yer ile gök misali birbirinden uzak bilgilerle veriliyor. Ne acıdır ki bazıları bu bilgileri kendi ürnlerini tanıtım reklamlarında alet olarak kullanıyorlar.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  10.09.2018 18:57
 

ABD'nin bir zamanlar ki Ankara büyük elçisi emekli olduktan sonra Türkiye ile ilgili bir kitap yazmış kitabın ön sözünde "Burası Türkiye burda böle:)" yazmış... Yalan da değil hani... Üzgünüm ama ne yazık ki durum bu sevgili arkadaşım... "Deveye sormuşlar neden boynun eğri diye nerem doğru ki demiş"... Bizim durum bu arkadaşım yersen:):) Sağlıcakla kalınız:)

Halil Güven (Sökeli) 
 09.09.2018 21:28
Cevap :
Kıymetli Halil Güven Sökeli: Hava bilgileri önemli bir konudur.Ne çare ki bazıları bu önemli bilgileri dünden, bir hafta öncesinden kalan bilgilerle kendi ürünlerinin tanıtım reklamında kullanıyorlar ve toplumda bu bilgilere inanarak işine gücüne gidiyor. Hava tahmin bilgileri alet olarak kullanılacak bilgiler değildir. Hocamızı saygıyla selamlıyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  10.09.2018 18:55
 

Sayın Burakgazi Değerli dostum maalesef hava tahmin raporları yanlış veriliyor halk neye inanacağını şaşırdı. Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 09.09.2018 14:46
Cevap :
Kıymetli Nahide Çelebi: Hava tahmin bilgilerine ulaşmak uluslararasında ve ülkemizde Günümüzde gözlem istasyonları sayesinde kolaylaştı. Ancak bazıları halkın hava tahmin bilgilerini merak eder diye hava tahmin bilgilerini bir hafta önceki bilgiler olarak ekran seyircilerine duyuruyor.Bazıları ise hava tahmin bilgilerini ürünlerinin tanıtımında alet olarak kullanıyor.Böylelikle çok önemli bir konu hakkında yanlış bilgi veriliyor.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   09.09.2018 16:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 607
Toplam yorum
: 7050
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1816
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster