Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Eylül '18

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
1693
 

Vanilya Nedir, Ne İşe Yarıyor?

Vanilya Nedir, Ne İşe Yarıyor?
 

Vanilya bitkisinin dalındaki yaş hali


Yazımızın konusu ithal üretim yerine yerli ve Milli üretim.

Esas konuyu yazmadan önce TV ekranına yansıyan, görselde dalında yaş haliyle görülen, gümüş madeni geride bırakan ve son yılda % 1000 oranında değer kazanan  VANİLYA isimli bu bitkiyi dil getirmek istedim.

VANİLYA Salepgillerden, anayurdu Meksika olan, tropikal bölgelerde yetişen ya da meyveleri için yetiştirilen, birçok türü bulunan, salkım durumunda beyaz ve kokulu çiçekler açan, bir badıç içinde, serçeparmak kalınlığında ve 15–20 santimetre uzunluğunda meyve veren, küçük bir tırmanıcı bitki.

Bağışıklık sisteminin güçlendirmesinden, insana canlılık ve enerji vermesi gibi pek çok faydayı vanilyanın kullanılması ile elde etmek mümkündür.

Bu bitkinin kendine özgü hoş bir kokusu bulunan, tatlı, pasta, çikolata gibi yiyeceklere güzel koku vermek için kullanılan meyvesi.

İsmi Latince kökenli Vanilla planifolia’dan gelen vanilya, genellikle tropikal ülkelerin bir ürünü olup hoş kokusu ve faydaları ile sıkça adından söz ettirmektedir.

İştah açıcı özellikte olmasının yanında, ayrıca kullanan kişilerde afrodizyak etkisi yaratması, vanilyanın yetiştiği bölgelerde oldukça kıymetli bir bitki olmasına neden olmuştur.

Birden çok kullanım şekli ve güzel kokusu nedeniyle vanilya bitkisi birçok yerde karşımıza çıkmaktadır. Madagaskar ve Meksika gibi ülkeler vanilya bitkisinin anavatanıdır.

Tatlıları süslemek ve kozmetik alanda farklı şekillerde vanilyadan yararlanmak için öncelikle vanilyanın henüz yeşil halinde iken toplanması ve haşlandıktan sonra kurutulması gerekmektedir. İşte kurutulmuş olan vanilya meyveleri birçok alanda kullanılan vanilyanın hammaddesi gibidir.

Ticari amaçla üretilip kullanılması en çok Meksika ülkesinde gerçekleşmekte ve bunun için vanilya orkidesi yetiştirilmektedir. Ülkemizde de yetiştiğini arz edelim.

İTHAL ÜRETİM YERİNE YERLİ ÜRETİM.

Olur mu? Olur.

Devletin denetiminde ve gözetiminde güven ve itimada şayan ehil firmaların belirlenmesiyle yüzde yüz BAL gibi olur. İthal bağımlılığımız mevcudiyetin çok, çok altına düşer.

Sağlığımız, yediğimiz, içtiğimiz, giydiğimiz, sözlerimiz, özümüz, bakış açımız dahi ithalleşmiştir. Yerli üretim ülkemize ve ülke insanlarına daha sağlıklı, daha güvenli bir yaşam hazırlar. 

Ancak; Devletin denetiminde ve gözetiminde olmaz, yalancı, hileci, merhametsiz ve vicdansız firmalara bırakılır ise yüzde yüz KABAK misali olur.  

Ülke insanı üretirse elin insanından daha iyisini üretir. Ülkemiz için yerli üretimin vakti geldi geçiyor.

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmaktadır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Doğru tabi, ama kabağı niye suçladın anlayamadım.

Kerim Korkut 
 18.09.2018 7:32
Cevap :
Kıymetli Korkut; Gerçekten Vanilyayı yeni duydum. Meğer ev hanımları bunu biliyormuş bilmeyen erkeklermiş. Faydaları saymakla bitmezmiş. Saygılar sunuyorum.Sağlıkve mutluluk diliyorum.  20.09.2018 19:55
 

Yazınızı okurken ..düşündüm de artık genç nufüs bağ bahçe işlerinden ellerini çekmiş.biz emeklilere bağ bahçwe yapma vakti gelmiş. saygılar ...

Birsen yn 
 10.09.2018 20:19
Cevap :
Kıymetli Birsen yn; Haklasınız zamanın gençleri bağ ve bahçeden ellerini çekmiş bizim gibi emeklilere bağ ve bahçe zamanı kaldı. Zahmet, zaman ve yorumunuz için teşekkür ediyorum.Saygılar sunuyorum. Sağlık ve mutluluk diliyorum.   12.09.2018 19:05
 

Merhaba Mehmet Bey aziz dostum, bilgilendirmenize teşekkürler. Selam ve sevgilerimle...

Abdülkadir Güler 
 06.09.2018 21:48
Cevap :
Kıymetli Abdlkadir Güler; Vanilya paha içilmez olmuş, bağışıklık sistemi ve tatlıların devası Vanilya'yı böylece tanımış olduk.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  07.09.2018 23:12
 

Vanilya ürettiğimizi ben de bilmiyordum "Yerli ve Milli" hazır "Yerli Malı Yurdun Malı, Her Türk onu kullanmalı!" şarkılı türkülü kutlama günlerimize yaklaşırken, bir seferberlik başlatmış olalım, elinize sağlık değerli Mehmet bey, saygılarımla

Cemile Torun 
 05.09.2018 22:07
Cevap :
Kıymtli Cemile Torun; Paha biçilmez Vanilya ülkemizde de üretiliyormuş. Esas yurdu Meksika'dır.Meksika dünya devletlerine ihraç ediyormuş. Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   07.09.2018 23:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 607
Toplam yorum
: 7052
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1916
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster