Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Eylül '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
575
 

Hayat Yolun Açık Olsun

Hayat Yolun Açık Olsun
 Sen şimdi, hiçbir şeyin farkında değilsin.

O kadar masum ve temizsin ki, o kapkara gözlerinle ve sorduğun sorularla tanımaya çalışıyorsun hayatı.

Hayat senin için, oyundan, birkaç arkadaştan, çeşit çeşit oyuncaktan ibaret henüz.

Okul denince de aklına, renk renk boya kalemleri, el işi kağıtları ve bunlarla yapılan faaliyetler geliyor. Bir de küçük bedenine rağmen, sabah erken kalkma zorunluluğu.

Daha şimdiden kendince farklı meslekler seçiyorsun. Bazen, doktor, bazen öğretmen, bazen subay olmak istiyorum diyorsun. Geçen gün “ Büyüyünce sadece baba olsam yetmez mi anne? “ dedin. Büyüyünce çok mükemmel bir baba olacaksın henüz bilmiyorsun.

Bilmediğin bir bir şey daha var oğlum.

Bu ülkede, sana sunulan bu koşullarda, istediğin ya da sevdiğin işi yapma şansın o kadar az ki.

Zaman içinde, her çocuğun başına gelen senin de başına gelecek.

Okul hayatının çarkları içinde dönerken, yaprak testler, özel dersler ve dersanelerle tanışacaksın.

SBS, OKS, ÖSS harflerinin açılımları yaşam biçimin olacak, 18 yaş gibi çok erken bir yaşta meslek seçimi yapmak zorunda kalacaksın ve bu koşuşturma içinde elbette senin de bir mesleğin olacak.

Korkum ne biliyor musun?

Gelecekte karşıma çıkıp da “ Anne –falan- mesleğim oldu ama ben mutsuzum ” demen.

Seni hayata hazırlarken, üzerine fazla sorumluluk yüklemek ve istemeden mutlu olmana engel olmak beni şimdiden çok ürkütüyor, çünkü her şeyin gelip geçici olduğu şu dünyada mutluluk kadar önemli ve kalıcı hiçbir duygu yok oğlum.

Henüz yolun başındasın, hiçbir şeyin farkında değilsin.

İki gün önce, sekiz yıl eğitim göreceğin okulun ana sınıfına başladın.

Sen, yeni öğretmenin ve arkadaşlarına alışmaya çalışırken onlarla yeni sınıfına doğru yürürken, ben de arkandan bunları düşündüm.

Güle güle oğlum.

Hayat yolun açık olsun.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

MERHABALAR..OZLEM HANIM..! :-))) BENCE EGiTiM SiSTEMiMiZDE Mi..? YOKSA AiLELERDE Mi..? PROBLEM NEREDE..? DEDiGiNiZ COK COK DOGRU... O KADAR EMEKLER ile CABALAR ile YETiSiYORKi SiMDiKi COCUKLARIMIZ.. VE NETiCEDE iS BULAMIYORLAR..! iSTER iSTEMEZ COCUK ve AiLESi MUTSUZLUK TUNELiNE GiRiYOR ZATEN..! NUFUSDA HER GUN ARTIYOR.. BU EGiTiM SiSTEMi ile DE HiC BiR COCUK iSTEDiGi NOKTAYA VARAMIYOR (%80`i) SiZLEREDE ALLAH KOLAYLIK VERSiN..iSLER COK COK ZOR..! SAYET GERCEKLERi GOREBiLiYORSAK... NEYSE FAZLADA MORALLERi BOZMADAN..SiZLERE BASARILAR DiLER, SEVGi ve SELAMLARIMI YOLLARIM..!

Necip Köni - Adana / TR 
 24.10.2008 18:29
Cevap :
Gerçekten işimiz zor Necip bey. Bu karmaşa içinde en iysini yapmaya çalışıyoruz, çocuklarımızın mutluluğun herşeyden önemli olduğunu unutmadan. Saygı ve selamlarımla, teşekkürler ederim katkılarınız için.  27.10.2008 8:20
 

güzel yazınızı kaçırmadım.Annelik işte bu...Evlatlarımızın herşeyini düşünür; kaygı, kaygının yanında ümit ...yani nasıl desem karmakarışık duygular, korkular..endişeler....Hayırlı olsun ve hayatta başarılar diliyorum evladınıza ve tüm çocuklara... sevgilerimle..

fugen 
 12.09.2008 11:27
Cevap :
Gerçekten annelik karmaşık bir duygu değil mi anlatılmıyor, yaşanması gerekiyor. Hepimizin çocuklarımızın güzel ve aydınlık gelecekleri olsun Fügen'ciğim. Sevgiler benden.:) Dostluk dileklerimle...  12.09.2008 15:17
 

Öğretmenim, Dersimi iyi çalışamadım bugün...Elektrikler kesilmişti :)) Bakın bu nedenle,yorumumda, koca Çetin ALTAN'ın soyadını yanlış yazmışım...Özür ve saygıyla...

Mesut Selek 
 11.09.2008 12:34
Cevap :
O yazım hatası Mesut Hocam. Hepimiz yapıyoruz ara sıra ama birbirimizin ne demek istediğimizi biliyoruz ki önemli olan da bu bana göre. Yaptığınız yoruma verdiğiniz önemden ötürü çok teşekkür ederim. Saygı ve sevgiyle kalın...  11.09.2008 16:28
 

Sağlık ve mutlulukla-yıllar çabuk geçer. Hep o sizi takip edip sorgulasın üzerinde fazla sıkıcı konrol kurmayın. Sanırım biliyorsunuz da ne de olsa anne duramaz! mutlulukla - selam.

Nariçi 
 11.09.2008 0:00
Cevap :
Çok haklısınız, anne bu belli olmaz ben de bundan korkuyorum. Frenleyeceğim zaman içinde kendimi, bir de en başından çocuğa sorumluluk verebilmek önemli. Çok teşekkür ederim katkılarınız için. Saygı ve sevgilerimle...  11.09.2008 16:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 157
Toplam yorum
: 1552
Toplam mesaj
: 264
Ort. okunma sayısı
: 1658
Kayıt tarihi
: 12.10.06
 
 

İstanbul doğumluyum ama 20 yıldır Antalya'da yaşıyorum. 3 yaşında bir oğlum var ve eğitimciyim. Kend..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster