Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Temmuz '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
372
 

HDP Başkanı Demirtaş,"Sulama ve Enerji" için yapılan barajlara "askeri baraj" demiş...

HDP Başkanı Demirtaş,"Sulama ve Enerji" için yapılan barajlara "askeri baraj" demiş...
 

Barajların hangisinin "sivil" hangisinin "askeri" olduğunu öğrenmek için KCK/AKP ya da Kandil'e sormanız gerekir(!?)


ACABA NEDEN?... BU İLK KEZ DUYDUĞUM BİR ADLANDIRMA...

"Askeri kamp, askeri hastane, askeri okul..." gibi adlandırmalar olur ama, "askeri göl, askeri ırmak askeri baraj" olur mu?

HDP, KCK ve Kandil, kafa kafaya vermişler ve bölgede yapılan "sulama ve enerji" amaçlı barajları da "askeri maksatla kullanılan" tesisler arasına koymuşlar...

x       x        x

Muharebe esnasında,"Savaş stratejisi ve taktiği" planlanırken, "ırmak, dağ, tepe, göl" gibi doğal varlıklar ve insanlar tarafından yapılan "yol, köprü, siper, hendek, tel örgü, korugan" gibi yapay yapılar bazen askeri maksatlarla kullanılabilir....

Çanakkale Savaşı'nda bunların örnekleri fazlasıyla kullanılmıştır... Çanakkale muharebe alanına gitmek istediğinizde daha Bolayır'da itibaren 9-10 derece depremde ancak yıkılabilecek çok sayıda "korugan" görürsünüz... Kurtuluş Savaşı'nda da, koskoca Sakarya Irmağı, Yunan ordularının daha fazla ilerlemesini önleyen önemli bir engel olarak kullanılmıştır...

Yapılmaması için fırtınalar koparılan üç boğaz köprüsünün, olası bir savaşta, Rus donanmasının İstanbul'da Boğazı'ndan geçip, Rus Çarı Deli Petro'nun zamanından beri Rusya'nın hala gündemde olan "sıcak denizlere inme" hayalini gerçekleştirmek için boğazdan geçişini engellemek için kullanılmayacağını bilebilir miyiz?

x        x         x

Şimdi konuya dönelim...

Demirtaş, Radikal'e verdiği bir demeçte, devletin bölgede yaptığı barajların "sulama ve enerji" için değil de askeri amaçlarla yapıldığını ima ederek bunlara "askeri baraj" demiş... Farz edelim ki öyle olsun... Kandil de buna ilave olarak, "biz geri çekilmek istiyoruz ama devlet bunları yaparak barış niyeti olmadığını gösteriyor; biz çekileceğiz onlar savaşı başlatacaklar" diyor.(1)

KCK ise, 11 Temmuz 2015 günü yayınladığı bir bildiride şunları açıklamıştır :

"Türk Devleti, onlarca karakol, askeri amaçlı yol ve barajları, yeni bir savaş için hazırlık olarak yapmış ve onları, savaşta avantajlı konuma geçmek için kullanmak istemiştir"... Ayrıca, MGK'nun bu barajları, bölgedeki "gerillanın harekat alanının daraltılmasını sağlamak için yapıldığını" da ilave etmiş..(2).

Demek ki, asıl dertleri buymuş; yani bu baraj ve yollarla PKK'nın hareketleri kısıtlanmış ve eylemleri zorlaşmış...

Bloğumun ilk bölümünde, doğal arazi engellerin ve yapay tesislerin savaş sırasında nasıl kullanıldığını örnekler verdim...Yani, askerin kontrolü altındaki bu "yollar" ve "barajlar" yapılmasaydı, PKK/KCK'nın "gerilla" dediği PKK teröristleri, dağlarda daha rahat dolaşacaklar ve istedikleri yerlere hiçbir engelle karşılaşmadan kolayca gidecekler ve eylem yapacaklardı.

PKK'nın, karakol ve yol  ve baraj yapımlarına engel olmak için, bu yapılarda kullanılan araç ve gereçleri yakıp yıkmasının  nedeni de bu değil mi? 

Korkaklar, ne kadar çok engel olursa olsun, inlerinden çıkarlar ve kaçacak yolları kolaylıkla bulurlar...

SONUÇ :

"Savaş durumu dışında" hiçbir "yol" ya da herhangi bir "baraj", salt "askeri" amaçlarla yapılmaz; ama savaş durumunda gerekirse bunlar "askeri" maksatlarla kullanılabilir...

Örneğin bu yaz günlerinde, halkımızın tatillerini denize girerek geçirdikleri güzel plajlarımız, yarın gireceğimiz bir savaşta "düşmanın çıkarma bölgeleri" olarak kullanılabilir.

cdenizkent

----------------------  :

(1) "Radikal.com.tr", 28 Temmuz 2015

(2) "T24 Bağımsız İnternet Gazetesi", 11 Temmuz 2015

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merdi kıpti gibi sirkatin söylüyor haberi yok.. Demek ki bunların ya da bunların efendilerinin birlikte yaşamak gibi bir niyetleri yok..O halde anladıkları dilden konuşmak gerekiyor..Bugün yapılan budur... Samimi Kürt halkı da bu kötü niyetlileri görmeli artık.. Selamlarımla..

ali açıköz 
 01.08.2015 23:29
Cevap :
Merhaba Ali Bey...Aynen öyle...Yazdığınız ata sözü aklıma geldi gerçekten..."Kaş yapayım derken göz çıkarmak"; "akım derken b.kum demek"te geldi...Ali Bey, Türkiye'nin çeşitli illerinde yaşayan -Kürt kızlarıyla Türk erkekler, Kürt erkekleri ile evlenen Türk kızları ile birlikte 20-30 milyon Kürt ya da kendini Kürt hisseden insan var. HDP'ye oy verenlerin yani PKK'ya sıcak bakanların sayısı bence, 3-4 milyonu geçmez...Yani Devlete bağlı samimi Kürt halkı, dediğiniz gibi,sanırım bu durumdan hiç memnun değil...Bakalım, devletin bu kararlılığı sonuç verecek mi? Teşekkürler ve selamlar.  02.08.2015 13:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 916
Toplam yorum
: 2414
Toplam mesaj
: 64
Ort. okunma sayısı
: 1316
Kayıt tarihi
: 11.12.07
 
 

İstanbul doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimi İstanbul'da tamamladım. İstanbul Üniversitesi'nde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster