Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Eylül '11

 
Kategori
Yurtdışından Bildiriyorum
Okunma Sayısı
5335
 

Helal yumurta olur mu?

Helal yumurta olur mu?
 

helal yumurta


Uzun süredir Moskova'da yaşıyorum. Geçen gün eşim aradı ve "helal yumurta çıkmış, alayım mı ?", diye sordu. İlk tepkim "yumurtanın da helali mi olurmuş, insanların inancını, kişisel çıkarlarına alet ederek para kazanıyorlar", oldu. 

Daha sonra merakımdan Türkçe sitelerde küçük bir araştırmada yaptım fakat helal yumurta ile ilgili herhangi bir bilgi bulamadım. Sadece bir forumda, Fransa'da da helal yumurtadan bahsediliyordu. Rusça sitelerde yaptığım araştırmada ise bir firmanın piyasaya helal yumurta çıkardığını öğrendim. ( http://rushalal.ru/news/293-halalsitno ). 

Firmanın web sitesinde verdiği bilgiye göre, helal yumurtadan kasıt; ekolojik olarak temiz, uyarıcı ve antibiyotik içermeyen ürünlerle beslenmiş tavuklardan elde edilen yumurta imiş. Ayrıca tavuklar, islami geleneklere göre haram olan ürünlerle beslenmiyorlarmış. Eğer gerçekten böyleyse, adına helal denmesinin hiçbir sakıncası yok. 

Sonuç olarak, biz artık Rusya'da helal yumurta yiyebiliyoruz. Darısı Türkiye'deki yumurtaseverlerin başına. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Siz web sitesinin ürünlerini satmak amacıyla yaptığı reklama kanarak HELAL YUMURTA yediğinizi yazıyorsunuz. Ben de size yazıyorum ve diyorum ki O WEB SİTESİNE İNANIYORSANIZ benim de yazdıklarıma inanmak zorundasınız.. Hem ben paranızı da almıyorum..ALLAH SİZE AKIL FİKİR VERSİN.GERÇEKTEN VERSİN HEMDE GANİ GANİ VERSİN. Çünkü gerçekten akıla ihtiyacınız var. Üniversite bitirmişi böyle düşünür ve yazarsa okumamışı ne yapar acaba ?????

UĞUR BOZDOĞAN 
 07.09.2011 15:02
Cevap :
Haklısınız, akla ihtiyacım var (fazlasından zarar gelmez nasılsa). Size inandım. Paramı almayacağınızı söylemişsiniz; yani helal yumurtaları ücretsiz mi vereceksiniz bana ?  07.09.2011 20:44
 

Yumurta, veled-i zina gibi bir şeydir. Hangi horozun imalatı olduğunu bilebilmeık pek kolay değildir. Helal kavramı yanlıştır, aldatıcıdır, manipüle edicidir, iş ahlakına ve rekabet kurallarına aykırıdır. Helali olmaz. Ama "doğal"ı olur mesela. "Katıksız"ı olabilir. Hepsi helaldir. Ama "helal yumurta" dendi mi, işin içine din girer, dini ticarete alet etmek girer. Saygılarımla.

pirmete 
 07.09.2011 11:46
Cevap :
Aslında helal değil de, "doğal" demeleri bence de daha doğru olurdu. Ama kutuların üzerine "helal" damgası vurmuşlar ve "helal" diye de yazmışlar. En azından helal derken ne kastettiklerini kutu üzerine yazsalarmış bari. Çünkü araştırmazsanız, öğrenemiyorsunuz. İşin başka tarafı da bu konunun Hristiyanlar arasında "alay - dalga geçme malzemesi" olma olasılığı. Ama üretim yeri Tataristan ve anlaşılan bu işe kalkışanlar, olayın hassasiyetini yeterince düşünmemişler. Saygılarımla.  07.09.2011 12:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 70
Toplam yorum
: 99
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 2562
Kayıt tarihi
: 28.12.08
 
 

1992 yılından beri yurtdışında yaşıyorum. Moskova Maksim Gorki Edebiyat Enstitüsü mezunuyum. Mosk..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster