Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ocak '20

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
152
 

HerYazar Acık KafadanKontaktır

Bilimsel yazanları incelemedim. Sıraları gelmedi Henüz ama… İster edebiyata dair yazsın, ister bilim dışı konularda… İster sanatı anlatsın bir çırpıda, ister uzun uzun insan psikolojisinden, hayvan davranışlarından dem vursun. Neden bahsederse etsin; kendini yazar sayan/sanan, düzenli yazı üreten her Adem oğlu/ Havva kızı acık kafadan kontaktır!

Düşünsenize bir. İşi gücü gözlem yapmak, ayrıntı farketmek olan biri; hep sağlam, hep yerinde tutabilir mi aklını? Varı yoğu gırgır olan komedyen, iyi bir mizah yazarı ya da; kafayı hafiften kırmadan başarabilir mi, fark edebilir mi onca detayı? Tüm politik ayrıntıları, bütün iç/dış politik meseleleri 7/24 hafızasında tutan/tartan köşe yazarı; istese de beceremez ki; sıradan, ortalama insanın düz aklına varmayı. İlla ki hafiften üşütmüştür sermayesini. Beyni daima yerli yerinde duran adam/kadın yazar olmayı beceremez. En azından, - kendim de dahil – benim açımdan durum böyle.

Resmin, müziğin, sporun bin bir niteliğinden haberdar, insanın her halinin ayrıdında fert; tiyatroya, sinemaya ömrünü vakfetmiş, ruhunda sonsuz derdi, kederi yoğurmuş; hüznün her tonunu tatmış incelikle estetik gönüllüsü, eleştirmen, yazar çizer tayfası, karikatüristin bin bir çeşidi… Kafasını hafif çatlatmadıysa, yeterince kafadan kontak değilse eğer… Kimselerin göremediği, anlayamadığı işleri şıpın içselleştirip çözümleyemez.

Dünyayı içinden seyrettiği kişsel prizmasını eğri büğrü yanlarıyla besleyip, korkularıyla, kompleksleriyle köpürtmediyse/coşturamıyorsa herhangi bir yazı erbabı… Bilindik düşünce sınırlarını aşması/ vasatlarla dolup taşan hayal evrenlerini geride bırakması  imkansızdır.

Çok mantıklı, hep tutarlı, mütemadiyen uyumlu olmaya çabalayan; yazarlığa hiç heveslenmesin. Çünkü ister Türk edebiyatına bakın, ister Dünya edebiyatına… Dahi sınıfına konan/ konmuş tüm örnekler… Keçileri ni her vakit yerinde tutamamıştır. Zaman zaman istemeden kaçırmıştır onları ellerinden… Hatta biraz daha ileri gidip, şunu da söyleyebilirim rahatça: Kimi büyük edebiyatçı, hezeyanlar ülkesinde dolanırken, akıl gelgitlerinde savrulurken, yarı uyur yarı uyanık, bulanık ruh/bilinç hallerinde vermiştir sayısız eserini.

Hani şu ekranlarda kasıla kasıla ahkam kesenler var ya… Hani siyaset uzmanları, spor otoriteleri, ya da bilmem ne meselesinin nadir bulunan çözümleyicileri… Azıcık dikkatli bakıp, birazcık özenli projektör tutarsanız ruhlarına… Ne kafadan kontaklıklarını fark edeceksiniz o koca koca adamlarla kadınların… Hoş, içinizden, aranızdan “ Sen kendi alıklığınla, salaklığınla eğlen! Yazarlar neden kafadan kontak olsun kardeşim?!! “ diye celallenenler, had bildirenler (!) de çıkacaksa da… İddia ettiğim şeyin sayısız türü yazı aleminde mevcut.

Bence kafayı hafiften kırmamış, kafadan acık kontak olmayanların iyi yazar olmaları mümkün değil.

Kafamda taşıdığım çatlaklardandan, kontaklardan, kırık ve döküklerden ziyadesiyle memnunum. Ne kadar arızalı yanımız varsa o kadar insan oluruz ama… Dileyen dilediğine inanmakta serbesttir. Ben dedim diye, kafasına huni takacak aklı başında yazar olabileceğini düşünemem tabii ki.

Ve her fikir sahibini bağlar. Tıpkı bu yazıda da olduğu gibi…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

dEĞERLİ YAZAR DOSTUM. hER YAZAR AZICIK KAFANA KONTAKTIR.sÖZÜ SİZE AİT VE YAZIBAŞLIĞINIZ OLMUŞ.pEKİ BUNU YAZARKEN CÜMENİN SONUNA PARENTEZ İÇİNE(ben de dahil) DİYE BİLİYOR MUSUNUZ? TÜMYAZARLARA TOPTANTAŞ MI ATTINIZ? üNAL şöHRET dİRLİK

Ünal Şöhret Dirlik 
 08.02.2020 12:28
Cevap :
Ünal Bey, merhaba. Hoş geldiniz. Sorunuzun cevabı yazının içinde mevcut. Başka şey söylemem gereksiz. Ama her yazar diyorsam eğer... O kafadan kontakların en başına kendi adımı yazarım tabii ki.  12.02.2020 0:22
 

Hey koca Cem ..."Acık" ne kelime, tam anlamıyla kaçıktır kaçık....))) fıttırma noktasına gelmeden yazan dünyada bir baba yiğit var mı...)) Sevgiler...

Metin TOPÇU 
 28.01.2020 22:48
Cevap :
Yorumunuz yazımdan güzel olmuş abi. Katkınıza teşekkür ederim.  29.01.2020 20:48
 

Bende söylerim zaman zaman yazarların hayatının çok inişli çıkışlı zor bir hayattan geçtiğini. Yazarlar normal insanların görüp algılamadığı, veya göremediği pencereden bakıp görebilen insanlar diye düşünürüm çoğu zaman. Hatta yakın zamanda görüştüğüm bir yazar, bizler normal insanlar gibi değiliz. Aykırı düşüncelerimiz normal insanlara çok farklı geliyor, hatta biraz deli gözüyle de bakıyorlar demişti de güldürmüştü beni. Bilmem öyle miyiz acaba?

Adil Bozkurt 
 25.01.2020 17:29
Cevap :
Kafamızda gizli hunilerle geziyoruz, yaşıyoruz biz. Huniyi görebilecek duygusal derinlikte olanlar, algılayabiliyor, fark edebiliyor içimizdeki deliyi. Göremeyenlerse, anlamsız, gereksiz buluyor kimi yaptıklarımızı, bazı yazılarımızı. Durum bundan ibaret. Mini bir yazı formatındaki güzel yorumunuza teşekkür ederim.  26.01.2020 9:51
 

Aynı görüşteyim, zaten örnekler de bunu doğruluyor.

Kerim Korkut 
 25.01.2020 16:43
Cevap :
Mesela benim gibiler!..  26.01.2020 9:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1287
Toplam yorum
: 3558
Toplam mesaj
: 73
Ort. okunma sayısı
: 1689
Kayıt tarihi
: 30.01.11
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım, A.Ö.F. Adalet Yüksek Meslek O..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster