Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Aralık '12

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
1023
 

Hocayla şeytan ve kıyamet konusunda sohbet...

Hocayla şeytan ve kıyamet konusunda sohbet...
 

digitalrich.deviantart.com


"Selamünaleyküm hocam?

"Ooo hoşgeldin evladım. Uzun zamandır görünmüyordun?

"Hocam, kusura bakmayın İstanbul dışındaydım. Size hac dönüşünüzde hoşgeldin bile diyemedim."

"Yok ziyanı evladım. Sen nasılsın bakalım?"

"Allaha şükür hocam. İyiyim. Sizi de iyi gördüm"

"Sen yine birşeyler sormaya geldin herhalde. Yoksa böyle zamansız gelmezdin."

"Evet, hocam siz halden çok iyi anlıyorsunuz. Size şeytan ve kıyamet konularında sorularım olacak."

"Sor bakalım evladım."

"Şeytan konusunda bilgi verebilir misiniz? Şeytan bir tane midir? Yoksa birden çok şeytan var mıdır?"

"Şeytan kelimesi "şatn" kökünden ele alındığı zaman, uzak olmak, muhalefet etmek, toprağa girmek ve ipe bağlamak gibi anlamlara gelmektedir. "Şayt" kelimesinden türetilmiş bir cins isim kabul edildiğinde ise, yanmak ve helak olmak demektir. İbranice kökenli olduğu kabul edildiğinde habis, İslâm öncesi Arap telakkisinde ise, insanüstü varlık anlamına gelmektedir. İblisin kuvvetine, faaliyetine verilen bir ad olarak bazan iblis yerine de kullanılır. Kur'ân'da şeytan tekil olarak 70, çoğulu "şeyatin" olarak 18 olmak üzere toplam 88 yerde geçmektedir. Kur'ân'daki diğer adı olan iblis ise 11 yerde zikredilmektedir."

Şeytan insanları nasıl etkiler?

"Allah insan neslinin ilki Hz. Adem'i yaratınca meleklere, ona secde etmelerini emretti. İblis (şeytan)hariç hepsi secde ettiler. Böylece ilk isyan, kibir, ayrılık ve düşmanlık başladı (A'râf, 7/11-22). Artık şeytan insan nesline karşı olan bu tavrını, düşmanlık (Fâtır, 35/5), saptırmak (Kasas, 28/15), vesvese vermek (Nâs, 114/1-4), aldatmak (Lokmân, 31/33), nankörlük etmek (İsrâ, 17/27), isyan etmek (Meryem, 19/44), şüpheye düşürmek (Sebe', 34/20), kötü işleri güzel göstermek (Ankebût, 29/38), içki, kumar ve fuhuş gibi eylemleri sevdirmekle sürekli hale getirmiştir (Mâide, 5/91-92). Onun gücü daha çok kendisine dost olanlarla Allah'a şirk koşanlara yetmektedir (Nahl, 16/100). Kulluk vecibelerini yerine getirenlerle Allah'a sığınanlara zarar veremez (Nahl, 16/99). Yarın kıyamet gününde gerçek ortaya çıktığında şeytan aczini ve iflasını itiraf ederek gerçekleri ortaya koyacak (İbrahim, 14/22), ancak bu gecikmiş bir itiraf ve beyan olduğundan kimseye faydası olmayacaktır."

"Yani Sebe ayetinden anladığımız, şeytanın yaratılış hikmeti insanların imtihan edilmesidir. Öyle değil mi hocam?"

"Aynen öyle evladım."

"Peki şeytanlar görülebilir mi hocam?"

"Şeytan cin taifesinden olduğu için onlar gibi muhtelif şekillere bürünerek bu madde âleminde görülebilirler. Hz. Peygamber (asm) bu hususta şöyle demiştir:

“Cin taifesi üç kısımdır: Üçte birinin kanadı vardır, havada uçarlar. Üçte biri yılanlar, köpekler şeklindedirler. Üçte biri de göçebe olup, insanlarla beraber dolaşırlar."

"Örneğin hicret sırasında peygamber efendimizin saklandığı mağaranın ağzı sanki yüzlerce yıldan beri varmış gibi örümcek ağlarıyla örülmüştü. Yabani iki güvercin de yuva yapıp içerisine iki yumurta bırakmıştı. Kapı ağzında çalılık oluşmuş ve ortasında da birde küçük ağaççık yükselmişti. Müşriklerin yanına gelen insan kılığındaki şeytan, Hz. Muhammed'in içerde olduğunda ısrar etmesine rağmen, müşrikler gördükleri karşısında şeytana inanmamışlardı".

"Peki hocam, şeytanlar insanlara musallat olabilirler mi?"

"Her insana musallat olan şeytanlar vardır. Nitekim bu konuda şöyle bir hadis-i şerif vardır: “Benim şeytanım bana teslim oldu.” (Tirmizi, Rada 17; Müsned, III. 309)"

"Hocam şeytanlara karşı nasıl korunabiliriz?"

"Bol bol Euzubesmele çekip, Ayetel Kür-si okumak yararlıdır evladım.

"Sağolun hocam, bir de kıyamet hakkında soru sormak istiyorum. 21 Aralık'da milletin ağzında kıyamet söylentileri dolaşıyor. Ben de üç yıl önce dünya foton kuşağına girecek diye bir blog yazmıştım, Okuduğum bir kitabın etkisinde kalıp, 3 gün dünya karanlıkta kalacak diye birşeyler yazmıştım. Hatta o blogumun altında rahmetli bir blog yazarının da yorumu vardı. Şimdi o tarihe çok az kaldı."

"Nasa açıklama yapmış ya evladım. Bir göktaşı çarpma olasılığını biz on yıl önceden tesbit edebiliriz demiş."

"Benim okuduğum kitapta foton kuşağı enerjileri çok güçlü astronomik aygıtlar olmadan görülemeyecek bir açıda bulunduğundan bugüne kadar gezegenimizdeki hükümetlerin bu aygıtları kullanan insanların bulgularını kamuoyuna sunmalarının büyük ölçüde engelledikleri de anlatılıyordu"

"Onlar bilim kurgu kitapları evladım. Yaklaşık bir hafta sonra olacakları hep birlikte göreceğiz."

"Peki hocam, kıyamet ne zaman kopacak? Kıyametle ilgili ayetler var mı?"

"Kıyametle ilgili çok ayet var evladım. Hatta kıyamet suresi bile var. Bak onlarla ilgili bazı ayetler şöyle:

7. Sure (A'râf Suresi), 187. Ayet

Sana kıyametin ne zaman kopacağını soruyorlar. De ki: "Onun bilgisi ancak Rabbimin katındadır. Onu vaktinde ancak O (Allah) ortaya çıkaracaktır. O göklere de, yere de ağır basmıştır. O size ancak ansızın gelecektir." Sanki senin ondan haberin varmış gibi sana soruyorlar. De ki: "Onun bilgisi sadece Allah katındadır. Fakat insanların çoğu bilmiyorlar."

16. Sure (Nahl Suresi), 77. Ayet

Göklerin ve yerin gaybı Allah'a aittir. Kıyamet'in kopması bir göz kırpması gibi veya daha az bir zamandır. Şüphesiz Allah her şeye hakkıyla gücü yetendir.

17. Sure (İsrâ Suresi), 58. Ayet

Ne kadar memleket varsa hepsini kıyamet gününden önce ya helak edeceğiz, ya da şiddetli bir azapla cezalandıracağız. İşte bu, Kitap'ta (Levh-i Mahfuz'da) yazılmış bulunuyor.

33. Sure (Ahzâb Suresi), 63. Ayet

İnsanlar sana kıyametin vaktini soruyorlar. De ki: "Onun ilmi ancak Allah katındadır." Ne bilirsin, belki de kıyamet yakında gerçekleşir.

42. Sure (Şûrâ Suresi), 18. Ayet

Kıyamete inanmayanlar, onun çabuk kopmasını isterler. İnananlar ise, ondan korkarlar ve onun gerçek olduğunu bilirler. İyi bilin ki, Kıyamet günü hakkında tartışanlar derin bir sapıklık içindedirler."

"Yani şimdiki kıyamet söylentileri gerçek dışı değil mi hocam?"

"Evet evladım. Telaşa kapılmaya gerek yok. Kıyametin ne zaman kopacağını ancak Allah bilir."

"Anladım hocam. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Allah razı olsun."

"Senden de Allah razı olsun evladım. Haydi kafanı bu işlerle meşgul etme. Kendine iyi bak."

"Hoşçakalın hocam. Kendinize iyi bakın."

"Gülegüle evladım. Sen de kendine iyi bak."

Cemile Torun bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli meslektaşım, hocayla sohbet konuları derin bilgilenmeyi gerektiriyor. Bu bakımdan oldukça emek vermişsiniz bu faydalı blogu üretebilmek için. Gaipten yalnız Allah haber verir buna kıyamet de dahil. Emeğinize ve size teşekkürler, selam ve saygılarla...

Yurdagül Alkan 
 15.12.2012 17:53
Cevap :
İlginiz için ben teşekkür ederim Yurdagül hanım. Bu konularda hurafelerin dışında kalmaya dikkat ediyorum. Saygılar, selamlar....   15.12.2012 19:33
 

Ee, benim Lucifer'la, NewYorker'ın Diablo'su da teslim oldu ya:)) Peki, bunu nasıl başardık? Devamlı besmele çekip Ayet-el Kûrsi okuduk ve hakk'a inandı onlar da sonunda:) Bence asıl kıyamet 22 Aralık sabahı Şirince'deki konaklama faturaları ödenmeye başlanınca kopacak:)) Sevgiler.

Ata Kemal Şahin 
 15.12.2012 14:56
Cevap :
Valla sizleri kutlarım Ata bey. Şeytanları bile imana getirdiniz demek. Aman, aman, Ayetel Kürsi'yi okumaya devam edin de şeytanlar tekrar geri gelip, şeytanlıklarını yapmasınlar. Şirince yaklaşımınız da çok doğru. Oradaki esnaf bir yılda yaptıkları ciroyu herhalde son bir ayda yakalamışlardır. Yabancılar da geldiğine göre ülkemizin döviz girdisine oldukça katkıda bulunmuşlardır. :) Teşekkürler, sevgiler....  15.12.2012 16:52
 

MERHABALAR...Sevgili DOST EROL beyciğim :-)) Vallahi hocam çok güzel öğütler vermiş "ŞEYTAN -- KIYAMET " demekki bugünkü konumuz :-) Evet KIYAMET ile ilgili (5) SURE ve (5) AYET..! (İnanlar için ÖNEMLİ.!) ŞEYTAN konusu ise Hz.ADEM ve İBLİS konusu ..! Fakat malesef ve malesef yaşadığımız bu DÜNYA'da çoktan fazla İBLİS mevcut... (Görünen köylerede klavuz istemez.!) misalinden gib gibi..:-)) Sevgiler ve selamlar :-))

BEN ve OLTAMA TAKILANLAR 
 14.12.2012 21:49
Cevap :
Bugünlerde herkesin ağzında kıyamet sözleri dolaşıyor Necip bey. Bir de hocanın ağzından kıyameti duyalım istedim. Şeytan konusuna gelince, özellikle insanlara bulaşan şeytanlardan Allah hepimizi korusun. Saygılar, selamlar....  14.12.2012 23:55
 

Erol Bey hocamızın kıymetini bilmeliyiz. Zamanımızda hocamız gibilerin sayısı azaldı malesef.Kıyamet konusu aldı yürüdü her kafadan bir ses çıkarken bilgi sahibi olmayanların ise kafası iyice karşıyor hocamız bize ışık tuttu sağolsun.Şeytan konusu beni hep düşündürmüştür .Bu konuda da bilgi sahibi olmuş oldum.Hocamıza selam ve sevgilerimi iletmek istiyorum Erol Bey. Bizlere ışık tutmnaya devam etmesini dilerken kendisini saygıyla selamlıyorum.Teşekkürler.

Şennur Köseli 
 14.12.2012 17:39
Cevap :
Bilinçli hocalar hurafelerden uzak dururlar. Sahte hocalar başka tabii. Bizim hoca da bu konuda çok titiz Şennur hanım. Kaynakları tamamen Kuran-ı Kerim'e dayanıyor. Bazı yazılar görüyorum, birileri birşey söylemiş. Onu yazan kişiler de sanki oradaymış gibi bu söylenenleri tasdik edip, yalan yanlış beyanlarla insanların kafasını karıştırıyorlar. Ne diyelim? Allah herkese akıl fikir vermiş ama bunu doğru kullananlar da var, yanlış kullananlar da...Teşekkürler. Saygılar, selamlar....  14.12.2012 18:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 974
Toplam yorum
: 7878
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3136
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster