Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Mart '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1520
 

İki ceviz ağacı, bir küçük gelin…

İki ceviz ağacı, bir küçük gelin…
 

Görsel internetten alınmıştır.


Osmanlı’nın son yıllarında fakir bir ailenin beşinci çocuğu olarak gözlerini açmıştı bu amansız dünyaya. Saltanattaki şaşaanın aksine, o iyice nasiplenmişti hakkına düşen sefaletten. Yarı aç, yarı tok geçen günlere karşın, yine de mutlu denilebilirdi. Ta ki o gün gelene kadar…

On iki yaşındaydı henüz. Zayıf, çelimsiz bedeniyle sokakta arkadaşlarıyla evcilik oynarken, annesi kolundan tuttuğu gibi “çabuk yürü eve” dedi. “Ana, oyun oynuyorum” dese de dinlemedi anne ve adeta sürükleyerek götürdü.

Eve girdiğinde babası, yanında yaşlı bir adam ile oturuyordu. Kızının geldiğini görünce “işte bu dedi”. Yaşlı adam döndü, bıyığını burarak bir süre baktı ve “tamam aldım, sen de ceviz ağaçlarının hayrını gör” diyerek el sıkıştılar. Sonra küçük kıza döndü yaşlı adam ve “hadi gidiyoruz” dedi. Hiç tanımadığı bu yaşlı adam onu nereye götürecekti? Korktu ve ağlayarak annesinin arkasına saklanmaya çalıştı. O anda annesi devreye girerek “artık onun karısı oldun, hadi git onunla” dedi. Ağlamaları çare etmedi küçük kızın. Çaresiz gitti.

Üç eşli yaşlı adam, ilk gece hayvan gibi saldırdı henüz regl bile olmamış küçük kıza. Korkuyordu ve durmadan ağlıyordu küçük kız. İlk tokadını o anda yedi. Şehevi duygularını o çocuk bedende tatmin eden yaşlı adam devrildi kızın yanına ve uyudu. Bir müddet sonra küçük kız da uykuya yenilmişti.

Uyku arasında bir anda başına bir cismin düşmesi ile çığlıklar atmaya başladı. Yattığı yerin ocak başında asılı bulunan bir kaşıklık, kediyle farenin köşe kapmaca yarışında yerinden çıkarak, küçük kızın başına düşmüştü.

Bu olayın sonrasında aniden bayılmalar ortaya çıktı. Buna sebep kaşıklık mıydı, yoksa çocuk bedeninin maruz kaldığı akıl almaz tecavüz mü?  Bilinmez.

Hamile kalamadı. Öyle ya, çocuk bedene uyar mıydı hiç çocuk?

Bayılmaları devam edince kocası “deli” olmakla itham etti. Üstelik hala bir çocuğu dahi olmuyordu. Kısır mıydı yoksa?

Küçük kızın haline üzülen büyük kuması, ona anne şefkatiyle yanaşmış ve hocaya götürmüştü okuması için, belki düzelir diye. Çabalar boşunaydı. Bayıldıkça dayak yedi naz ediyorsun diye, dayak yedikçe bayıldı.

Sonunda bu duruma isyan etti yaşlı koca. İki ceviz ağacı vermişti bunu almak için ama hiçbir işine yaramıyordu. Ailesine iade etmek istedi, ancak ceviz ağaçlarından olmak istemeyen aile karşı çıktılar buna. Kızlarının yaşadıkları onların umurunda değildi. Önemli olan o yıl çok bereketli olan ceviz ağaçlarıydı. Bunca cevizi bir çelimsiz kız yüzünden yaşlı damada iade etmeye hiç niyetleri yoktu.

İade işini beceremeyen damat, daha fazla eziyet etmeye başladı. Küçük gelinin yaşadıklarını çevrede bilmeyen kalmamıştı. O gün için hali vakti yerinde olan genç bir adam onun yaşadıklarını duymuş ve etkilenmişti. Kocasına haber saldı. Şayet kabul ederse, iki ceviz ağacı verip onunla evlenebileceğini söyledi.

Haberi alan koca sevindi bir an ama iki ceviz ağacıyla olmazdı bu iş. Hazır hali vakti yerindeyken taliplinin, biraz daha fazla istemeliydi. Kararını verdi. Karşılığında yirmi tane koyun istiyorum dedi.

Verdi genç adam koyunları, aldı küçük gelini. Henüz on beşindeydi ikinci kez satıldığında.

Bu bir kabulleniş miydi kaderini? Yoksa gerçekten mi içi ısınmıştı bu adama bilinmez. Fark ettiği en önemli durum bayılmaları azalmıştı. İlgili ve şefkatliydi kocası. Şükretti Allah’ına. Bir müddet sonra hamile kaldı ve hayattaki tek varlığı, kızını dünyaya getirdi.

Küçük gelin yeminliydi kendi kızını küçük gelin yapmamaya ve yapmadı. Kızı evlendiğinde Cumhuriyet ateşiyle aydınlanmıştı yurdun dört bir yanı ve yirmi dört yaşındaydı. O başardı yıllar, yıllar önce.

Bu olayın üzerinden bir asırdan fazla bir zaman geçmesine rağmen, Cumhuriyet döneminde hala bu konuları konuşup, tartışıyor olmamız ne kadar üzücü geldiğimiz yeri anlamak adına.

Her gün sıradan bahanelerle erkekler tarafından öldürülen onlarca kadının olduğu, mahkemelerde kadın aleyhine olabilecek kararların alınmaya çalışıldığı, yasa koyucuların küçük evlilikleri adeta özendirici bazı yaklaşımları, yaşayan kadınların çoğunun da sindirilmiş kadınlar olduğunu düşündüğüm bu ortamda, bir kadın olarak yaşıyor olmaktan utanıyorum.

07 Mart 2014

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Almanya'da çalışan yaşlı bir Türk kadın, kadının ayrılmaya hakkı olmadığını,bunun yuvayı yıkmak anlamına geldiğini,en azından çocukları için bunu yapmaması gerektiğini bu nedenle ayrılmak isteyen kadını kocasının öldürmeye hakkı olduğunu söylüyordu.Üstelik senelerce Almanya'da yaşamış.İşte Türkiye'de bir kısım kadınların görüşleri.Takdirlerinize sunuyorum.

Kerim Korkut 
 04.04.2014 19:42
Cevap :
Erkeklerin dünyasında, kadın gibi düşünmeye yer yok Kerim Bey. Var olmak isteyen kadın erkek gibi düşünmeli. Aksi halde yaşam hakkı tanınmıyor. Umarım düzelir diyeceğim ama her geçen gün daha da kötüye gidiyor. Akşam haberlerde izledim; Üç ay önce boşanan karısını, barışma teklifini geri çevirdiği için üzerine benzin döküp yakmış bir yaratık...Sözün bittiği yer...Teşekkürler, selamlar, mutlu kalın...  05.04.2014 0:32
 

Merhaba, gerçekten de güncel! Ülkemizin halini ne güzel hikayeleştirmişsiniz. Elinize sağlık.Selamlar...

Mesut KARİP 
 20.03.2014 15:20
Cevap :
Sık sık yaşanan, üzücü gerçekler...Selamlar, mutlu kalın...  23.03.2014 12:47
 

Her ne kadar teknoloji ilerlese de çağ atlasak da insanın zihniyeti değişmedikçe maalesef hiç bir önlem etkili olamıyor. Kimi zaman eğitim bile yetersiz kalıyor. Anlattığınız olay insanın kanını da dondursa ülke insanımızın değişmez gerçeği. Kadını koruyamayan istikrarsız devlet politikası, caydırıcı niteliği olmayan kanunlar maalesef kadınımızı koruyamadığı gibi, son günlerde neredeyse her gün duyduğumuz kadın cinayetleri, tacizleri, tecavüzlerinin, çocuk gelinlerin önü alınmıyor. Emeğinize sağlık Ayşegül hanım. Umarım toplumumuzun bu kanayan yarası biran önce çözüme ulaştırılır, kadın hak ettiği değere kavuşur. Selam ve sevgiler.

Hanife MERT 
 13.03.2014 23:02
Cevap :
Erkek egemen toplumların zihniyet meselesi tüm bu sonuçlar. Kolay kolay değişeceğini sanmıyorum da, en azından cezai yaptırımların artırılması ve koruma tedbirleriyle belki azaltılabilir. Kadınlar açısından daha özgür ve daha mutlu bir dünya dileklerimle...Selamlar, mutlu kalın...  14.03.2014 13:59
 

Bu yazı bir rüya mı, kaynağı var mı anlamadım.Çok çabuk bitti, Bugün bu hikayeler artık ülkemizde yaşanmıyor. Örneğin; Suriye'den kaçarak ülkemize gelen aileler çocuk evliliklerine yol veriyorlar,bu çocuklar devlet eliyle rahabilite ediliyor şimdi. Ya fakir ülkelerde ya da Suriye'de savaş bölgelerinde açlığın ve sefaletin icbar ettiği olayları bilebilsek...Her gün varil bombalarının altında topyekün bir halk yavaş yavaş yok ediliyorken,kız çocuklara yönelik cinsel sömürü de bu atmosferden besleniyor.On tane ağacın yerinin değiştirilmesinde hükümete isyan edenler... Suriye'de ki çocuklar için Neredesiniz.?

Ali Emir KARAALİ 
 10.03.2014 17:11
Cevap :
Bu yazı bir rüya ya da hayal değil. Yaşanmış bir öykü. Yaşayanı tanıdım, anlatanı tanıdım. Gözyaşları içinde annesinin başından geçenleri anlatıyordu ve şükrediyordu babasına onu o adamın elinden kurtardığı için. Ülkemizde hala var bu gibi olaylar bire bir aynısı olmasa da. Daha önce de bir bloğuma konu olmuştu. Arzu ederseniz okuyabilirsiniz.Bloğumun linki; kucuk-avrat-pazari---/Blog/?BlogNo=321349 Benim hassasiyetim belli bir ülke kadınları için değil, tüm dünya kadınlarını kapsıyor Emir Ali Bey. Kadınlar hak ettiği değeri bulmalı. Çocuk yaşta evlendirilmemeli. Üstelik babası yaşında insanlara satılmamalı. Kadınlar bir mal değil zira...Ayrıca savaş ortamlarında kadınlara yapılan tecavüzler midemi bulandırıyor...Selamlar, mutlu kalın...  11.03.2014 23:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 275
Toplam yorum
: 3956
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1389
Kayıt tarihi
: 20.11.10
 
 

Bir Kamu Kurumundan emekliyim. Bloğumda; yaşadıklarımı, çevremde gözlemlediğim olaylar ile kendi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster