Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ocak '09

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
939
 

İki şiir arasında 40 yıl

İki şiir arasında 40 yıl
 ''Sabahleyin Sokaklar


Bambaşka olur sabah sokaklar
Çöpçü vardır sokaklarda
Ve üşüyen ameleler.
Çöpçüler vardır sokaklarda;
Hepsi sıla hasreti çeker.
Türkü söylerler
Bıyık burup, çöp kokan elleriyle
Küfrederler.
Pislik ve ümit kokar sabahleyin sokaklar,
İnsanların yüzlerinde okunur iyilik.
Çöpçülerle ameleler vardır sokaklarda,
Yüreğime dokunur.''


1956'da 17 yaşındaki genç adamın yüreğine dokunan insan sevgisi hiç bırakmadı onu. İki şiir arasına sığan 40 yılda bir sanatçı, bir siyaset adamı, bir devlet adamı ve bir barış gönüllüsü çıkardı bedeninden. Ve 40 yılın sonunda "filleri kuyruğundan çeken " bir kahramanın "veda"sı oldu son şiiri.


''VEDA

Çok ileri bir tarihte
Çok yaşlı olarak
Sessizce ayrılmalıyım
Kimseye pek gözükmeden
Ve kimseyi rahatsız etmeden.
Masamın üzerinde
Dünden kalan işler
Tamamlanmamış yazılar
Okunmayı bekleyen kitaplar
Ve anılar ve umutlar.
Filleri kuyruğundan çekerek
Tepeleri aşırtmaktı görevim
Günler bitti filler tükenmedi
Ben elimden geleni yaptım
Gerisini siz tamamlayın.
Boşa geçmedi hayatım
Daha fazlası olabilirdi ama
’Buna da şükür’ demeliyim
İşte sevgili dostlar
Ben böyle veda etmeliyim.''


"Kimseye pek gözükmeden ve kimseyi rahatsız etmeden" sessizce edilen vedanın üzerinden 3 yıl geçti. ''Tamamlanmamış yazılar'', ''okunmayı bekleyen kitaplar'', ''anılar'', öksüz 3 yıldır.

Siyaset, beyefendiliğini, saygın kişiliğini, diplomatik barışcılığını çok özlüyor. Sanat, bilgi ve birikim zenginliğiyle paylaştığı şiirlerinden, kitaplarından yoksun 3 yıldır.

Dostluğun, barışın simgeleri Zeytin dalı ve güvercinle.. Denizlerin ve gözlerinin mavisiyle...Yüzünden eksik olmayan tebessümüyle kalplerimizde, tarihin başarılı sayfalarında yaşıyor.

Ölümünün üçüncü yılında İsmail Cem'i sevgi, saygı ve rahmetle anıyorum...resim kaynağı: www.kenthaber.com/.../2007/01/24/00154434.jpg
H.Levent bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

1974 yılında TRT'ye sınavla girdiğimde, benim ilk Genel Müdürü'mdü İsmail Cem. Sınav başarı belgemde hâlâ imzası sıcacık. O bir arkadaş, ağabey, dost gibiydi çalışanlarına. Az zamanda çok işler başarmıştı TRT'de. Üstelik olanaksızlıklara karşın... Dürüst, saygın bir devlet adamı kimliği ile de öne çıktı zamanla. Ne yazık ki değerini bilemedik. Anma yazınızla İsmail Cem'i bir kez daha yaşama fırsatı verdiniz bana. Çok duygulandım. Teşekkür ederim paylaşımcı duygularınız için. Sevgi ve saygıyla.

OĞUZ TÜMBAŞ 
 30.01.2009 23:21
Cevap :
Gazetecilik ve İletişim Fakültesi Radyo Televizyon bölümü üniversite eğitimi almak istediğim tercihlerim, TRT çalışmak istediğim kurum, İsmail Cem siyasi yönü ile tanıdığım, sevip, saygı duyduğum ender siyasetçilerdendi. İlk iki tercihim gerçekleşemedi ama İsmail Cem'in Kayseri'den milletvekili seçildiği yıl oy verme ve yakından görme mutluluğunu yaşadım. Siyaset sosyolojisi ve sosyal demokrasi üzerine yazdığı kitapları siyaseti öğrenmek isteyenler için rehber niteliğindedir. Görev yaptığı tüm kurumlarda yenilikçi fikirleri ve saygınlığı ile önemli hizmetleri olan, eserleri ile unutulmaz arasında yer alan sanatçı, politikacı, beyefendi bir insanın ''veda''sı her ölüm gibi çok erkendi. Sn.İsmail Cem'le çalışma onuruna erişmiş ayrıcalıklı bir insan olarak gösterdiğiniz anlamlı katkı için çok teşekkür ederim. Saygılarımla.  01.02.2009 23:14
 

* özgün katkı nedir? Bunları hep değerlendirmek ve düşünmek gerekiyor. Biz bunları yapabiliriz, ben buna güveniyorum, topluma güveniyorum, insanıma ve insana güveniyorum. Teşekkür ederim." Diyordu İsmail Cem…Rahmetler diliyorum…selam ve sevgilerimizle.

Latif 
 28.01.2009 11:58
Cevap :
bekliyordum zaten bu ilave yorumu.. :-) Sevgi ve saygılarımla..  29.01.2009 0:00
 

“Hayat müthiş bir macera. Her insanın kendisiyle beraber olanlarla paylaştığı, ortaklaşa yaşadığı ve bir bakıma her insanın tek başına üstlendiği bir macera... Ben kendi payıma yapmak istediklerimi yaptım, bu macerayı çok güzel bir şekilde yaşadım. Tabii zaman zaman zorlukları oldu, sıkıntıları oldu, ama bunlardan fazlaca şikâyet etmeyi de başkalarına karşı haksızlık gibi görüyorum. Çünkü çok insan çok şey çekti Türkiye'de; bize düşmez kalkıp da kendi sıkıntılarımızı çok fazla abartmak... Bundan sonra benim söyleyebileceğim; insanlarımız, Türkiye'nin geleceğine güvensinler; daha dikkatli olsunlar, kendilerine daha çok inansınlar. Geçmişe, kültürümüze sahip çıksınlar. Ama bunların tek başına yetmeyeceğini, dünyaya açıldığımız bir çağda yaşadığımızı da bilsinler. Dileğim toplumun, bireyin bu doğrultuda gelişmesi... Kavgayla hiçbir şeyin çözülemeyeceğinin bilinmesi... Sonuçta biz çok uzun mesafeden geliyoruz; nereden geliyoruz, nereye gitmekteyiz, bizim insanlık alemine getirebileceğimiz

Latif 
 26.01.2009 12:03
Cevap :
Hayatın inişli çıkışlı süreçlerinden deneyim sahibi olarak geçen yaşamayı seven, sahip olduğu güzelliklerin değerini bilen, yaşadığı zorlukları unutmayan,çevresine örnek bir insan, katıldığım iki toplantıdan edindiğim izlenimle ailesine bağlı, iyi bir eş, sevgi dolu bir baba ve milliyet blog'dan tanıdığım bir dost olarak bu yorumundan kendi payıma çok güzel notlar . Paylaşımın için çok teşekkğr ederim.Sevgi ve saygılarımla..  28.01.2009 0:59
 

Bir başka mavi gözlü "Adam"; babamın gidişinin yıl dönümü.. Selam olsun onlara..

derinmavi.. 
 25.01.2009 12:37
Cevap :
hepsi nur içinde yatsınlar..sevgi,saygı ve rahmetle anıyorum.. İzmir'e ve sana sevgiler...  26.01.2009 2:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 126
Toplam yorum
: 909
Toplam mesaj
: 267
Ort. okunma sayısı
: 2315
Kayıt tarihi
: 01.08.06
 
 

Kompozisyon derslerini biraz daha fazla önemsediğim, uzun cümleler kurmaya başladığımdan bu yana sev..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster