Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Eylül '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
250
 

İlk Savaş Gemimizi yaptık

İlk Savaş Gemimizi yaptık
 

Aşağıdaki haber gerçekten göğsümüzü kabarttı. Yıllardır ülke olarak kendi başımıza milli olanaklarla ortaya hep somut başarılar koymanın çabası içindeydik. Şimdi o hayaller yavaş da olsa bir bir gerçek oluyor. Altay Tankı, F-35 Yıldırım II Savaş Uçağı, Atak Helikopteri, Rasat Uydusu, Etox yerli araba, "Akıncı-1 Robotu" da bu millet yapmıştı.

Olsun şimdilik belki motorlar %100 yerli değil ama inşallah tasarım ve motor olayını da geliştirdik mi o da bir gün tam olacaktır.
 
Önemli olan bu yolda sabırla ve sistemle ilerlemek ve sonrasında kendi yolumuzu açmaktır.
 
Önemli olan ortaya somut, işe yarar eserler koyabilmek.
 
İnsan gerçekten gurur duyuyor.
 
Siyasiler de yerli otomobil yapımı için çok ciddi açıklamalar yapıyorlar, bu gerçekten ülke için Devrim arabalarından sonra bir milli mesele oldu. İçimizde adeta ukte kaldı. Bunu da gerçekleştirmek, büyük organizasyonlar ortaya koymak lazım. Artık 21. yüzyılda iyi organize olabilenler başarılı olacaktır. Kompleks sistemleri rahat bir şekilde devreye alanlar kalkınacaktır.
 
İlk yerli savaş gemisi göreve çıkıyor
 
İstanbul Tersanesi Komutanlığı'nda, ilk yerli savaş gemisi TCG Heybeliada'nın (F-511) hizmete girişi ile Büyükada Gemisi'nin denize indirilmesi töreni düzenlendi.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Türkiye artık dünyada savaş gemisi tasarım ve inşasını gerçekleştirebilen 10 ülke arasına girmiş bulunuyor' dedi.
 
Preveze Deniz Zaferi'nin 473'üncü yıl dönümü ve Deniz Kuvvetleri Günü kapsamında, dizaynı ve entegrasyonu tamamen milli imkanlarla gerçekleştirilen Heybeliada Gemisi'nin hizmete girişi, Büyükada Gemisi'nin de denize indirilmesi amacıyla Pendik'teki İstanbul Tersanesi Komutanlığı'nda tören düzenlendi.
 
Törende konuşan Erdoğan, bugün Cumhuriyet tarihinin ilk milli savaş gemisi Heybeliada'yı ülkeye kazandırmanın heyecanını ve gururunu paylaşmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu belirterek, 'Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun, kutlu olsun, mübarek olsun' dedi.
 
Heybeliada'nın 2004 yılında hayata geçirilen Milli Gemi (MİLGEM) Projesi kapsamında inşa edildiğini anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:
 
'Bugün MİLGEM Projesi ile ne kadar haklı ve doğru bir adım attığımızı ispat etmiş olmanın da ayrıca memnuniyetini yaşıyorum. Milli savunma, ancak milli bir sanayi ile milli bir anlayışla etkin ve mümkün olur.
 
Ben bu vesile ile MİLGEM Projesi içerisinde yer alan ve Heybeliada gemimizin yapımında mühendislerimizden akademisyenlerimize, işçi ve teknisyenlerimizden bürokratlarımıza kadar emeği geçen herkesi kutluyor, kendilerine şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. Bugün denize indireceğimiz Büyükada'nın da şimdiden ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.
 
Hatırlayacaksınız, Heybeliada'yı bundan tam 3 yıl önce fırtınalı, yağmurlu bir günde denize indirmiştik. Ama hamdolsun, 3 yıl önce o rüzgarlı günde denize indirdiğimiz bu gemi, şimdi bütün fırtınalara dayanıklı bir şekilde ülkemizin bayrağını denizlerde gururla taşıyacak, bu aziz vatanın savunmasında önemli bir vazife ifa edecektir.
 
Türkiye'nin aydınlık yarınları için bütün gücümüzle, bütün direncimizle alın teri dökmeye, eserler kazandırmaya, gücümüze güç katmaya devam edeceğiz. Herkes bilsin ki Türk bayrağı denizlerde de okyanuslarda da barışın sembolü olmaya devam edecektir.
 
Burada şu müjdeyi de sizlerle özellikle paylaşmak istiyorum. Türkiye artık dünyada savaş gemisi tasarım ve inşasını gerçekleştirebilen 10 ülke arasına girmiş bulunuyor. Ekonomimiz sağlam bir şekilde hedeflerine ilerlerken, dış politikada Türkiye her mecrada barışın bayraktarlığını yaparken, savunma sanayisinde de tarihi bir eşiği bugün aşmış oluyoruz.'
 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de Heybeliada'nın göreve başlamasıyla ilgili olarak şunları söyledi:
 
Daha önce dışa bağımlı olarak satın almak zorunda kaldığımız bu gemileri kendi mühendislerimiz, teknisyenlerimiz, işçilerimizle üretmenin gururunu yaşıyoruz. Ama önemli olana karar vermektir. Azimli hareket ederseniz yapamayacağınız yoktur.
 
Dışa bağımlı olmamalıyız, bunun acılarını geçmişte yaşadık. Müttefiklerimiz bile silah ambargosu uyguladı. Bir ülkenin güçlü olması, ordusunun güçlü olmasından geçiyor. Sanayi de ileri giden ülkelerin motor gücü savunma sanayi olmuştur.
 
Barış istiyorsanız savaşa da hazır olmanız gerekiyor. Savaş en kötü senaryodur ama savaşları önlemek için savaşa da hazır olmak gerekir. Savaşa hazır olmanın birinci yolu da yüksek ateş gücüne sahip olmak, bunu da kendi eliyle temin etmektir.
 
Heybeliada'nın bahtının açık olmasını, Büyükada'nın da bir an önce tamamlanmasını diliyorum.
 
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 642
Toplam yorum
: 162
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 2312
Kayıt tarihi
: 13.09.11
 
 

1995 ODTU Fizik Lisans, 1998 ODTU Fizik Yüksek Lisans (Biyofizik)  mezunuyum. Özel sektörde kalit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster