Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ağustos '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
635
 

İnancımız kaçak temellerde!

İnancımız kaçak temellerde!
 

"Yasak" olanın, "kaçak" olanın daha tatlı olduğunu düşünen, "yasak meyvenin" lezzetini arzulayan bir toplumun üyeleriyiz.

Yasaların, yönetmeliklerin hayatımızı kolaylaştırıcı yönlerini kullanmaktansa, onları ezip geçerek "yola devam" edebilmenin dayanılmaz çekiciliğinin etkisindeyiz.

Nasıl daha kuralsız olur, nasıl daha uygunsuz olur diye şeytani yolları koklayan burnumuzdan aldıramadığımız kıllarımız yüzünden, kendi yanlışlıklarımız, düşkünlüklerimiz arasında boğulmanın eşiğindeyiz.

İnancını öğretmeyi, bağnazlığı aşılamakla karıştıran, kendisi gibi olmayanı yok etmesi gerektiğini düşünen, temelleri çürük atılmış, birer birer çöken bir "dini eğitim" anlayışına sahibiz.

Okullarında din eğitimini hakkıyla vermeyi beceremeyen ama bunu itiraf edememiş bir küçüklük içindeyiz. "Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi" adı altında, "tek" inanç biçimini "din" olarak tanımlayıp, "diğer"lerini dışlayan, "yok" sayan bir zihniyetin etkisi altındayız.

Öğretmeyi beceremediği "dini", "Kuran Kursları"nın insafına bırakan, "izinli" kursların açılmasının desteklenmesine rağmen, kaçak olanların da rağbet gördüğü, kaçağın cezasının azaltıldığı bir "yasal" boşluk içinde kayıplardayız.

"Kızımı, 5 vakit namazını daha iyi öğrenmesi için gönderdim" diye konuşan acılı babayı yalanlayan; sırf olaydan sıyrılmak için, "dinini imanını" bir kenara bırakıp, "Biz Kuran kursu işletmiyoruz" diyen "Kız Yurdu" yöneticileri ile yüz yüzeyiz.

Kulleteyn içinde yıkanmanın arılığını kabullenmiş, "niyet"in yüceliğinden temizlenmiş olarak orta çağın karanlığında kendi "doğru"larımızın "yanlışlık"larında "Hak" yolunda kızlarımızı "kurban" ediyoruz.

Feda olsun...(!)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

O Babaı kınayamadım bile. çünkü ne bilsin kızının ihmal yüzünden hayatını kaybettiğini ne bilsin kızının birilerinin başkalarına yaranmak için sırf bir şey yapıyorum diye işletme işini bilmeyen insanların kurbanı olduğunu.

mehmet ÖKSÜZ 
 10.08.2008 13:45
Cevap :
Bilgisizlik ve cahillik... Aşamadığımız ve aşamayacağımız sorunumuz, bakalım daha başımıza neler açacak... Yorumunuz için teşekkür ederim.  10.08.2008 15:51
 

Doğrusu bitiş sözünden sonra diyecek söz kalmıyor. Kızların babalarından biri kamera önünde neredeyse böbürlenerek, kızının din iman öğrenme yolunda şehit olduğunu söylemesini duyduğumda hissettiklerimi yazmışsınız. Adam günahını gizlemek ve Allah'a yamamak için sorumsuz davranışının sonucu intihar benzeri ölen kızını şehitlik mertebesine çıkarıyor. Oysa bilmiyor ki, mümkün olan tedbiri ihmalden gelen ölümden şehitlik makamına geçilmez. O kadar kaderci bir davranış sergileniyor ki, şikayetçi bile olmuyorlar. Aslında savcının bu ana babaların sorumsuzluğu için de dava açması gerekir.

Muharrem Soyek 
 07.08.2008 14:19
Cevap :
İntihar tarzı ölümlerin haricinde, insanımızın inancı hakkında bilmediği, daha dorusu bilgilendirilmediği o kadar çok şey var ki; bu şekilde insanımız, kendisini ulema olarak niteleyen kara cahil bir toplumun kucağına oturtuluyor. Yorumunuz için teşekkür ederim.  07.08.2008 16:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 117
Toplam yorum
: 197
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 1058
Kayıt tarihi
: 26.09.07
 
 

1980 yılında Mersin'de doğdum, bütün eğitim öğrenimimi Mersin'de tamamladım. Yetmedi, işimi de Mersi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster