Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Mart '07

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
24494
 

İngiliz yargıçlar, neden maaş almaz?

İngiliz yargıçlar, neden maaş almaz?
 

Birkaç gün önce, “Güven, Ürkek Bir Kuştur” başlıklı bir yazı kaleme almıştım. Bu yazım üzerine, çok sevdiğim bir insan tarafından, elektronik posta kutuma gönderilmiş olan imzasız bir yazı, beni inanılmaz etkiledi ve bu “güven” meselesinin devamı olarak, sayfamda, siz değerli okurlarla paylaşmak istedim:

“İngiltere’de, yargıçların maaşı yoktur. Onun yerine, ihtiyaçları oldukça kullandıkları; kredisi sınırsız çek defterleri yani limitsiz özel harcama yapma yetkileri vardır. İngiliz Devleti, yargıçlarına bu kadar çok güvenir.

Bir gün yargıcın biri bankaya gidip, yazmış olduğu tam 1.000.000 poundluk bir çeki, bozdurmak istediğini söylemiş. Tabii ortalık birbirine girmiş. Banka yöneticileri, en üst makamdan onay almadan bu kadar yüksek miktardaki bir meblağı veremeyeceklerini söyleyip hemen İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Başbakanlık gibi kurumlara telefonlar etmişler. Ancak aradıkları her yerden gelen cevap aynıymış: Ödeyin !

Gel gelelim bankada dahi o kadar nakit yokmuş. Yargıca, ertesi gün gelmesi rica edilmiş. Ertesi gün, para bir bavulun içinde hazırmış.

Aradan birkaç gün geçmiş. Yargıç, çıkagelmiş. Parayı bankaya geri vermek istemekteymiş. Banka yönetimi şaşırıp kalmış. Hemen Adalet Bakanlığı’nı bilgilendirmişler. Derhal bakanlık müfettişleri devreye girmiş ve yargıca, bu hareketinin sebebini sormuşlar.

Yargıç: ‘Kraliçe’nin hükümeti, bize gerçekten bu kadar güveniyor mu? Onu sınadım’ cevabını vermiş.

Müfettiş raporları, bakanlığa iletilmiş ve aynı gün yargıç, görevinden azledilmiş. Adalet Bakanlığı, yargıca gönderdiği azil yazısında, gerekçeyi şöyle açıklamış:

‘Kraliçe Hükümeti’nin saygın bir yargıcı, devletine güvenmiyor ve onu sınıyorsa, devlet ona asla güvenmez.’

‘Güven” çok ince bir çizgidir ve asla tek taraflı olamaz.”

İşte böyle dostlar. Biz de demiştik ki “güven ürkek bir kuştur ve çok çabuk kanat çırpıverir”.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Örnekleme açısından güzel yazı, ama bir İngiliz yargıcın böyle bir denemeyi gerçekten yaptığına asla inanamam, yaptıysa azledilmesi doğrudur, güven doğruluğu sınanacak bir kavram değildir, sınamak güven yok anlamına gelir. Hayırlı bayramlar..

Hasan Selim Başaroğlu 
 10.08.2013 10:48
Cevap :
Ben de sizin geçmiş olan bayramınızı tebrik ediyorum. Seyahatte olduğum için kıymetli katkınızı yeni okuyabildim. Değer verdiniz efendim. Selamlar.   19.08.2013 15:05
 

bizim burda öyle bir şey olsa bol keseden devlete yüklenilirdi.bu arada yazının başlığını ilk gördüğümde aklımdan şu geçmişti:çok rüşvet aldıkları için :) yazınız harika olmuş;saolun

turk_evladı_13 
 26.03.2007 16:45
Cevap :
Çok teşekkür ederim Bengisu Hanım. Sevgi ve saygılarımla.  09.04.2007 19:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 929
Toplam yorum
: 2451
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3553
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

İzmir'de yaşıyorum.    Çok uzun yıllar öncesinden başlayıp, hiç ara vermeden bugünlere kada..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster