Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Eylül '13

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
175
 

İnsan İnsan Olsa..

İnsan İnsan Olsa..
 

Görsel: http://www.arastiralim.com/


İnsan Olabilmek..(Bölüm 2)

 

İnsan olabilmek zor. İnsanlığın gereğini yerine getirebilmek zor. İnsanlığa yakışır bir biçimde hayatını devam ettirip, gerek özel hayatta gerekse toplum yaşamında insani değerlerin yükselişine katkıda bulunabilmek daha da zor. İmkansız değil ama çok zor..

Ne kadar kolaycıyız. Kolayımıza geldiği gibi anlamak, işimize geldiği gibi yaşamak ve egomuzu tatmin etmek için çabalamak neredeyse normal bir davranış halini almış. Bencilliğin had safhaya çıkması sanki başka canlıların problemiymiş gibi davranıyoruz. Oysaki insanlığın bu hale gelmesi hepimizin yüreğini acıtmalı. İçimiz kan ağlamalı bu halimizden..

Hayvanlar gibi güdülerin peşinde gitmek, onlar gibi yiyip içip çoğalmak sanki tek hedefmiş gibi davranılması ne kadar iç kanatıcı. Ele geçen fırsatların sadece hırsları ve arzuları tatmin etmek için kullanmak ne kadar yürek dağlayıcı.. Eskilerin eşref-i mahlukat dediği yaratılmışların en şereflisi olan insanın bugünkü vaziyeti akıllara seza..

Yaratıcı Kutsal Kitabında bu nedenle “insan zalim ve cahildir” demiş olmalı değil mi? Yine bir başka yerde de “İnsanı en güzel surette yarattık sonra da aşağıların aşağısına attık” diyor ya.. Evvel emirde bu ifadelerden bizim ders çıkartmamız gerekirken görülen manzara hiç de oralı olmadığımızdır. Hem biz hem de etrafımızda yığınla örneği mevcut..

Bir önceki yazıda belirttiğimiz Ortadoğu coğrafyasının içler acısı hali tam da bu ifadelerle örtüşmüyor mu? Sebebi de gayet açık. “Müslümanım” diyenlerin Müslümanca yaşamaması.. İnsan demekte bile zorlanacağımız kişilerin Müslüman olduklarını zannetmesi.. Ne kadar acı Yarab! Ne kadar utanılası! Ne kadar tefekkür edilesi!

Yine Kur’an’da yer alan şu ifade de bizlere akıl tokmağı olmalı. “Hala Kur’an’ı  ince ince derin derin düşünmezler mi?” Düşünmedikleri meydanda. Aşikâr. Apaçık. Yoruma bile gerek yok aslında. Sakın ola ki bu satırlardan bizim Müslümanlara karşı bir husumetimiz olduğu sanılmasın. Asla ve kat’a! Aksine Müslüman olduğunu söyleyenlerin mükemmel birer Müslüman olmalarını arzu ediyoruz. Ediyoruz etmesine ama aynı zamanda utanıyoruz. Bu halden.. Bu acziyetten.. Bu yanlışlardan..

“Bir anlık tefekkür bin yıllık nafile ibadetten üstündür” diyen Sultanlar Sultanı bizim körü körüne bir şeylere inanmamızı mı istiyor, yoksa her şeyi derinliğine düşünmemizi mi? Körü körüne inananların hali pür melali ortadayken körlükte ısrar edilmemesi gerektiği de aşikâr aslında..

O zaman kendimizden başlayarak ince ince, derin derin, alabildiğine düşünmemiz; neyiz, kimiz, neciyiz sorularını kendimize sormamız; Yüce Yaratıcı’nın ve Sultanlar Sultanının bize gösterdiği yolda “insan”ı anlamaya çalışmamız gerekiyor. Çok değil, insanların sadece yüzde biri bile bu istikamette düşünebilirse kurtuluşumuz hiç de zor değil.

Tabi bu istikametin de özel koşulları var.. Onları da anlatmaya başlayalım ki meramımız iyice anlaşılsın.. Evvelce yazılan dizeleri de paylaşarak şimdilik nokta diyoruz. Bir dahaki yazı da buluşmak üzere..

Sevgi ve muhabbetle..

Murat HACIOĞLU

02.09.2013, Denizli

---    ---   ---    ---   ---    ---   ---

 

BU KAVGALAR NEDENDİR

Bu kavgalar nedendir üç günlük ömür için
Sevgi varken kavgayı yeğleyenler insan mı?
Muhabbeti bırakıp beddua etmek niçin
Gönülleri gaflette eğleyenler insan mı?

Konuşmak yetecek mi kâmil insan olmaya
Aşk ile sonsuz ilme şamil insan olmaya
Muhabbet ki yol açar amil insan olmaya
Amelleri nefretle eğleyenler insan mı?

Yesen içsen doymazsın, sonsuzluk senin mayan
Mesuttur hakikatte dünyaya aldanmayan
İşte gerçek ortada deliller olmuş ayan
Hakikati tefritle eğleyenler insan mı?

Hacıoğlu mahzundur seyrederken âlemi
Vehimden gayrılıklar gayrederken âlemi
Sahibi Yüce Sultan hayrederken âlemi
Şerleri de ifratla eğleyenler insan mı?
(10.07, 4 Kasım 2011,Denizli)

---   ---   ---   ---   ---   ---   ---   ---   ---   ---

İnsan Olabilmek (Bölüm 1)

İnsan İnsan Olsa [ İnsan Olabilmek (Bölüm 2)]

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

insan olur hocam!

Newyorker 
 03.09.2013 0:01
Cevap :
Olur olur :))  04.09.2013 19:25
 

''Muhakkak ki Allah, sizin cisimlerinize ve suretlerinize değil, kalplerinize bakar." diyor ve yazınız tamamen katılıyorum. saygılar.

fugen 
 02.09.2013 20:22
Cevap :
Bu güzel ve anlamlı katkı için çok teşekkür ederim. Sevgi ve muhabbetle..  02.09.2013 21:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 660
Toplam yorum
: 3284
Toplam mesaj
: 140
Ort. okunma sayısı
: 1658
Kayıt tarihi
: 08.12.08
 
 

Allah kimisine “Yürü ya kulum” demiş. Ben onu “Yürü, yaz kulum” anladım. Yürü anca gidersin manas..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster