Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Şubat '09

 
Kategori
Basın Yayın / Medya
Okunma Sayısı
327
 

İnternet gazetelerine öneri

İnternet gazetelerinin önemli bir özelliği var.

Çıkan haberlere, yüzlerce yorum atılıyor. Biz de bunları okuyor ve farklı bakış açılarını görüyoruz.

Ancak, bu yorumları yapanlar hakkında hiçbir fikrimiz yok. Bunlar kimdir, eğitimi, yaşı, cinsiyeti gibi demografik bilgilerini bilmiyoruz.

Oysa, internet gazetelerine üye kaydı yapılırken bütün bu bilgiler soruluyor.

Pekala, bir habere yorum yapan insanların demografik bilgilerinin bir istatistiksel dökümü okuyucuya sağlanabilir.
Bu, haberi çok daha eğlenceli kılar, toplumumuz hakkında belli ölçüde bilgisel bir veri sağlar.

Bir habere yorum yapan kişilerin, yaş gruplarını, eğitimlerini orada görebiliriz. Böylece, yorumların genelini okuduğumuzda, bu yorumların nasıl bir kitlenin düşüncesi olduğunu görmüş olabiliriz. Üye kayıtları yapılırken, bu amaca uygun olarak ek sorular konulabilir. Bu uygulama daha sofistike de yapılabilir. Bu bir fikirdir ve bildiğim kadarıyla, bunu yapan bir haber portalı yok.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba...Bloğunuzu tekrar okudum; haklısınız ben biraz dikkatsiz davranmışım ve nalıncı keseri gibi konuyu kendime daha doğrusu kendimize yontmuşum. Ama genel düşüncem, yazarların ve yorum yapanların kişilikleri benim için önemli değil; önemli olan yazdıkları ve yorumlarıdır. Ben, şu veya bu şekilde yazar ve yorumcuları yazdıklarına bakarak bir değerlendirme yapabilirim diye düşünüyorum. Selamlar.

cdenizkent 
 03.02.2009 14:36
 

Aydın Bey, yorumumda bunu açıklamaya çalıştım. Ancak anlaşılmadığına göre bir örnekle tekrar etmek isterim. Size yazdığım yorum; yaşım, aldığım eğitim, hayattan beklentilerim, kendim dışındaki insanların düşüncelerine saygılı olup olmadığım, değer yargılarım ve benzeri kişisel özelliklerime dayalı olarak şekillenmiştir. Bu durum, diğer yorumcular için de geçerlidir. Ancak bu çok yönlü özelliklerin bir ya da birkaçını, yapılan yoruma dayanak oluşturmak, yorumu yazana karşı kamuoyumuzda bolca var olan önyargıların gelişmesine yol açar. Bunları tam olarak bilmediğimiz halde, benzer önyargıların blog yazarları arasında, yine de oluştuğu bilinmektedir. Bu durumda, yorum yazan ve özelliklerinden ziyade, yorumun içeriğini paylaşmak daha iyi olacaktır, diye düşünüyorum. Tekrar görüşmek üzere, sevgi ve saygılar.

Rıza Üsküdar 
 03.02.2009 13:55
Cevap :
Konuma ilginiz için teşekkürler. Sanırım Einstein demiş, bir önyargıyı parçalamak, atom çekirdeğini parçalamaktan daha zor diye.. ne çekiyorsak, angajmandan ve önyargıdan çekiyoruz. önerimin böyle bir sonuç yaratmasını elbette istemem. Ben işin bilgisel kısmındaydım, öneri ve eleştiri için teşekkürler tekrar.  03.02.2009 14:12
 

Aydın Bey, düşüncenize saygım var ancak bu türden bilgiler bize ne kazandıracak? Bu yorumu, şu özelliğinden dolayı yapmıştır ya da farklı duruşunun sebebi şudur gibi bilgiler pratikte ne anlam taşıyacaktır? Kaldı ki okurlar, internet medyacılığı sayesinde, haber ya da herhangi bir gelişme konusundaki düşüncelerini yorum şekliyle paylaşabilmektedirler. Bu uygulama, tek yönlü kitle iletişim organlarından farklı olarak; çok yönlü etkileşim imkanı ile toplumsal sağduyunun daha sağlıklı bir şekilde oluşmasına elverişli bir ortam oluşturmaktadır. Eğer okurların, tıpkı bir siyasi liderin herhangi bir konuya ilişkin neden bu şekilde tavır gösterdiği bilgisini elde ettiğimiz gibi, yorumunun neden bu şekilde olduğunun neden ve niçinlerini ortaya koymaya kalkarsak, söz konusu çok yönlü etkileşimin tıkanmasına ve toplumsal sağduyunun sağlıklı oluşumuna engel olmuş oluruz. Özetle öğrenmeyi düşündüğünüz bilgiler, önyargılarımızı güçlendirmekten başka bir işe yaramayacaktır. Sevgi ve saygılar.

Rıza Üsküdar 
 02.02.2009 22:18
Cevap :
Kusura bakmayın ama, yorum atmanın çok yönlü etkileşime yönelik olumlu etkisine ilişkin görüşünüzü paylaşmakla birlikte, bu etkileşimin tıkanacağına ilişkin görüşünüzü tam kavrayamadım. Çünkü önerimin böyle bir etkisi olmaması gerekir. Diyelim ki, bir habere yüz kişi yorum yapmış. Bu haberin altında, bu yorumu yapan kişilerin toplamda, yaşları, meslek grupları, yaşadığı bölge vs. vs. gibi istatistikleri olabilir. Bu ne işe yarar derseniz.. En basitinden haberi zenginleştirir, eğlenceli kılar. Daha ciddi olarak ise, hangi habere ne tür yorumlar daha çok hangi tipoloji tarafından lehte ya da aleyhte yapılıyor gibi, istatistiki sonuçlar çıkarılabilir. Bu ne işe yarar derseniz, bilgiye yararcı bakmamak gerekir derim, ama aynı zamanda, herhangi bir konudaki istatistik ne işe yararsa, burda da aşağı yukarı o işe yarar diyorum. Umarım, sorunuza cevap olmuştur.  02.02.2009 22:49
 

Merhaba..."Hakkımda" sayfasında yeteri bilgiler var zaten. Blog yazanların açık kimliği, siyasal sosyal düşüncesi, felsefesi...gibi şeylerin bilinmesi mi önemli yoksa o kişilerin ortaya attığı görüşler ve vermeye çalıştıkları bilgiler mi...Okuyucular, okudukları bloglardan onların ne olduğunu az çok çıkarabilirler. Örneğin ben, bunu bilmenin ihtiyacını hiç duymadım.Selamlar.

cdenizkent 
 02.02.2009 19:23
Cevap :
Sayın cdenizkent, sanırım yanlış anladınız. Benim bahsettiğim, milliyet.com.tr gibi, haberturk.com.tr gibi haber portallarında, haberlerin altına onlarca insan yorum atıyor. İstatistik önemli bir araştırma aracıdır. Biz, bu haberlerin altına yorum atanların, dikkatinizi çekerim kişi olarak değil, total olarak demografik dağılımlarını öğrenebiliriz. Dediğim budur. Yoksa, MB'deki blogerluktan bahsetmiyorum. İlle onunla ilgili bir şey söylecek olursam, MB, katılımcılarının çeşitli istatistiklerini bir link ile verebilir... Bilgi doğru oldukça, önemlisi ya da önemsizi azı ya da çoğu olmaz.  02.02.2009 21:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 466
Toplam yorum
: 945
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 973
Kayıt tarihi
: 21.10.07
 
 

Ankara'da yaşıyorum. Çeşitli güncel konularda, zaman zaman "Neden olaya böyle bakılmıyor?" diye d..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster