Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ekim '17

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
1835
 

Irak Türkmenlerinin Nüfus ve Tapu Kayıtları Nerede?

Irak Türkmenlerinin Nüfus ve Tapu Kayıtları Nerede?
 

Madde bir; Osmanlı’nın bilhassa “tapu kayıtlarını” çok sağlam tuttuğu biliniyor. O kayıtlar, hâlâ arşivlerde saklanmaktadır. Dolayısıyla, 100-150 yıl evveline kadar gidilip Kerkük ve civarında kimlerin yaşadığı ve oraların kime ait olduğu çıkarılabilir.

Peki, güncel kayıtlar nerede?

Elbette bu kayıtların Kerkük, Musul, Telafar, Tuzhurmatı ve diğer ilgili il ve ilçelerin tapu ve nüfus müdürlüklerinde olması beklenir. Ayrıca, kayıtların bir suretinin de hükümet merkezindeki arşivlerde muhafaza edilmesi gerekir. Lâkin 2003’ten itibaren işgal edilen ve kendini yeni yeni toparlayan Irak’ın yaşadığı hengâme esnasında pek çok kayıt gibi Türkmenlere ait kayıtların başına da “kötü şeyler” gelmiş olması muhtemeldir.

O günlerde, bugünlerde yaşanacaklar öngörülerek, tedbir alınmış olması da muhtemeldir.

ACABA, KAYITLARIN AKIBETİ NE OLDU?

Ahmet Takan, Yeniçağ’daki, 30 Eylül 2017 tarihli, “Şok Olacaksınız” başlıklı yazısında şunları söylüyor: “Dönemin MSB Genel Sekreteri Kur. Alb. Ümit Yalım açıklıyor: ‘Böyle bir tehlikeye karşı önceden hazırlıklı olan Türkmen soydaşlarımız, tapu ve nüfus belgelerinin fotokopilerini ayrı bir yerde muhafaza etmişlerdi. Türkmenler, Türkiye’ye başvurarak ellerinde bulunan ve büyük hacim tutan tapu ve nüfus belgelerinin Türkiye’de muhafaza edilmesini talep ettiler. Türkiye’ye gönderilmesi beklenen tapu ve nüfus belgeleri ilginç bir şekilde Irak’ta bulunan ABD’li yetkililere teslim edildi.”

Ümit Yalım benim devre arkadaşım ve Ümit söylüyorsa doğrudur, diyesim var. Fakat cümledeki son bölüm mantığıma ters geliyor. Bu belgeler Amerikalılara neden teslim edilsin ki?

Öte yandan, o belgeleri kim, hangi birlik teslim almış? Yine kim, kimler ABD’lilere teslim etmiş? Bunların da yazılarak, ayrıntılı bilgi verilmesi gerekmez mi?

Neyse ki elimizde, bunun tam tersi, üstelik daha ayrıntılı bilgiler de var!

x   x   x

BİNBAŞININ MÜTHİŞ BAŞARISI

27 Kasım 2010 tarih ve “Binbaşının Müthiş Başarısı” başlıklı yazımın konuyla ilgili bölümü (http://blog.milliyet.com.tr/binbasinin-muthis-basarisi/Blog/?BlogNo=276405):

Takvim Gazetesinin 27 Kasım tarihli manşeti, aslında “çuval” olayının arkasında tarihî bir başarı gizlendiğini ortaya koyuyor.

Mehmet Çetingüleç’inhaberine göre; 11 Nisan 2003’te Musul şöyle:

Tapu ve nüfus idareleri peşmergeler tarafından yağmalanıyor.
Demografik yapıyı değiştirmek için Türkmen ve Araplara ait kayıtlar yakılıp yok ediliyor.

Bu sırada Irak birlikleri Kuzey'i terk etmiş, bölge tamamen Amerikan birlikleri ve peşmergelerin hâkimiyetine geçmiş durumda.

Süleymaniye'de konuşlanan Türk Özel Harekât Timi gelişmeleri yakından izliyor.

Türk istihbaratı bölgede etkin… Meydana gelebilecek olaylar hakkında önceden haber alma kabiliyetine sahip!

Türkmenler de Türk askerine yardımcı oluyor, rehberlik yapıyor.
Nitekim Türkmenlere ait tapu kayıtlarını yok etme hazırlıkları istihbaratçıların başarılı çalışmasıyla önceden öğreniliyor ve Süleymaniye'de görevli özel birlik bu kayıtların tamamını kopyalayarak Türkiye'ye gönderip, güvence altına alıyor.

Bu sırada peşmerge, bölgede Türkmenleri ve Arapları yok sayarak her istediğini yapabilmek için Amerikalıları kışkırtıyor ve Süleymaniye'deki birliğin etkisiz hale getirilmesine karar veriliyor.”

Görüldüğü gibi, haddizatında, “çuval olayı” Amerikalıların kayıtları kurtarma (ele geçirme) operasyonu…

Fakat Amerikalılar çok geç kalıyorlar. Türk timi kayıtları Ankara’ya gönderip emniyete alıyor. Bu kayıtlar eldeyken Türkmenlerin hakkı her zaman güvence altına alınmış oluyor. Bu kayıtlar sayesinde Kerkük’ün demografik yapısını değiştirmek oldukça zor.

Haberde, bu çok değerli (tim komutanı) Binbaşı’nın ismi Aydın E. Şeklinde yazılıyor…

Aydın Binbaşı’yı yürekten tebrik ediyor, saygılarımı sunuyorum. Kendisiyle gurur duyduk… İftihar ettik.

Allah selamet versin. Dualarım onunla ve ekip arkadaşlarıyla…

x   x   x

Soydaşlarımızın tapu ve nüfus belgeleriyle ilgili birbirini yalanlayan bilgiler böyle… Sizce, hangisi akla ve mantığa uygun geliyor?

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

nice kahramanlar vardır,adları tsk'nın arşivinde gizlidir...ortadoğu'yu en iyi biz biliriz ve biz yönetiriz...bakmayın şu an güçten düştüğümüze...muhakkak süreç içerisinde türkiye hertürlü silahını yüzdeyüz kendisi yapacak ve ortadoğu coğrafyasının yeni yönetici ülkesi olacaktır...bu yüzyılın sonlarına kalmaz diyorum...amerika diretmesine rağmen paşa paşa bu bölgeden çekilecektir...

Bayram Balkas 
 06.10.2017 13:12
 

Yazınıza teşekkürler. İnşallah yazdığınız gibi belgeler kurtarılmıştır. Ama kopyaları acaba gerçekleri kadar etkili olacak mı ? Bir de maalesef son yıllardaki monşersiz ! dış politikalarımız sayesinde bölgedeki etkimiz neredeyse sıfırlandı. Bütün belge,bilgi ve ispatlar elimizde bile olsa yaptırım gücümüz sıfıra yakın diye düşünüyorum. Maalesef. Saygılarımla.

Doktor No 
 02.10.2017 13:28
 

Aydın komutan ve ekibi sağolsun.Gurur duyulacak bir iş başarmışlar.Yazınızı okuyunca akla ve mantığa uygun gelebileceğini düşündüm ben de...Siz de sağolun bilgilendirdiğinz için.Selamlar.

Abbas Oğuz 
 01.10.2017 15:13
 

Sayın Cengiz! Aydın Binbaşıyı ben de yürekten tebrik edip saygılarımı iletiyorum.Selam sevgi ve saygılar sağlık ve mutluluklar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 01.10.2017 14:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1418
Toplam yorum
: 4811
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1165
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Kuleli Askerî Lisesi, Kara Harp Ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster