Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Aralık '08

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
639
 

İroni

İroni
 

kuş bakışı


İtina ile dolabı çevirir, genleşirken çıkarttığı boğuk sese kulak kabartır. Arıtır değerleri toz duman eder, büyüler. Akıllarda oyalanır karakteri, yeri hep bellidir. Görgüsü bilgiçliğiyle karışır, harman yerine döndürür algılayanın bilinçaltını, tutarsızlıkla yarışır. İnce ince işler, kırpar, ayırır, renkten renge seferlere çıkarır, ebedi kalır akıllarda.

Kuralları sorgulayıp sağlamalarla karşılaştırır, dokular biçimlendiğinde, erer rahata. Her eylemi görünenden fazla kavram taşır. Ayıklar, bereketten cevheri çer-çöp kalır. Aklıyla gücü, yeniyi bulmaya çalışır. Gezer çarşı pazar, bulduğu ezik domateslerden çıkardığı suları şampanya bardağına katar, votkayla buluşturup, tuzu biberi bulup buz gibi hayata kokteyller sunar. Mum yakıp dilek harcar.

Fikri raptiyeli vitrininde, nezakete siz ilaveli duruşu, inat satan haliyle, kişiliğine giydiği kılık dışında görünür, içinde hadiselere kılı kırk yardırır. Yorar, güvenene kadar bekletir. Belli eder bir işeretiyle. Çıkartmışsa ceketini güvenmiştir.

İnce nağmelerde karşılaştığı karmakarışık düşünceleri alıp yanına, yalana müracat edip, kurnaz kıvrımlarla özgürlüğün yolunu çizer. Sihirli muzip bir dünyada, bütün ayrıntıları savurup, şiire yakın kırmızı hülyalarla uzaklaşır ürkmelerden. Rüzgarla flörtü güneşi kucaklamak içindir.

Rendeledim; kaybettim Rendeledin; kazandın sandın Rendeledi; tereddüt etti Rendelendik; ömrümüz kısaldı Rendelendiniz; kısmet değilmiş Rendelendiler; sefaları sürüldü. Karnavala çeyrek kala sallanan sandalyede çözer mi, göçer mi içtenlikle sorulur.

tarih 2009'a bir gün kala..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aklın binlerce katından süzülüyor sanki sözcükleriniz.Berrak,temiz,serinletici.Çok güzeldi ironi.Sizi okumaya devam edeceğim.

Ahmet Saglam 
 12.04.2012 1:24
 

Bu karekter tahlili yaşamın pencerelerini ören sarmaşıksı doku sanki.Ne yazık ki..diyor olumlu çözümler için rendeliyelim diyorum sevgili Theory.

zirve özden özpınar 
 03.01.2009 0:46
Cevap :
yeni yılın kutlu olsun zirve sevgi dolu çözümler dilerim  03.01.2009 16:23
 

güzel cümleler, kaleminize sağlık...

seringel 
 30.12.2008 22:34
Cevap :
Teşekkürler,sahne sizin Yumuk yumuk elleri var kömür kömür gözleri var Daha daha neleri var ben bilirim ben bilirim şarkısını yeni yıl gecesi söylermisiniz.İyi bir sene olsun  31.12.2008 10:20
 

İroniyi ne kadar hoş ve özlü tanımlamışsınız. Tabii buradaki ironinin kendisi de bir ironi değilse :) Bir savaştan firar eden askerin savaşın uğramadığı bir adaya düştüğünde hissettiği şeyi hissediyorum kısacık bloglarınızı okurken... Ada'kalın. Selam ve sevgiyle..

Murakami 
 30.12.2008 20:18
Cevap :
Anadolu'yu ince ince işleyenimiz,sanatınıza sonsuz saygılarımla,iyi bir sene olsun. "O vakitler, bu kadarcık ümit ve teşvik, bizi heyecanlandırmaya yeterdi."- F. R. Atay  31.12.2008 12:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 71
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 512
Kayıt tarihi
: 08.05.08
 
 

 Edebiyat, bilim, ilim, tasavvuf ve kitaplar üzerinde araştırma ve incelemelerim devam ediyor.   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster