Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ocak '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1589
 

İslam ülkelerinde, kadının siyasetteki yeri…

İslam ülkelerinde, kadının siyasetteki yeri…
 

CNNTurk’te, 5N1K programının içinde yayınlanan bu bölüm, ülkemizdeki kadınlara örnek olarak, defalarca seyrettirilmeli, okullarda ders olarak okutulmalı ve ibret olsun diye, özellikle türban da taksak özgürüz diye boş konuşan kadınlara, özel oturumlarda, kendinden, saçından utanarak yaşamanın, asla bir özgürlük olamayacağı anlatılmalıdır.

Kimi kandırıyoruz? İslam ülkelerinde kadının zerre kadar bir değeri yok işte… Hangi dengesiz hâlâ aksini savunabilir? Fakat bizim ülkemizde Cemil İpekçi dahil bir sürü entel dantel geçinen sözümona kültürlü insanlar, türbanı savunmaya başladılar. Fazıl Say ise gerçek Atatürk ilkelerini savunduğu için vatan haini ilan edildi.

Bunların çok özendiği Mısır, Ürdün ve Lübnan gibi ülkelerde, parlementodaki milletvekillerinin yalnızca yüzde 3 ila 6’sı kadın. Bazı ülkelerde kadın milletvekilleri normal yolla seçilemiyor, eğer tanınmış bir ailenin üyesi ise meclise gelebiliyor. Kadın haklarını savunan hiç bir yasa meclisten geçemiyor. Allah Allah niye ki acaba?!!! Bunlar demiyorlar mıydı ki; İslam’da kadın muhteremdir, kıymetlidir?

Bakınız bu muhterem ve kıymetli olduğu söylenen kadınlar neleri yapamıyor;

· Erkeklerin 4 kadın alma ve istedikleri zaman da karılarını boşama hakkı var, fakat kadın dayak da yese, kocası tarafından tecavüze de uğrasa, kocasını boşamaya kalktığı zaman, oturduğu evi bile kaybedebiliyor.

· Kocanın evlendiği ilk eş ise, adam ona haber bile vermeden ikinci, üçüncü, ve hatta dördüncü evliliğini yapabiliyor. Kadının ses çıkartma hakkı elbette yok. (Ne kadar kıymetliymiş kadın değil mi?!!)

· Kimi İslam ülkelerinde, kadınlar bırakın çalışmayı, eşlerinden izin almadan alışverişe bile gidemiyorlar, yani izin kağıdı göstermesi gerekiyor.

· Kadınlar, hasbel kader çalışıyor olsalar bile tacize uğradıklarında, sineye çekmek zorunda kalıyorlar çünkü onları koruyan tek bir yasa bile yok. Hani İslam tek başına yeterliydi? Şeriat herşeyi düşünürdü?

Ülkede türban özgürlüğü isteyen, şeriatı hayal eden vatandaşım, bilhassa kadınlar, biliniz ki erkekler sizin haklarınızı kendiliklerinden savunmayacaklardır. Adamın bir eli yağda, diğer eli balda iken, “ Ya veriverelim şu kadınlara özgürlüklerini de 4 kadın değil 1 kadına kalalım” dedikleri nerede görülmüş?

Avrupa’da bile kadınlar özgürlükleri için ve oy verebilmek için savaştılar ve kendilerini orta çağın karanlığından kurtardılar. Biz şimdi kadınların değerini ve toplumun ilerlemesinde önemini anlamış dünyadaki tek lideri, Atatürk’ü, laiklik ilkesinden dolayı diktatör ilan edenlere karşı savaş verenleri vatan hainliği ile suçluyoruz. Kafanızı kaldırıp, komşu İslam ülkelerinin ağlanacak hallerine bir bakın!

Ondan sonra da ülkemizdeki son görüntülere de bakın ve duyarlı bir vatandaş veya kadın olarak bir süre de ağlayın bence. Nereden nereye geldik, yazık bize…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kutlarım sizi. Böyle önemli bir konuda cesurca fikir belirttiğiniz için. Örtünme bu haliyle kalamaz. Bunu anlayamıyorlar. Özellikle de demokrasi çığlıkları atarak, insan haklarından dem vurarak destek veren ve kendilerini modern olarak lanse eden kadınların okuması da faydalı olur . selam ve sevgiler

Ezgi Umut 
 10.01.2008 11:01
Cevap :
Umarim tehlikenin farkina varirlar. Sevgiler  12.01.2008 16:04
 

Kadının ülkemde sözüm ona birçok aydın tarafından ince ince özgürlük adınaymış gibi kapatılmaya çalışılması savaşı veriliyor. Anlayıpta karşı çıkanları yazdıklarınız gibi tefe koyuyorlar. Ama bunu toplum cahilleştikçe yapabiliyorlar o nedenle de cahilleşme devam ediyor devam eden cahilleşmede örttükçe örtüyorlar bu milleti.. Elbette yazık bize... Sevgiler saygılar size..

Ermert Revsen 
 07.01.2008 22:01
Cevap :
Ayni fikirdeyim. Saygilar  07.01.2008 22:20
 

Çok önemli bir konuya değinmişsiniz.Müslüman ülkelerde kadının adı yok.İslam dini kadına değer veren bir din.Erkekler işlerine geldiği gibi kullanıyorlar dini de.İran Cumhurbaşkanı bayan öğretmeninin elini öptü diye sorun çıkardılar.Büyük Atatürk'ün sayesinde Avrupa'dan bile erken kadın haklarına kavuştuk.Lütfen kıymetini bilelim.Teşekkürler Görüşlerinize katılıyorum.Sevgilerimle...

yurttabirgül 
 05.01.2008 15:02
Cevap :
Ben aslinda burada neyi sorgulamamiz gerektigini bulmaya calisiyorum; dini mi, gelenekleri mi, erkek egemen toplumlari mi, yoksa egitimsizligi mi. Ne olursa olsun bedelini cok agir bir sekilde kadinlar ve kiz cocuklari oduyor. Iste asil haksizlik burada...  05.01.2008 15:09
 

Kanımca, kedınlarını eğitmeyen, onları sistemin dışında tutan her ülke %50 dezavantajdadır elbette. Fakat eğitime genel olarak önem vermeye ülkeler daha fazla kayıptadırlar. Afrikadaki Hıristiyan ülkelerdeki kadın sorunları birçok müslüman ülkedekinden daha kötü. Sorun kadın-erkek ayrımında değil sadece, onu kastediyorum. Geri kalmışlığın yüzlerce sebebi var. Dindeki bazı dogmalar ve kadına bakış bunlartdan biridir ve önemlidir. Fakat salt buna yoğunlaşmak, çareleri üretme yolunu tıkar. Geniş perspektiften bakmaktan söz ediyorum yani, kadın sorununu küçümsediğimden değil... selamla... ms

Mehmet Sağlam 
 05.01.2008 13:39
Cevap :
Bu konuda haklisiniz tabi. Ama egitimsizlik ve din engellemelerinin yaninda, erkek egemen geleneklerin geri kalmislikta rolu cok buyuk.  05.01.2008 14:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 48
Toplam yorum
: 187
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 2019
Kayıt tarihi
: 26.12.06
 
 

1964 doğumluyum. İşletme Fakültesi'ni bitirdikten sonra Londra'ya yerleştim ve halen burada yaşamakt..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster