Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Nisan '12

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
356
 

İşte 4+4+4 ve imam derste!

İşte 4+4+4 ve imam derste!
 

KOLAY GELSİN HOCAM


12 Eylül 2010 da uygulamaya koyduğumuz ‘İleri demokrasi’ ve çıkarttığımız 4+4+4 Eğitim Sistemi kanunumuz ilk meyvelerini vermeye başladı!

Öylesine erken oldu ki, daha yasayı Cumhurbaşkanı onaylamadan,  4+4+4 sistemi hemen uygulamaya konuldu. Yasayla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı hiçbir düzenleme yapmadan, bakanlığa yaranmak isteyen eğitimciler, yasayı bile tam olarak bilmeden hemen uygulamaya koydular.

Bu uygulama ile toplumun belli kesimleri üzerinden dinin sömürülmeye devam ettiği görülüyor.

Biliyorsunuz bu güne kadar AKP iktidarı onlarca kere ‘Alevi Çalıştayı’ yaparak, Alevileri ne kadar sevdiğini(!) göstermişti. Ancak onca çalıştay’a rağmen, bir türlü olumlu adım atılmayıp, Alevilerin sorunlarının çözümü konusunda bir gelişme yaşanmadı.

Bırakın Alevilerin sorunlarının çözümü için adım atmayı, Sivas’ta insanları diri diri yakanların bir kısmına ‘Zaman Aşımı’ uygulandı. Ve sanıkları savunan avukatlar iktidar partisinde önemli görevler üstlendiler.

Bu kez kullanılanlar; ülkemizin belli bölgesinde yaşayan ve her Aşure ayında ülke gündemini işgal eden ‘Caferiler!

Dedik ya 4+4+4 uygulaması erken başladı diye. Nerde, nasıl başladı bir bakalım.

Manisa’nın Turgutlu İlçesi'nde eğitim veren Gazi İlköğretim Okulu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğretmenlerinden Durmuş Ali Etbaş, okul müdüründen izin alarak Caferi İmam Bayram Dalga'yı derse davet etmiş.

 Hz. Hüseyin Camii İmamı Bayram Dalga, 7'nci sınıflara Caferi ve Alevi inancını anlatmış. 

Çocuklar dersin ardından İmam Bayram Dalga'ya çiçek vermişler. (Görüyor musunuz misafirperliği?)

Okul müdürü Ercan Çifçi, gerekçe olarak ta; farklı kültürler, ırklar ve dinler arasındaki hoşgörü ve diyalogun tesisinin, insanlar arasındaki şiddet ve çatışma ortamının önlenebilmesi için faydalı olacağını düşündükleri için böyle bir uygulama yaptıklarını gösteriyor.

Böyle bir olayın basına servis edilmesi ile ülke gündemini nasıl meşgul ettiği görülüyor. İmam’ın ders verme yeteneği, bilgi, tecrübe gibi kriterlerin hiç önemi olmadığı görülüyor.

Bundan böyle cami imamlarının okullarda normal derslere de girmeye başladıklarını görürsek, hiç şaşırmayalım. Zaten amacın bu olduğu açık değil mi?

Hanife MERT, Ayşegül HAYVAR bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yeri gelir sınıfa okuma yazması olmayan çiftçiyi getirirsin.tamamen konu ve dersle alakalıdır.polis sınıfa gelirken üniformasını cıkarıp gelmez.zaten öyle gelirse çocuklara sıradan gelir ve dikkat çekme açısından beklenen etkiyi yaratmaz.bu konuyla ilgili sizinle günlerce tartışabilirim mesut bey.ben hükümet yanlısı, şeriatçi, tarikatçi ya da cemaatçi birisi değilim.sonuna kadar kemalistim.bu olayda meslektaşımın hiçbir art niyeti olmadığına kendim kadar eminim.saygılar.

kemal akbayrak 
 17.07.2012 19:56
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Hoca herkes kendince haklıdır. ben bir eğitimci olmadığım için! polis belli bir konuda uzmandır. Ayrıca polisler en az iki yıllık yüksek okul mezunudur. Polisin vereceği bilgi, mele'nin(molla) vereceği biglidin çok farklıdır. Selamlar...  19.07.2012 11:26
 

Bu olayın medya tarafından bu kadar gündeme getirilmesi inanın içler acısı.Bir öğretmen olarak ben de derslerime işlediğim konuyla ilgili olan kişileri sınıfıma çağırıp öğrencilerimle sohbet etmelerine ön ayak oluyorum.polis teşkilatının görevlerini anlatırken sınıfa bir polis getirmek, ilk yardımı anlatırken bir doktoru sınıfa getirmek ne kadar doğruysa değerli meslektaşımın dersiyle alakalı olarak imamı sınıfına davet etmesi bence çok ama çok normaldir.işini iyi yapmaya çalışan bir öğretmen olduğu için kendisini yürekten kutluyorum.bu olayıbu şekilde eleştirip vatan elden gidiyor gibi göstermeye çalışmanız beni derinden yaralamıştır.oysa söz edilmesi gereken o kadar büyük meseleler var ki, biraz onlara yoğunlaşsak daha iyi olurdu.

kemal akbayrak 
 17.07.2012 4:33
Cevap :
Merhaba Kemal bey. Çocuklara işi uzmanından anlattırmak elbette güzel. Ancak bu şahsın uzmanlık alanı ne? Bitirdiği okul, görüşleri, kıyafetlerinin hiç mi önemi yok. Öğretmenler görevlerini yaparken, kendi görüşüne yakın kişileri mi çağırmalı? Selamlar...  17.07.2012 13:06
 

Mesut Bey hiç şaşırmadım...Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 05.04.2012 0:00
Cevap :
Merhaba Ayşe Hanım. Gerçekten şaşıracak bir durum yomk. Bu beklenen bir gelişmeydi. Selamlar...  06.04.2012 10:19
 

Din dersini imamın vermesi sizi niye ürkütüyor?...Yarın Alevilikle ilgili dersleri de Alevi dedeleri versin,ne var bunda...Okullar gerçek dünyanın dışında toplumsal yapımıza aykırı yerler olmamalı...Çocuk hayatta gördüklerini okulda da görebilmeli...Sağlıklı bir eğitim ancak böyle olur...Türkiye artık bu yersiz korkulardan(korkutmalardan) kurtulmalı...Ve kurtuluyor.Selamlar

ali açıköz 
 04.04.2012 23:06
Cevap :
Sizce eğitimcilerin aldığı formasyonun bir önemi yok. Mollalar derse girip, bildikleri yanlışları gencecik beyine aktarsınlar öyle mi? Bu durum sizi rahatsız etmiyor mu? Eğer bu sağlıklı bir eğitim ise, biz sağlıktan anlamıyoruz demektir. selamlar...  06.04.2012 10:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3055
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster