Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Kasım '08

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
2117
 

İşte İslam ve Ekonomi anlayışı (7) “Tuvaletleri altından, tütünü 100 dolara sarıp içiyorlar”

İşte İslam ve Ekonomi anlayışı (7) “Tuvaletleri altından, tütünü 100 dolara sarıp içiyorlar”
 

"Altından tuvaletler yaptırıyorlar ve tütünlerini 100 dolarlık banknotlara sararak yakıyorlar..."


İslam’ın özünde, ileride ki bir tarihte uygulayıcısına, “sosyalist, komünist” denilen bir anlayış vardır. “Cemiyet lideri” Hz. Muhammed (SAV) ve ailesinin hiçbir malvarlığı olmamıştır. Savaşlarda kazandıklarının da tamamı fakir fukaraya dağıtılmıştır. İşte bu anlayışı, 12-13 asır sonra savunduklarını ve uyguladıklarını söyleyenlerin samimiyetlerine küçük bir örnek;

“Almanya'da düzenlenen açık artırmada Sovyetler Birliği Başkanı Leonid Brejnev'in Mercedes marka arabası 103 bin 600 Euro'ya satıldı.

Brejnev'in arabasının hangi yollarla Almanya'ya gittiği konusu hala belirsizliğini koruyor. Arabanın 1990 yılında yaşanan Rusya'daki karışıklık döneminde götürülmüş olabileceği tahmin ediliyor. Açık artırma ile satılan arabaya, Almanya Maliye Bakanlığı tarafından sahibinin borcundan dolayı el konulduğu açıklandı.

1966 yılı üretimi olan Mercedes'in sadece 90 bin kilometre yol kat ettiği belirtildi. Ayrıca arabada o dönem için çok lüks olan mini-barın da bulunduğu öğrenildi.

Sovyetler Birliği Komünist Partisi Başkanı Leonid Brejnev, 1964-1982 yılları arasında ülkeyi yönetti. Arabaları çok seven Rus liderin, Mercedes, Maserati, Cadillac ve Rolls-Royce gibi ünlü firmaların arabalarına sahip olduğu bildirildi. (Kaynak; Cihan Haber Ajansı) 02.02.2008 16:05

* * *

-“Bir sefer esnasında Hz.Muhammed (SAV)'in torunu İmam Hüseyin'e ‘Harzemşah'daki müslümanların çok zor durumda oldukları ve Bizans saldırılarından telef oldukları’söylenmiştir. Bu konuşma üzerine, İmam Hüseyin'in yanındaki Ebu Kayf El Nasr; “Hac mevsimindeyiz ve bu nedenle Harzemşah'daki müslümanlara yardım edemeyiz..” şeklinde görüş belirtir;

Bunun üzerine İmam Hüseyin şu tarihi emri vermiştir;

-''Dünyanın herhangi bir köşesinde Müslüman bir kardeşimiz zor durumdaysa ve siz ona yardım etmek yerine ibadet etmeyi tercih ediyorsanız o ibadetin ALLAH(c.c) katında hiçbir değeri yoktur..

-Yaptığınız Hac ise putperestlikten farksızdır…

-Şüphesiz en büyük ibadet zor durumdaki Müslüman kardeşlerinize yardım etmek değil midir?"
(Kaynak: Dr. Alev Erkilet, Hacettepe Üniversitesi...)

* * *

Geldik o günden bugünlere;

-Bir tarafta; Körfez bölgesindeki petrol zengini Arap ülkeleri vardır...

-Ve onların akla hayale sığmayan bir zenginlik içinde oldukları... Duyar, okuruz…

-Mesela; Altından tuvaletler ve tütünlerini 100 dolarlık banknotlara sararak yaktıklarını…

-Bir tarafta da; Filistin'de, Pakistan’da, Hindistan’da, Afrika’da yiyecek ekmek bulamayan aç Müslümanlar;

-Lütfen şimdi elinizi yavaşça lütfen yüreğinizin üzeri koyunuz ve yanınız da bulunan eşinizin, kardeşinizin veya evladınızın gözlerine bakarak cevaplayınız;

-Filistin’de, Afrika’da, Afganistan’da veya dünyanın bir köşesindeki Müslümanlar ve bir adım daha öte de tüm aç insanlar; açlıktan ölürken, zenginlik, zevk ve lüks içinde yaşayan bu aşırı zengin Müslüman Arap’ların (ve diğerlerinin) kıldıkları namazın ve yaptıkları haccın değeri acaba nedir?

''Zulmü yapanın işlediği günah kadar; zulme seyirci kalan da günah işlemektedir.” Hz.Ebubekir

* * *

Kaldığımız yerden devam edelim;

-“Peygamberimiz zamanında bir ara pahalılık oluyor. Sahabiler hemen gelip peygambere "Ya Resulallah, fiyat koy" diyorlar. Hz. Muhammed bunların teklifini şu sözleriyle reddediyor:

-"Fiyat koyan, kıtlık ve bolluk yapan ve rızık veren Allah’tır. Allah'a yemin ederim ki, ben size kendiliğimden ne bir şey verebilirim ve ne de men edebilirim.

-Ben ancak bir hazinedarım; işleri emrolunduğum gibi yaparım; veren ise Allah’tır Ben mal, can ve kan hususunda hiç kimsenin hakkını üzerime geçirmeden Allah'a kavuşmak istiyorum" (Ebu Yusuf Kitabü'l-Haraç s. 91: Ebu Davut 111. 272; Tirmizi, 111, 605; İbn Mace, 11, 741).”

* * *

“Fazla vergi alan (mesk yapan) cennete giremez…”

-Hz. Muhammed (SAV) buyurmuştur; "Meks yapan cehennemdedir."

-"Aşir (kırkta bir yerine onda bir vergi alan memur) ile karşılaşacak olursanız, onu öldürünüz", buyurmuşlardır. (Bak. Ebu Davut, 111, 133; Ahmet b. Hanbel, Müsned-IV, 234).

-İslam’da narh, fiyatları belirlemek de yoktur. Fiyatı alıcı ile satıcı kendi aralarında anlaşarak belirlerler. Fiyat böylece arz-talep kurallarına göre gerçekleşmiş olur. Ayette: "Ey inananlar, "mallarınızı aranızda haksız yolla yemeyin. Ancak karşılıklı rızaya dayanan bir ticaret olursa müstesna" (Nisa 4/29) buyrulmaktadır.

-Bu sebeple hem alıcı hem de satıcı alış verişte kendi serbest iradeleri ile hareket ederler. (1)

Devam edecek…


(1)Prof. Dr. Osman Eskicioğlu, Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi


Resim;www.kadinlarkulubu.com'dan alıntıdır.

ali açıköz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

aslında eleştirmek kolay bende o yüzden bunu yapıyorum.. :)) peki bu fakir müslümanların bu fakirlikte hiçmi suşları yok.dubaiden ne petrol cıkar ne maden nede içecek su vardır.bizim kadarda sahili doğası yoktur e bu adamlar bu parayı nasıl kazanıyor o zaman..nasıl dolarla sigara içiyor sormak lazım..............örneğin pakistanda 6 ay kaldım 1 büyük ırmak yanımızdan geçiyor evde banyo yapacak su yoktu....bizide pakistan sınıfına sokabiliriz.........

yeter arman 
 15.11.2008 10:16
Cevap :
Saygıdeğer Yeter Arman, konuya ilginize teşekkür ediyorum. Eleştiriler düşünen insanlar için sokak lambalarıdır, aydınlatırlar. Size Japonya'yı da ben örnek vereyim. Onlarında sadece "emek"leri vardır ve dünyanın nakit zenginidirler. Allah İki cihan güneşine ilk olarak; "Oku-düşün" demiştir. Herhalde insanı yaratıcısından daha iyi kimse bilemez. İnsan, okumak/düşünmek zorundadır; anlamını ancak böyle bulabilmektedir. Akıl terazidir. Kefelerinde "bilgi" yoksa bir fayda sağlamaz. Allah yarattıklarını; Musevi, Müslüman veya Japon olarak ayırmamaktadır. Adildir. Ve bu nedenle Okuyan-düşünen-çalışan karşılığını almaktadır. Özet; kimi ülke yöneticileri bilinçli insanı; kimi insanlar, çalışmayı sevmemektedir. "Temizlik imanın yarısıdır." Bakın kimi müslümanların dişlerine, kirden mısır sarısıdır. Peygamberimiz, fırçanın olmadığı dönemde misvakla dişlerini temizlemektedir. Önce niyet, samimiyet olmalıdır. Bu nedenle Allah; "Ben kullarımın samimiyetine bakarım." Demektedir, Sağlıcakla kalınız  15.11.2008 11:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1116
Toplam yorum
: 2713
Toplam mesaj
: 242
Ort. okunma sayısı
: 1730
Kayıt tarihi
: 29.08.06
 
 

Ticari ilimler akademisindeki öğrenciliğim sırasında, bir kamu iktisâdi kuruluşunda başladığım ça..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster