Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

Ticari ilimler akademisindeki öğrenciliğim sırasında, bir kamu iktisâdi kuruluşunda başladığım çalışma hayatında, deneyimli çalışanların gülümseme ile sık sık, “Bu çok çalışma ile anlaşılan devletimizi sen kurtaracaksın!” ifadeleri üzerine, devletten önce kendimi kurtarmanın daha akılcı olacağını düşünerek, üç yıllık memur..

Devamı
 
 
 

Yazdığım Kategoriler

 
 
Tüm Önerilerim »
Ayasofya ve Misak-i Millimiz!

Değerli Ali Bey (2/2)"..Ayasofya şimdi, bizim Müslüman geleneklerimizin bir parçası olmasına rağmen, bu mümkün olabilirdi. Hıristiyan kilisesi o kadar çok bölündüğüne göre bu, imkânsızdır. O takdirde Ruslar, Yunanlılar ve Anglikanlar bizim topraklarımızda Ayasofya için birbirleriyle dövüşmeye kışkırtılacaklardır. Ve sizin barış için öğütlediğiniz iyi davranış, sonsuz bir çatışmaya yol açacaktır. Ama yine de Hıristiyanlara dünya gözünde lâyık olan onuru vermek için, elimizden ne gelirse yapmaya çalışacağız ve Ayasofya’yı bir cami olarak korumakla, Katolik kilisesinin gerçekten haysiyetini incitiyorsak, onu, ya bir müzeye çevireceğiz. Ya da tamamen kapatacağız. Hiç kimse bizim, bilerek, planlı Hıristiyan kilisesini incittiğimizi söyleyememelidir..." Olayı anlatan, Mustafa Kemal Paşa. Aktaran; Papa ve İngiltere başbakanı ile görüşecek kadar etkili İngiliz gazeteci/yazar. Bu kitap, 1973'de Milliyet Yayınları" nca Türkçeye çevrilmiştir. Sağlıcakla kalınız.

06 Ocak 2019 19:57
Ayasofya ve Misak-i Millimiz!

Değerli Ali Bey, (1/2)Ayasofya'nın nasıl müze olduğunu M.Kemal Paşa'dan aktarmadan evvel, İspanya'da bulunan Kurtuba Camii hakkında bilgi verilmelidir. Kurtuba Merkez Cami-i Şerif'i sonradan kiliseye çevrilmiştir. Camii (1984 yılında) UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edildi. Cami içinde 1293 sütun vardır. Bu ulu Cami bugün Cordoba Katedrali'dir. Camii dünyanın en büyük ve en eski camilerinden biridir. Gelelim Ayasofya'ya: İngiliz bayan yazar Mary Ellison: Papa, İngiltere başbakanı, Mustafa Kemal Paşa ile görüşerek, "Kuvayı Milli Ankara'sı"isimli eseri yazmıştır. (Ocak 1923)Yazar, Ayasofya'nın müze oluşunu M.Kemal Paşa'dan aktarır:"Ankara’da Mustafa Kemal Paşa’ya Papa’nın barış için büyük isteğini söyledim. Paşa’ya Hıristiyanlara karşı cömert davranışının ne olacağını sordum. Ayasofya bir Hıristiyan kilisesi olduğuna göre, Hıristiyanların ruhanî lideri Papa’ya geri verilip verilmeyeceğini araştırdım.M.Kemal Paşa cevap verdi:“Eğer Hristiyan kilisesinin bîr tek kolu olsaydı..

06 Ocak 2019 19:49
CHP Ağırlığını Koyamıyor

Değerli Halil Güven (2/2) ...dünya kadar genç yetişiyor. Bunların arasından bir tanesini, İktisat Vekili yapın'.Bayur’un dediği dedikti:'Paşam, sizin kadar aklımız ermiyor. Buna da siz çare bulacaksınız' dedi. Atatürk bir iki saniye düşündükten sonra, Conker’e dönerek:'Bu millet çok çabuk kurtulur. İsterseniz sizi misâl alalım. Siz, Selanik’ten Türkiye’ye gelirken, Ankara’ya ne getirdiniz?Tabii hiç bir şey. Şimdi neniz var? Yüzbin liralık bir apartman, Kütahya’da ikiyüzbin liralık bir kiremit fabrikanız. Hepiniz bütün mallarınızı millete verirseniz halledilmiş olur. İşte sana kurtuluş yolu'. Bir yıl sonra, İş Bankası G.Müdürü Bayar, Çankaya Köşkü'ne çağırıldı. Atatürk, Bayar’a:'Seni İktisat Vekili yapıyoruz' deyince, Bayar:'İş Bankası'nda kalmak istiyorum. Bu bile bana fazla geliyor' diyerek, üç sefer isteği geri çevirince, Atatürk:'Hem İş Bankası Müdürlüğünü yapacaksın, hem de İktisat Vekilliğini'.Bayar uymak zorunda kaldı. Bunu duyunca çok sevindik: Bayar bize bol bahşiş verirdi

03 Ocak 2019 11:40
 
Toplam blog
: 1003
Toplam yorum
: 2631
Toplam mesaj
: 242
Ort. okunma sayısı
: 1722
Kayıt tarihi
: 29.08.06
 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster