Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

Ticari ilimler akademisindeki öğrenciliğim sırasında, bir kamu iktisâdi kuruluşunda başladığım çalışma hayatında, deneyimli çalışanların gülümseme ile sık sık, “Bu çok çalışma ile anlaşılan devletimizi sen kurtaracaksın!” ifadeleri üzerine, devletten önce kendimi kurtarmanın daha akılcı olacağını düşünerek, üç yıllık memur..

Devamı
 
 
 

Yazdığım Kategoriler

 
 
Tüm Önerilerim »
Eğitim Sistemimiz Yufkaya mı Yazılıyor?

Değerli Ruhi Bey, Ünlü atasözünü bilirsiniz,"Bir Atı zorla suya götürürsünüz, ancak ona zorla su içiremezsiniz." Batının Sanayi Devrimini ve dinamiklerini (eğitim şekilllerini) öğrenmeden onların kalkınmasını, gelişmesini arayı açmalarınının nedenini anlamak kolay olmayacaktır. Batı Avrupa'nın (öncelikle İngilizlerin)kalkınmasında kişisel teşebbüs vardır. Devletin de bu teşebbüse(girişimciliğe) ayak bağı olmaması. Bizler, 18. asırda (kalkınma manasında) oyunun kuralını kendimize göre belirlemeğe çalıştık/ısrarcı olduk. Gerçeğinde İslam'da prensip, "Düşmana silahı ile mukabele ediniz" anlayışının yanında; "İlim, Müslümanın yitik malıdır, onu gördüğü yerde almalıdır." Öğüdü vardır. Toparlarsak: Öncelikle (eğitimde) çocuklarımıza kişisel girişiminin önemini anlatmalı ve bizler de örnek olmalıyız. Okula başlayan bir çocuğun eğitilebilirliği bitmektedir. Bu nedenle çocuklarımız okula başladığı zaman günlük yaşamda ihtiyacı olan davranış türlerini öğrenmiş olmalıdır. Sağlıcakla kalınız.

14 Ekim 2017 15:12
Vizenize Vize; Füzenize Füze!

Değerli Ali Bey, İçeride birliğini sağlamış bir devleti yıkabilmek mümkün değildir. Bunların yaptıkları: bizlerin hassasiyetlerini kaşımak ve aramıza nifak tohumu ekebilmekti(r). İnanıyoruz ki, halkımız geçmişte yaşadıklarımızdan büyük dersler çıkarmış ve artık bu "bölünme!" oyunlarına gelmeyecek olmasıdır. Bizler bir oldukça, bu düşmanlıklar onlara yarar sağlamayacaktır. Elinize Sağlık, Sağlıcakla kalınız.

09 Ekim 2017 09:38
Ertuğrul Özkök'ün Temsil Ettiği Emperyalizme "Ram Olmuş" Zihniyet Ne İstiyor!

Değerli Ali Bey, Lawrence, "Bilgeliğin Yedi sütunu" Kitabında: "İngilizlerin Ortadoğu Savaşları için yerel halkı kullandıklarını, İngiliz kayıplarının olmadığını" yazar. Ve devam eder; "Tüm Arap eyaletleri bir ölü İngiliz'e değmezdi" Ancak, gerçek ve İngilizlerin uygulaması böyle değildir. İngilizlerin efsane Başbakanı Churchill: Bir damla petrol bir damla kandan daha değerlidir" derken, İngilizlerin Musul'a düşkünlüğünden şüphelenen Amerikalılar, bölgeye iki mühendis gönderirler. Mühendisler yazdıkları mektupta: "Amerika, Musul Petrolleri için her bedeli ödemelidir." der. Ve ABD başkanı Nixon, Amerikan siyasetini özetlemektedir: ”Oraya demokrasiyi savunmaya gitmiyoruz, çünkü Kuveyt demokratik bir ülke değildir, o bölgede de zaten öyle bir ülke yoktur. Oraya bir dikta rejimini yok etmeye de gitmiyoruz. Oraya uluslararası hukuku da savunmaya gitmiyoruz. Oraya gidiyoruz ve oraya gitmeliyiz, çünkü bizim hayati menfaatlerimize dokunulmasına izin vermeyeceğiz." Demiştir. Sağlıcakla kalınız

29 Eylül 2017 18:47
 
Toplam blog
: 896
Toplam yorum
: 2538
Toplam mesaj
: 242
Ort. okunma sayısı
: 1641
Kayıt tarihi
: 29.08.06
 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster