Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

Ticari ilimler akademisindeki öğrenciliğim sırasında, bir kamu iktisâdi kuruluşunda başladığım çalışma hayatında, deneyimli çalışanların gülümseme ile sık sık, “Bu çok çalışma ile anlaşılan devletimizi sen kurtaracaksın!” ifadeleri üzerine, devletten önce kendimi kurtarmanın daha akılcı olacağını düşünerek, üç yıllık memur..

Devamı
 
 

Yazdığım Kategoriler

 
 
Tüm Önerilerim »
Sorun Çocukluğumuzda mı?

Değerli Havva Kökenek, İşleyeceğimiz-kullanacağımız bir malzemeyi doğru tanımanın önemini bilirsiniz. İnsanın: yaradılıştan-başlangıçtan bu güne, yaşadıkları nedeniyle bazı davranış kalıpları-anlayışlar geliştirdiği; bu kalıpların, belirli gereksinimden ileri geldiği genel kabullerdendir. Bunun yanında bizler, Batı/Avrupalı kadınları, bugünü ile değerlendirir, hatta (kimi kadınlarımız) örnek almaya çalışır. Gerçekte, kaç kişi, bir İsveç-İngiliz-Alman-İtalyan kadını ile konuşup onları ve kültürlerini-yaşadıkları ile anlamaya çalışmaktadır. Medyaya göre dünyada en fazla kadına şiddet-taciz (doğu ülkelerinde) ülkemizdedir. Ancak, gerçek böyle değildir. Eğitimi bize örnek gösterilen Finlandiya'da kadına şiddet %47; (Avrupa ortalaması:%33'dür) Çocuğa şiddet ise Amerika'da "bir rezalet" seviyesindedir. Kadın, "moda" aldatmacası altında istismar edilir ve bu da görmezden gelinir. Özet:İnsan, sorumluluk sahibidir. Yeterli bilince ulaşınca varsa bir yanlışı düzeltmelidir. Sağlıcakla kalınız.

21 Ağustos 2019 12:01
Neden Suriye'deyiz?

Değerli cdenizkent, "M.Kemal ve Misak-ı Milli" konusuna açıklık getirelim (TBMMGCZ,III,s.1319) "İzmit milletvekili Sırrı Beyin biraz kinayeli bir şekilde, “Paşa hazretleri, çok teşekkür ederim ki sözlerimi şayan-ı müdafaa buyurdunuz, anlamadığımı söylediniz. Misâk-ı Millî’nin, bendeniz min gayr-i haddin, muharrirlerindenim (yazanlardan biri de benim) Bunun üzerine Mustafa Kemal TBMM kürsüsünden,-“Keşke yazmaya idiniz. Başımıza çok bela koydunuz” diye bağırır", Ve "Neden Suriye'deyiz?" ABD (eski) Başkanı Nixon (Ortadoğu için) bakınız ne demektedir: ”Oraya demokrasiyi savunmaya gitmiyoruz, çünkü Kuveyt demokratik bir ülke değildir, o bölgede de zaten öyle bir ülke yoktur. Oraya bir dikta rejimini yok etmeye de gitmiyoruz. Oraya uluslararası hukuku da savunmaya gitmiyoruz. Oraya gidiyoruz ve oraya gitmeliyiz, çünkü bizim hayati menfaatlerimize dokunulmasına izin vermeyeceğiz.” Amerikalıların ifadesi: "Musul Petrolleri için her bedel ödenmelidir" Ödüyorlar da! Sağlıcakla kalınız.

20 Ağustos 2019 19:16
Bağırıyor musunuz?

Değerli Belgin Turan, bilirsiniz: İnsanın "mükemmel"liği, onun "mantık kurgusu"ndan değil, vücut yapısından ileri gelmektedir. Mantık kurgusu: Aile-çevre-öğrenimi'nin kendisinden bıraktıkları (izler) ve bunların günlük yaşamda kullanılmalarıdır. Bu manada ilişkide ki kalite; insanın, aile-çevre-öğrenimi'nden aldıkları, bunların dışarıya yansımasıdır. Çığ, sayısız kar tanelerinin birleşiminden oluşur ve büyüklüğü ile yoketme gücü elde eder. Bu örneği, insan-toplum ikilisine indirgeyebiliriz. Sağlıcakla kalınız.

31 Temmuz 2019 12:09
 
Toplam blog
: 1038
Toplam yorum
: 2658
Toplam mesaj
: 242
Ort. okunma sayısı
: 1730
Kayıt tarihi
: 29.08.06
 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster