Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

Ticari ilimler akademisinde öğrenciliğim sırasında bir kamu iktisadi kuruluşunda başladığım çalışma hayatında, deneyimli çalışanların gülümseme ile sık sık, “Bu çok çalışma ile anlaşılan devletimizi sen kurtaracaksın!” ifadeleri üzerine, devletten önce kendimi kurtarmanın daha akılcı olacağını düşünerek, üç yıllık memurluk..

Devamı
 
 
 

Yazdığım Kategoriler

 
 
Tüm Önerilerim »
Feminizm

Değerli İZEL TONTAŞ, "Kadın-Erkek" insandır, insani özellikler taşırlar. Ve Topluca çektirdiğimiz bir resimde ilk kendimize mi bakarız? "Feminizm" : Avrupa'da (Fransa'da) hareket noktası bulan ve anlam kazanan bir anlayıştır. Peki, Fransa (Avrupa) Buna neden gerek görülmüştür? Demek ki, (Kimilerine göre) "Medeni!" Batıda, kadın-erkek eşit değilmiş. Peki, Doğuda eşit midir? Bunun cevabını batı için; Antik Yunan'dan itibaren araştırılarak yazılan, "Özel Hayatın Tarihi" isimli (5 cilt) (YKY) eserde; Doğu da ise, İslam ve Uzakdoğu (Hint-Çin) kaynaklarındadır. Soralım: bu kaynakları (doğru olarak) okuyan kaç kişi vardır? Anadolu'da kadın "eş", değil, "Eşit"tir. Uygulamada "Eşitlik” görülmediği ileri sürülebilir, bunda haklılık payı da olabilir. Peki, sorunun (eşitsizliğin) kaynağı nedir? Bilirsiniz, ceviz ağacının kerestesi kıymetlidir. Onu daha kıymetli yapan işlenerek mobilya olmasıdır. İnsanın eşitliği işlenmesinde olabilir mi? Meseleye bazen de farklı bakılmalıdır. Sağlıcakla kalınız.

24 Mayıs 2017 10:18
Erkeklerin bile yapmaktan çekineceği etek altı esprileri artık bazı hanımlar rahatça yapar oldu...

Değerli Süleyman Bey, Düşünen ve düşünerek anlamını bulabilen canlı varlık, "İnsan"ın en belirgin özelliğinin ne olduğunu açıklamıyor, bunu (yorumu)okuyanlara bırakıyoruz. Bizler, rekabetçi toplumlarımız kadar gelişmenin yolunun "Batılılaşmak" olduğunu düşündük. (Daha doğrusu, verdikleri kredi-teknoljinin bir bedeli olarak batılılarca dayatıldı) Gerçeğinde bizler, batılılaşmayacak, çağdaşlaşacak (çağın gereklerini yerine getirmek için düşünecek-üretecektik. Batı toplumunu (kökenini) anlamak için mutlaka 2000 yıllık "özel hayatı" bilmek gerekir ki, bizler neye benzediğimizi-benzemeyi düşündüğümüzü bilelim. Ne yazık ki, (benzeyeceklerimiz hakkında) en küçük bir bilgimiz dahi bulunmamaktadır. "Bir ailenin çocuğuna verebileceği en büyük hediye kökleridir. Küçük bir kızın ne kadar ince ve kibar davrandığını fark eder öğretmeni. “Böyle ince ve kibar olmayı kim öğretti sana?” diye sorar. "Hiç kimse. Bu bizim ailenin kanında var,” diye yanıtlar kız." Sağlıcakla kalınız.

24 Mayıs 2017 08:13
Kitabım çıktı

Değerli Arif Öğütçü, öncelikle sizi kutluyor, emeğinizin karşılığını bulmasını diliyorum. Biliriz ki öyküler, yaşamın, insanın ve gerçeğinin bir parçasıdır. Yaşamı başarmış insanlar, iki ayaklarının üzerinde durmasını öğrenen ve durabilen insanlardır. Pope bakınız bu konularda ne demektedir: "Kimseden hiçbir şey beklemeyenlere ne mutlu,hiç hayal kırıklığına uğramazlar." Sağlıcakla kalınız.

08 Mayıs 2017 11:37
 
Toplam blog
: 924
Toplam yorum
: 2493
Toplam mesaj
: 242
Ort. okunma sayısı
: 1589
Kayıt tarihi
: 29.08.06
 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster