Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

Ticari ilimler akademisinde öğrenciliğim sırasında bir kamu iktisadi kuruluşunda başladığım çalışma hayatında, deneyimli çalışanların gülümseme ile sık sık, “Bu çok çalışma ile anlaşılan devletimizi sen kurtaracaksın!” ifadeleri üzerine, devletten önce kendimi kurtarmanın daha akılcı olacağını düşünerek, üç yıllık memurluk..

Devamı
 
 
 

Yazdığım Kategoriler

 
 
Tüm Önerilerim »
"Türkleri Yeniden Tanımak" Araştırma Kitabımı Yazma Nedenim:

Değerli Cemal Zöngür, Bilirsiniz, bulmak için önce aramak gerekir. Görmediğimiz ve bilmediğimiz her şey kişi için "Yok" hükmündedir. Rönesans (Batılı ilim insanlarına göre de) İslam Medeniyeti'nin devamıdır. Nasıl ki, Müslümanlar, (Antik) Yunanlı ilim insanlarının eserlerini okuyarak-geliştirerek ilim duvarını yükeltmişlerse ; Avrupalılar da bu anlayışla ilim duvarını biraz daha yükseltmişlerdir.(Sıra Japonlara geçmştir) Bu bir yarıştır. Yorulan bayrağı takipçisine devretmektedir. İnsanlığın geldiği noktada sahip olduğu: Tıp, Astronomi, Fizik vb. gelişmelerde ana onur Müslümanlara aittir. Kısa bir araştırma bunu teyit edecekir. Prof. Fuat Sezgin ''Batı uygarlığı, İslam medeniyetinin çocuğudur." derken, bu konuda (dünyaca kabul edilen) ciddi kaynaklardan sayılmaktadır. İlim ahlakı, çalışmalarda duyguların bir kenara bırakılmasını gerektirdiğini sizler de bilirsiniz. Sağlıcakla kalınız.

17 Ağustos 2017 11:05
"Türkleri Yeniden Tanımak" Araştırma Kitabımı Yazma Nedenim:

Değerli Cemal Zöngür, İçerikle ilgili görüşlerinizi öğrenebilir miyiz? "İspanya kralı III. Felipe 1609 tarihli bir fermanla 1610-1614 yılları arasında Müdeccenleri (Müslümanları) İspanya'dan kovdu. Çoğu cami, kümbet, medrese, köşk, saray ve eşsiz yapılar yıkıldı veya tahrip edildi. Müslümanlar kadın, çocuk fark etmeksizin katledildi veya İspanya dışına göç etmeye zorladı. 300.000 kadar Müdeccen, vatanlarını terkettiler. Böylece Müslümanların İspanya'daki izi büyük oranda silinmiş oldu. Endülüs (ARAP İSLAM) medeniyeti, birçok açıdan çağını ve sonrasını etkilemiştir. Endülüs dönemi aynı zamanda İspanya'daki Yahudi kültürünün altın çağının da var olmasını sağlamıştır. Döneminde Dünya'nın en önemli kütüphanelerinden biri hâline gelen Grenada'daki kitaplar Babü'r-Remle Meydanı'nda 1 milyon cilt kitap yakılmıştır. Rivayete göre, ünlü fransız fizikçi Pierre Curie'nin, “Müslüman Endülüs'ten bize 30 kitap kaldı, atomu parçalayabildik.." dediği söylenir.(Vikipedi'den alıntı) Sağlıcakla kalınız.

16 Ağustos 2017 17:42
Osmanlı'yı Anlatmak!

Değerli Ali Bey, Hıristiyan Batı'ının kıskançlığının, Osmanlının, asırlarca kimsenin burnunu kanatmadan Güney Avrupa'yı (Hıristiyan topluluklarını) yaklaşık beş asır yönetmesinden geldiğini biliriz. Biliriz de, (kimi) Osmanlı torunlarının, İstanbul, İzmir, Samsun, Mersin, Antalya, İzmit sahillerinde çaylarını denize karşı yudumlarken, bu cennet toprakları onlara armağan eden atalarına hakaret etmelerini anlayamayız. Bunun tek bir nedeni olmalı; "Cehalet!" İlim ahlakına sahip kimi batılı ilim insanları da olmasa ihtimaldir ki, Osmanlı arşivleri (tamamı) açılasıya kadar (kısıtlı da olsa) bu gerçekleri öğrenemeyecektik. Elinize sağlık, sağlıcakla kalınız.

11 Ağustos 2017 11:53
 
Toplam blog
: 874
Toplam yorum
: 2520
Toplam mesaj
: 242
Ort. okunma sayısı
: 1641
Kayıt tarihi
: 29.08.06
 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster