Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

Ticari ilimler akademisindeki öğrenciliğim sırasında, bir kamu iktisâdi kuruluşunda başladığım çalışma hayatında, deneyimli çalışanların gülümseme ile sık sık, “Bu çok çalışma ile anlaşılan devletimizi sen kurtaracaksın!” ifadeleri üzerine, devletten önce kendimi kurtarmanın daha akılcı olacağını düşünerek, üç yıllık memur..

Devamı
 
 

Yazdığım Kategoriler

 
 
Tüm Önerilerim »
Dijital Dikta ve Deccal Çağı!

Değerli Ali Bey, Bilirsiniz, bedava sunulan bir hizmet/ürün en pahalı üründür. Bu manada bizlere “Batı Kültürü” dayatılırken, şu uyarı yapılmadı: “Batı anlayışında herkes kendi çıkarını korur. Batı’da kazanmanın ahlakı yoktur.” Bu pencereden Sosyal Ağlar: Bu alanın yatırımcıları, insanın (kadının-gençlerin) zaaflarını çok iyi öğrenmiş; öğrendiklerini kullanarak, kullanıcılarını adım adım bağımlı kılmışlardır. Ortamın bağımlıları: özel bilgilerini tanımadıkları insanlara (çocukların, nişan, düğün, plaj vb.) fotoğraflarını açarak; bunlar üzerinden bağlantı kurmakta ve bir gruba girmektedir. Bu: (görünürde) İnsani temel arzuların tatminidir. Bu ortamlar ayrıca: “hayalleri süsleyen eş-arkadaş! adayları” havuzu!.. yüz yüze ilişkiye girmekte zorlananlar için "maskeli balo", “sosyalleşmek” tir. Özeti: Sosyal ağ kurucuları, reklam vb. kazanç sağlamanın yanında kitleleri yönlendirirken; insanlara fareli köyün kavalcısı gibi (toplumların) hastalıklarını da göstermektedir. Sağlıcakla kalınız.

14 Ocak 2021 18:46
Bir Yılı Bir Gecede Tüketmek!

Değerli Ali Bey, Bir insan düşünelim: gelecekle ilgili bir planı, hayalleri ve hedefi olmasın. Hayali, hedefi olmayan bu insanın doğal olarak çalışma ve öğrenme arzusu da olmayacaktır. Hayalsiz, hedefsiz, amaçsız bir insanı bekleyen: Büyük bir boşluk, üzüntü-karamsarlıktır. İşte bu noktadaki insanlara (reklam-filim vb. üzerinden) sanal mutluluk (Alkol-uyuşturucu-tüketim çılgınlığı-moda-"Satın Al...Al...Al!") reçeteleri sunulacaktır. Bu yaşam tarzına, “Materyalizm”, "Madde Bağımlılığı" da diyebiliriz. Peki, İnsanlık bu duruma nasıl geldi? Bilirsiniz, Tüketim dayatmasının nedeni ile servet artışındaki büyük çarpıklık; sanayi devrimi sonucudur. Meraklıları, "sanayii devrimi", “Aydınlanma” hikayelerinin, aslında Sömürü kaynaklı, Ticaret-Para ilişkisi (ürünü olarak) doğduğunu bilirler. Özetle: Su üzerinde akan çöp olmamak için kişi kendisini (içindeki boşluğun-huzursuzluğunun kaynağını) sorgulamalıdır. Elinize sağlık. Sağlıcakla kalınız.

29 Aralık 2020 15:08
ABD yeni Başkanı Biden ve CHP

Değerli cdenizkent, Amerikalıların "Bizim Çocuklar" dediği grup hangi kültürden gelmektedir? İlk cevabı biz verelim. Çok yakın tarihe (günümüz de dahil) ülkemizdeki finans, sanayii, medya, reklam endüstrisindeki patronların-üst yöneticilerinin geldiği-yetiştiği kültürden. (29 Eylül 1929 tarihli The New York Times gazetesinden bir haber) "Türk Hükümeti, İlerlemenin Gerçek Yolu Olarak, Halkına Amerikanlılaşmasını Emrediyor." Bizler altı yaşımızdan itibaren (şartlandırıldığımız/korku kültürü nedeniyle) maalesef kendi gerçeğimizi göremiyor, ezberletilenleri de sorgulamadan körü körüne savunuyoruz. Gözümüzün önünde gerçekleşen olaylar dahi bize, içerisinde bulunduğumuz şartları anlatamıyor. Özet: Bizler, "asrileşme " adı altında, İslam-Türk Kültüründen; Antik Yunan-Roma kültürüne geçirildik. Ancak, aşı tutmadı, tutmayınca ortaya "altı kaval üstü şeşhane" yozlaşmış bir toplum çıktı. Bizim, sorgulayan cesaretli Aydınlara ihtiyacımız var. Değilse, işimiz zor. Sağlıcakla kalınız.

08 Kasım 2020 11:28
 
Toplam blog
: 1105
Toplam yorum
: 2705
Toplam mesaj
: 242
Ort. okunma sayısı
: 1724
Kayıt tarihi
: 29.08.06
 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster