Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

Ticari ilimler akademisindeki öğrenciliğim sırasında, bir kamu iktisâdi kuruluşunda başladığım çalışma hayatında, deneyimli çalışanların gülümseme ile sık sık, “Bu çok çalışma ile anlaşılan devletimizi sen kurtaracaksın!” ifadeleri üzerine, devletten önce kendimi kurtarmanın daha akılcı olacağını düşünerek, üç yıllık memur..

Devamı
 
 
 

Yazdığım Kategoriler

 
 
Tüm Önerilerim »
Cumhuriyetin Refaha Katkısı (3)

Değerli Matilla (8)..zengin-fakir, kadın-erkek, zenci ile beyazın aynı hak ve hürriyete sahip olduğunu beyan etmiştir. “Kuvvet hak‘tadır” düsturu ile, komşu-kul ile dul ve yetimin hakkını gözeterek, hukuka bağlı düzen oluşturmuş; toplumun refah seviyesi yükselmiştir. “Hepiniz bir tarağın dişleri gibi eşitsiniz, başınıza siyah bir köle dahi lider olsa, ona itaat ediniz,” hadisi bu konuda en açık beyanıdır. İnsanların tek gayesi; daha fazla mal-mülk, güç-iktidar, makam-mevki sahibi olmak iken, Allah’ın rızasını kazanmak; toplumsal barış, dostluk ve dayanışmayı tesis etmiştir. Mezhepler: Kur'an’da ne bir inanış, ne de bir anlayıştır. Âl-i İmrân,103. Ayet: “Hep birlikte Allah’ın ipine sımsıkı yapışın; bölünüp parçalanmayın...Hani siz birbirine düşman idiniz de Allah gönüllerinizi birleştirdi ve nimeti sayesinde kardeş oldunuz.” Dinin tek kaynağı Kur’an’dır ve akıllarını kullanmadıklarında rezillik içerisinde kalmaktadırlar. Osmanlıyı devam eden yazılarımızda okursunuz. Sağlıcakla kalınız

20 Kasım 2019 12:58
Cumhuriyetin Refaha Katkısı (3)

Değerli Matilla (7)..sorguya çekilecektir." (İsra,17/36) "De ki: İddianızda tutarlı iseniz delilinizi ortaya koyun!" (Bakara, 2/111) Öyle ise bilgi-belgeye dayanmayan tez geçerli olamaz, mücerret iddiadan ibaret kalır. "Kulları içinde ancak âlimler, Allah'ı lazım geldiği tarzda tazim ederler."(Fatır, 35/28) Özetle : 1)Aklını kullan. 2)Haksız yere öldürme. 3)Adaletli davran, iyilik yap. 4)Bilgi sahibi olmadan iş yapma. 5)İddia ediyorsan delil getir. 6)Belgen yoksa tez geçersizdir. 7)Kulların içinde Alimler daha değerlidir. Hepimiz bir otomobil ile trafiğe çıkıyoruz ve uymamız gereken kurallar var. Bu kurallara uymadığımızda sorumlu:Araçları kullananlar mı, trafik işaretleri midir? İslam: insanlık tarihinin en büyük devrimini yapmış; Kavmiyetçiliğin, ırkçılığın ve kuvvetin hakim olduğu o dönemde bütün insanların eşit olduğunu, köle ile efendi arasında üstünlük olmadığını ilân etmiştir. Hukukun karşısında kuvvetin değil, Kur’ân ve Hz. Muhammed(sav) sözlerinin esas olduğunu, köle-efendi..

20 Kasım 2019 12:49
Cumhuriyetin Refaha Katkısı (3)

Değerli Matilla(6)..ifadesinin içi boş mu? İnsanın düşünmesi; onun konuşması değil, üretmesidir. Fikir üretmek: Kişinin hayatına bir değer katmalı, sorgulatarak öğretmelidir. Veri-bilgi sahibi olmadan, ulaşılan düşüncenin anlamı yoktur. Düşünce: birikim-deneyim eşliğinde bir yarar sağlamamaktadır. Düşünce:Bir problemi çözmeli, gerçeği göstermeli, devrimci-dönüştürücü olmalıdır. Ve soruyorsunuz: “Din ve Mezhepler insanlara binlerce yıldır ne sağladı?” Kur’an’dan örnek verelim: 1) “Yeryüzündeki canlıların en kötüsü aklını kullanmayanlardır. (Enfal:22) 2)‘Bir cana kıymaya veya yeryüzünde fesat çıkarmaya karşılık olmaksızın kim bir kimseyi öldürürse bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kim de bir canı kurtarırsa bütün insanların hayatını kurtarmış gibi olur.’ (Maide: 5/32) 3)Muhakkak ki Allah, adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder, çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar.(Nahl/90) 4)"Hakkında bilgin olmayan şeyin peşine düşme! Çünkü kulak, göz, kalp gibi azaların hepsi..

20 Kasım 2019 12:19
 
Toplam blog
: 1064
Toplam yorum
: 2681
Toplam mesaj
: 242
Ort. okunma sayısı
: 1711
Kayıt tarihi
: 29.08.06
 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster