Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

Ticari ilimler akademisindeki öğrenciliğim sırasında, bir kamu iktisâdi kuruluşunda başladığım çalışma hayatında, deneyimli çalışanların gülümseme ile sık sık, “Bu çok çalışma ile anlaşılan devletimizi sen kurtaracaksın!” ifadeleri üzerine, devletten önce kendimi kurtarmanın daha akılcı olacağını düşünerek, üç yıllık memur..

Devamı
 
 

Yazdığım Kategoriler

 
 
Tüm Önerilerim »
Bitmeyen CHP Düşmanlığı

Değerli Gılgamış Kavasoğlu, Bilgi ve hoşgörü ile CHP dönemini ve uygulamalarını tartışmak ister misiniz? Bu şekilde karşılıklı olarak bilmediklerimizi öğrenme fırsatı da bulabiliriz. Sağlıcakla kalınız.

13 Eylül 2019 19:41
ABD, Türkiye'yi Yine Oyalıyor

Değerli cdenizkent, ABD başkanı Truman (1945) bakınız ne demektedir? :– “Öyle bir zaman gelecek ki, Birleşik Devletler’in ihtiyaç duyduğu pek çok şeyi dışarıdan elde etmemiz gerekecek. Labrador’a ve Liberya’ya gidip, çelik fabrikalarımızın iyi işlemesi için gerekli madeni almalıyız. Bakırımızı dışardan getirtmeliyiz. Arizona’da ve Utah’ta var ama Şili’ninkinden vazgeçemeyiz. Bolivya’da kalay, Endonezya’da kauçuk vardır tabii. Dünyanın diğer kısımlarında ihtiyacımız olan şeylerin bütün listesini de çıkarabilirim”. Bu ülkeler, oligarşik hükümetlerin aracılığıyla ya da doğrudan alttan idareyle Washington’a elverişli, Amerikan şirketlerinin yoğun olarak yerleştiği, Amerikan finansının ulusal ekonomiyi az çok gizli bir şekilde denetlediği ülkelerdir. Kapitalistler/Emperyalistler: Bugün Irak petrolü alacak, yarın bizdeki Bor madenini isteyecektir. Ya güçlenir önleminizi alırsınız, ya da sömürge olursunuz. Tarih "aptallar için tekrar eder." Bizde aptal değiliz. Sağlıcakla kalınız.

09 Eylül 2019 18:10
Nikahta “Yemin Edilmeli”

Değerli Taner Akkuş, (İşin kolayı kaçarak kısa yoldan!) "Batılılaşırken", maalesef Batıyı (İnancını, ahlaki değerlerini, kültürlerini) gerçek yüzü ile bilmiyorduk, bilenlerini de bir şekilde susturduk. Yaklaşık 2500 yıllık batı kaynaklarına bakıldığında görülen : "Kazanmanın ahlakı yoktur!" felsefesi-anlayışıdır. (Ve Batı işte budur) Kazım Karabekir Paşa "Paşaların Kavgası" kitabında) aktarmaktadır: “...10 Temmuz 1923 Ankara İstasyonu’ndaki kalem-i mahsus binasında Fırka nizamnamesini müzakereden sonra, Gazi ile yalnız kalarak hasbıhallere başlamıştık: Dini ve namusu olanlar aç kalmaya mahkûmdurlar’ dediler..." Yunus Emre'nin güzel bir ifadesi ile noktalayalım: “Gezdim Haleb’i Şam’ı eyledim ilmi taleb, Meğer ilim gerideymiş, illa edeb, illa edeb.” Edep olmayınca, ne yemin para eder, ne imza, ne de bir söz. Sağlıcakla kalınız.

28 Ağustos 2019 13:37
 
Toplam blog
: 1046
Toplam yorum
: 2661
Toplam mesaj
: 242
Ort. okunma sayısı
: 1720
Kayıt tarihi
: 29.08.06
 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster