Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

Ticari ilimler akademisinde öğrenciliğim sırasında bir kamu iktisadi kuruluşunda başladığım çalışma hayatında, deneyimli çalışanların gülümseme ile sık sık, “Bu çok çalışma ile anlaşılan devletimizi sen kurtaracaksın!” ifadeleri üzerine, devletten önce kendimi kurtarmanın daha akılcı olacağını düşünerek, üç yıllık memurluk..

Devamı
 
 
 

Yazdığım Kategoriler

 
 
Tüm Önerilerim »
Ahlak nedir ve ne değildir?

Değerli mustafa atilla bey, önce bir konuya acıklık getirelim, "semavi dlnler" ifadesi dogru olmamalidir. Yaratan gonderdigi emirleri lnsanin olgunlasmasina paralel guncellemis ve bu surec kuran ile sonlanmistir. Soru: insanlar ilahi emirler olmadan dogru ve yanlisi nasil bulabilmislerdir ?Toprak, su, güneş ve tohum olmadan, insan yaşamını nasıl sürdürecektir? Her bitki ve canlının içinde tohumunu taşıması insan aklının ürünü müdür? Sağlıcakla kalınız.

20 Temmuz 2017 19:13
Ahlak nedir ve ne değildir?

Değerli Mustafa Atilla Bey, Diyorsunuz ki: "Yanlış bilgilerle donatılan insanın aklı da zamanla işlevini yitiriyor" Peki, İnsan "Doğru" veya "yanlış"ı nasıl bulacaktır? Nasıl mı? "Düşünen bir toplum için elbette bunda bir ders vardır/Kuran" Devamla: Bakara 148: Hayırlı işlerde birbirinizle yarışın. Nerede olursanız olun, Allah sizi bir araya toplar.” -Bakara 27. Onlar, Allah’a verdikleri sözü, pekiştirilmesinden sonra bozan, Allah’ın korunmasını emrettiği bağları (iman, akrabalık, beşerî ve ahlâkî bütün ilişkileri) koparan ve yeryüzünde bozgunculuk yapan kimselerdir. İşte onlar ziyana uğrayanların ta kendileridir. -Nisa Suresi 36...Ana babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya, elinizin altındakilere iyilik edin. Şüphesiz Allah, kibirlenen ve övünen kimseleri sevmez." Enfal 22: Yeryüzündeki canlıların en kötüsü aklını kullanmayanlardır." Özetle: Akıl noksanlığı iki türlüdür. Biri delilik, diğeri cahillik. Sağlıcakla kalınız.

19 Temmuz 2017 16:28
Ahlak nedir ve ne değildir?

Değerli Mustafa Atilla Bey, (binlerce yıldır tartışılan bir konuda) görüşlerimi aktarmadan önce sizde uygun görürseniz: İnsanların doğuştan sahip oldukları İşletim (akıl) sistemi ile sonradan edindikleri programların (zeka/bilgi/deneyim) onların (ilerideki) davranışlarına yansıyıp yansımadıkları, eğer, yansıyor, etkiliyorsa bunun derecesi, etkisi? Sorusuna görüşünüzü almak isterim. Sorunun amacı? İnsanların iç organları doğuştan programlıdır. (Meyvelerin çekirdekleri) Göz, mide, karaciğer gibi. “Bilmek” Farkındalık ise, aklın farkındalığı (işletim sistemi) doğuştan mıdır, sonradan edinilenler (programlar) doğrultusunda mıdır? Neticede davranışlar, duygularımızın yansımasıdır. Bilirsiniz, doğru soru cevabının yarısıdır. Sağlıcakla kalınız.

18 Temmuz 2017 16:45
 
Toplam blog
: 940
Toplam yorum
: 2516
Toplam mesaj
: 242
Ort. okunma sayısı
: 1592
Kayıt tarihi
: 29.08.06
 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster