Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Aralık '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
3449
 

İşte şimdi bağımsız olduk/ Boynumuzda Amerikan zinciri, ayaklarımızda Rus prangası

İşte şimdi bağımsız olduk/ Boynumuzda Amerikan zinciri, ayaklarımızda Rus prangası
 

Birisine siyasi, diğerine ekonomik olarak bağlıyız. Bu petrolün bir gün başımıza iş açacağı belliydi ama doğalgaz yüzünden bağımsızlığımızı kaybedeceğimiz aklıma gelmezdi doğrusu.

Kim ne derse desin bugün Türkiye Rusya’nın ekonomik güdümü altındadır. Türkiye uluslar arası camiada Rusya’ya karşı karar alamaz. Rusya tıpkı Ukrayna’da olduğu gibi “Vanayı çevirdim mi işin biter” diyecektir.

Bu durumun bazılarına göre mahsuru yok. Çünkü zaten onlar daha önce ülkemizi İngiliz himayesine ya da Amerikan mandasına teslim edeceklerdi. Amerikan mandasının yanında bir de Rus öküzümüz oldu, hepsi bu.

İşin garibi bu bağımsızlık rezaletinden ikide bir “Tam bağımsız Türkiye” diye bağıran Atatürk’ün manevi evlatları da rahatsız değil. Kerim Korkut öncülüğündeki “Yeni Nesil Vatanseverler” dışında hiç kimse ülkenin bağımsızlığının elden gittiğinin farkında değil.

Rus dışişleri bakanı Lavrov Suriye konusunda Türkiye’yi ağır şekilde suçladı. Mısır’da darbecilere bağıran, Suriye’de ise Esat’a adeta “Tokatlarım seni” diyen yiğit başbakanımız ağzını açabildi mi? Esat’a bağır, Putin’in yanında süt dökmüş kedi gibi ol. Rusya çok mu barışçı bir ülke? Afganistan’da, Gürcistan’da, Çeçenistan, Kırım… Şimdi de Ukrayna’yı tehdit ediyor. Mısır’ın fellahları için kendini parçalıyorsun, peki, Ukrayna’da komşun, niye sahip çıkmıyorsun. Yemiyor değil mi? Adama doğalgaz olarak bağlanmışsın, mahkûmsun; kışta kıyamette vanayı bir kısarsa alimallah 76 milyon donar. Bağımsızlığı tehlikeye düşürecek derecede böylesine bir anlaşma olur mu?

Amerika’yla stratejik işbirliği anlaşması, Rusya ile de doğalgaz anlaşması. Önceden Amerika boynumuza taktığı zincir ile bizi istediği yöne çevirip duruyordu. Şimdi bir de Rusya çıktı. O da ayaklarımıza pranga bağladı. Hani küçük ülke değil ki ağzına bir tane patlatıp kurtulasın. Bağımsızlık da neymiş, bunlar seviyorlar zaten köleliği. Dedeleri vatan haini Vahdettin ülkeyi satıp kaçmadı mı?

 

 

Erdal Ceyhan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Unuttuğunu bi konu var. Mavi Akım projesi ve gaz antlaşmaları çok ağır koşullarla önceki hükümetçe imzalandı. 1000 ton gazı 30 dolara Türkmenlerden alan ruslar 300 dolara Türkiye'ye satmıştı. Al yada öde idi koşul. Bunu o dönemde iktidara gelen RTE 120 dolara düşürdü Putinle konuşup. Al yada öde kısmını ise yumuşattı. 25 yıllık bu antlaşma Türk halkına milyarlarca dolar zararla imzalanmıştı. Bunu RTE değiştirdi. Hakkını da verelim lütfen....

Ayhan Özcimbit 
 18.12.2013 23:38
Cevap :
Geçmişe gönderme yapmayı unutmuşum...Aslında genel bir tespit yapmak istedim.Evet dediğiniz gibi bu duruma gelişimizde birden fazla suçlu var; hatırlattığınız için teşekkür ederim.  19.12.2013 18:30
 

bizi rusyaya bağlı kılan anlaşmaya imza atan hükümet çillerin hükümetidir karıştırmayalım lütfen.

engin coskun 
 18.12.2013 11:51
Cevap :
Birileri başlamış ama birileri de devam ettiriyor...Selamlar   19.12.2013 18:32
 

Ne biçim cevap bu?

Göksel47 
 16.12.2013 18:30
Cevap :
Esprili cevap olsun dedim ama biraz sulu olmuş,seviye düşmüş;özür dilerim...  16.12.2013 22:55
 

Kerim Korkut öncülüğündeki yeni nesil vatanseverler dışındaki hiç kimse ülkenin bağımsızlığının elden gittiğinin farkında değil.**Kerim Bey yazdıklarınızda elbette doğruluk var ancak alıntıladığım ilk cümleniz biraz iddialı olmamış mı?? selamlar..

Baver Ergun 
 15.12.2013 7:49
Cevap :
Yorum için teşekkür ederim Baver bey.  15.12.2013 23:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5714
Toplam yorum
: 14414
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 640
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster