Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Kasım '19

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
220
 

John Dewey ve Eğitimimiz

Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşım gelecek haftanın ilköğretim okullarında bir hafta ara tatil olduğunu söyledi, o da ilköğretim öğrencisi oğlundan öğrenmiş, ben seninle dalga geçmiştir dedim ki bu haberin doğruluğunu sonradan teyit ettim.

Klasik ifade ile Osmanlının küllerinden bir Ulus devlet inşa edildikten sonra Cumhuriyetçi atalarımız öncelikle işimiz eğitim sonra ekonomi dediler. Ulusal önderimiz Atatürk eğitim politikalarında millileşme ve modernleşmeyi esas almıştır. Laik anlayışa ve pozitif bilime önem vermiştir.

1859-1952 Yılları arasında yaşamış, yaparak-yaşayarak öğrenmeye ve tecrübeye önem veren pragmatizmi, mantıksal ve ahlaki bir analiz teorisi olarak geliştirmiş, deneycilik, işlevsellik ve aletçilik olarak da bilinen felsefe akımının kurucusu ünlü filozof ve eğitim teorisyeni olan John Dewey Türkiye’ye davet edilmiştir. Daveti, zamanın Eğitim Bakanı İsmail Safa yapmış, Cumhuriyet sonrası var olan demokrasi sisteminde uygulanacak yeni eğitim anlayışını temellendirmek ve demokratik topluma uygun yeni öğretmen kadrosunu yetiştirme konularında fikirlerinden yararlanmak amaç edinilmiş, Dewey iki ay kadar süren incelemesinde iki ayrı rapor hazırlamıştır.

John Dewey’in, yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin eğitim sorunlarının çözümüne yönelik gözlem ve incelemelerde bulunarak rapor hazırlaması önemli bir çalışma olarak değerlendirilir.  Dewey, Amerika’ya döndükten sonra kaleme aldığı asıl rapor 30 sayfalık “Türkiye Maarifi Hakkında Rapor” dur. Bu raporda, kurulacak yeni eğitim sistemi hakkındaki önerileri yer almaktadır. Rapor Giriş bölümünden hemen sonra sekiz ana başlıktan oluşmaktadır. Bu başlıklar;

1-Program, 2-Eğitim Bakanlığı Teşkilatı, 3-Öğretmenlerin Yetiştirilmesi ve Refahı,4-Öğretmenlerin Yetiştirilmesi, 5-Okul Sistemi, 6-Sağlık ve Sağlık Bilgisi, 7- Okul Düzeni, 8-Muhtelif malzemeler şeklindedir.

Raporda eğitime destekleyici öneri olarak Kütüphane ve Kütüphanecilik programları yurt geneline yaygınlaştırılması, Halkevleri Çalışmaların da bu kategoride yapılması ile birlikte Okur-Yazar oranının yükseltilmesine yönelik etkin uygulamalarda bölgesel farklılıklar olsa da bu oranın %5-10 düzeyinden, daha yukarılara taşınmıştır. 1940’lı yıllarda yayın alanında dünya klasiklerinin Türkçeye çevrilmesi, Köy Enstitülerinde okuyan öğrencilerin her öğretim yılı bunlardan 21 tanesini okuması, tanıtması ve eleştirisini yazması zorunluluğu yeni bir okur-yazar kitlesinin oluşmasına neden olmuştur. Bu okullardan mezun olanlar okuma yazma alışkanlıklarını gittikleri yerlerde de sürdürmüşlerdir. Okuma ve Üretme Köy Enstitülerinin ve Köy Enstitülerinde okuyanların yaşam biçimi olmuştur.

John Dewey izlenimleri sonucu ele aldığı raporda özellikle tarım-ziraat, okuma-yazma, okuma alışkanlığı, kütüphanecilik ve ilköğretim programları gibi konular üzerinde durmuştur.

Ancak, Tarım-Ziraat alanında da, ülke genelinde istenilen gelişmeler tam sağlanamamıştır. Ülkenin verimli toprakları olmasına rağmen, Cumhuriyet sonrası Hükümetlerin uyguladığı değişken, yetersiz, çarpık tarım politikaları ile tarım, belirlenen, istenen hedeflere ulaşmanın çok gerisinde kalmıştır.

Köy enstitülerinde devletin az bir yardımıyla öğretmen adayları, iş içinde çalışarak hem kendi barınaklarını, dersliklerini ve diğer gereksinimlerini, çalışma yerlerini yapmışlar; hem de gereken genel kültür ile mesleki bilgileri ve tarım çalışmaları yaparak köy için gerekli olan beceriyi kazanmışlardır.

John Dewey’in hazırladığı Rapor’da yer alan Tarım-Ziraat, İlköğretim Programları, Okur-Yazarlık ve dolayısıyla Okuma alışkanlığı vb. konular, Cumhuriyet Döneminde kendi süreci içerisinde değerlendirildiğinde, çok büyük değişmeler ve dalgalanmalara neden olmuştur.

Alanın uzmanı olmadığı halde, Güç ve yetki verilen bireylerlerin bireysel birikimlerinin ve anlayışlarının kesin doğrular olarak kabul edilip uygulamaya konulması, eğitimin genel hedeflerine ulaşmada engeller oluşturmuştur.

Dewey’in Raporunda ele alınan ve öncelikleri belirtilen konulardan bazılarının halen çözüm bekleyen sorunlar olarak devam etmesi ise son derece düşündürücüdür. Çözülemeyen sorunlardan bazıları ise ;

Eğitime ayrılan bütçenin yetersizliği,

Öğretmenlerin hizmet öncesi ve hizmet içi eğitimleriyle, mevcut uygulanan program arasında istenen birlikteliğin, ilişkinin yeterlilik düzeyinde kurulamaması.,

1924 Yılından günümüze onlarca kez (1924, 1936, 1948, 1968, 2005, 2012, 2019) İlköğretim Programının ve Program yaklaşımının değişmesi,

Şeklinde olup, uygulama düzeyinde ciddi sorunlar olarak halen devam etmektedir.

Nizamettin Biber

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Nizamettin Bey,Jonh Dewy'in eğitim dizgesine katkıları önemlidir.Bu düşünür,eğitimci,dilci; eğitimde köklü yenileşme ve değişimler olması doğrultusunda raporlar hazırlayarak dönemin hükümetine sunmuştur .Eğitimde,bilimsel,ussal izlenceler yaygınlaşmış. Batı Klasiklerinin de dilimize çevrilerek okullara gönderilmesiyle ülkemiz aydınlanmıştır.Bu aydınlanmada,Köy Enstitüleri' nin katkısı yadsınamaz. john Dewy'in 1941 yılında basılan "Türk Dili Grameri" Ali Ulvi Elövece dilimize çevrilmiş,1142 sayfalık bir yapıttır.Kitaplığımda zaman zaman başvuruyorum.Eğitimle ilgili bilimsel içerikli bir makale sağ ol.Selam,saygı ve sevgilerimle.İzninle alıntılamak istiyorum.

Hüseyin Başdoğan 
 27.12.2019 22:13
Cevap :
Hüseyin hocam, John Dewey ve eğitim ile ilgili geniş katkı sunan nitelikli yorumunuz için çok teşekkür ederim, tüm yazı sizindir izne gerek yok, selamlari saygılar.  29.12.2019 22:25
 

Eğitim sistemiz yıllar içerisinde hep bir yaz boz sistemine dönüştürüldü Nizamettin Bey. Her gelen ben daha iyi bilirim bu işi dedi ve bir şeyleri değiştirdi ama geldiğimiz noktada pek de faydalı olmadığı aşikar. Yeni sistemde de tatiller yıl içerisine serpiştirilmiş. Bir de nisan ayında var ikinci dönemin ara tatili. Müfredat olabildiğince hafifletilmiş, tatil de bol. Bakalım bu dönemin uygulamaları ileride nasıl verecek meyvesini? Selamlar, mutlu kalın.

Ayşegül HAYVAR 
 15.11.2019 16:16
Cevap :
Eğitim ve yaz boz kavramları uymasa da ikisi bizde tek başına eğitimimizi tarif ediyor. Değişimlerin tamamı reform adına yapılıyor olsa da alayı siteme ve çocuklara zarar veriyor. Yeni uygulamaları da eski denenenlerin sadece absürt bir versiyonu. Çok teşekkür ederim, hoşça, mutlu kalın.selamlar.  15.11.2019 22:34
 

Evet, eğitim sisteminin içinde olanlar bilirler, çocukları okula gidenler de, konudan bir şekilde haberdar ama ne yazık ki bu yabancı uzman, yabancı kaynak, yabancı insan konusu, Nisan ayında kapanan okullar ve daha birçok sorunlar yumağı.

ilhan Aydın 
 15.11.2019 1:28
Cevap :
Eğitimi en sorunsuz alan olarak oluşturmalı ki diğer alanlar sorun üretmesin, kaldı ki bizim en problemli alanımız eğitim. Eğitim ile toplum refahı arasındaki doğrusal korelasyonu özellikle 1940'lardan sonra bir türlü kuramadık maalesef, teşekkürler, selamlar.   15.11.2019 14:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 883
Toplam yorum
: 3748
Toplam mesaj
: 86
Ort. okunma sayısı
: 2677
Kayıt tarihi
: 06.06.12
 
 

Yeni dünya düzensizliğinde insan olmaya çalışan ve okuyarak ne kadar cahil olduğunu gören, olayla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster