Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Temmuz '07

 
Kategori
Tıp
Okunma Sayısı
20526
 

Kalbimiz neden solda, karaciğerimiz neden sağda?

Kalbimiz neden solda, karaciğerimiz neden sağda?
 

İnsan anatomik olarak mükemmel bir mekanizmaya sahiptir. Fakat hala bilim adamları, “embriyonun gelişimi sırasında hangi organlarının sağda, hangilerinin solda yer alacağı nasıl belirleniyor?” sorusuna cevap bulamamışlardır.

İlginç değil mi, anne karnındaki embriyo başlangıçta metrik bir yapıya sahipken, daha sonra her şey farklılaşıyor. Aslında vücudumuzda her şey çok farklıdır. Kalp, dalak ve pankreas solda, safra kesesi ve karaciğer sağda. Hatta akciğer gibi çift organlar da sağ ile sol arasında morfolojik farklılıklar vardır. Sağ akciğer için üç lob ve sol için de iki lobdur.

Peki nasıl oluyor da, başlangıçta bütünüyle simetrik olan embriyo sağı soldan ayırıp organlarını yanlamasına dizebiliyor? Bu her insanda da aynı şekilde oluyor. Sanki önceden tasarlanmış gibi.

Her şey "düğüm" düzeyinde başlıyor. Bu düğüm, gastrülasyon olarak adlandırılan, embriyonun gelişiminin erken bir evresinde (2. hafta), ventral kutupta oluşan geçici, küçük bir çöküntü ile olşuyor. .

Bu aşamada, embriyo hala tam olarak simetriktir ve sırtın, karnın, başın ve ayakların neye dönüşeceğine karar verilmiştir. Bu düğüm, her biri birer kirpikle donanmış, son derece sıkışık 200 ila 300 hücreden oluşuyor. Başka bir deyişle, kirpik eğer embriyo yüzeyinden uzakta dikilmişse etkili bir harekete yol açıyor; düğümün hücrelerine sürtündüğünde ise, etkisiz bir hareket oluşturuyor. Sonuçta da, embriyonun soluna doğru, sağdakine kıyasla çok daha önemli bir akım oluşuyor. Peki tüm bunlar asimetriyi açıklıyor mu? Bu akımın organların yanlamasına sıralanmasını nasıl gerçekleştirdiği tam olarak bilinmediği için bu soruya kesin bir evet cevap verilemiyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

20 yas daha genc olsam kesin tip okurdum sirf bu tur seyleri bilmek icin :)) Paylasiminiz icin tesekkurler..

Beyhan BiÇKİN KOZANOGLU 
 31.08.2007 18:44
Cevap :
bir şey değil, bende teşekkür ederim  31.08.2007 19:20
 

kafanı yorma daha kainatta ne acıklanmayanlar kı bunlar sızıde bızıde asıyor :) yada sen yormaya devam et belkı bulursun bı cevabını hı bıze bıldırmeyıde unutma emi

kartanesi ayandon 
 30.07.2007 8:31
Cevap :
tamam, ben bulunca size de haber veririm  30.07.2007 20:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 712
Toplam yorum
: 1698
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 2659
Kayıt tarihi
: 13.07.06
 
 

Tıp alanında doktor olarak çalışmaktayım, beyin cerrahi uzmanıyım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster