Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Temmuz '07

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
1009
 

Her zaman mutlu olamayız, peki ne yapmak gerekiyor

Her zaman mutlu olamayız, peki ne yapmak gerekiyor
 

Neden her zaman iyi olamayız. Dünyada herkesin kendine göre bir derdi, sıkıntısı, mutluluğu, mutsuzluğu kısaca kendine göre bir dünyası vardır. Bir gerçek var ki, mutlu olmayı bilemiyoruz. Peki ne yapmak gerekiyor?

Mutlu olmak için, hayatımızdaki anlamasızlıklardan sıyrılmak için, kendimize zaman ayırmamız gerekiyor. Her zaman başkası için yaşayamayız.

Kendimize ayırdığımız zaman da herkesin yapacağı farklı bir şey vardır. Bu bazılarımız için banyo yapmak, bazılarımız için kitap okumak, bazılarımız içinde uzun zamandan beri seyretmeyi düşündüğü, ya da dinlemeyi düşündüğü CD’yi dinlemek, sevdiği biri ile daha önce gitmediği yere gitmekdir.

İşiniz canınızı sıkıyorsa, tabii ki işdir bu her zaman hoşunuza gitmeyebilir. İşinizi sevebiliyorsanız, sıkılmadan yaparsınız. Yok sevemiyorsanız mecburen yapmak zorundaysanız, sıkıldığınız noktada, biraz ara verin, elinizden geliyorsa bazı değişiklikler yapın, dinlenin sonra devam edin. Ama işi bitirin, asla yarım bırakmayın.

Hayatımızda da böyledir bu durum. Yapacağımız ufak bir değişiklik, bize hayata farklı bakmamızı sağlar, bize enerji verir. Mesela bu değişiklik, saç stilini değiştirmek, saçları kiremit kırmızısı renge boyatmak, bunun karşılığında kuaföre 80 ytl gibi bir para vermek, ya da giymediğimiz bir elbiseyi giymek olabilir. Mazgallar tıkanmışsa, çok yağan yağmur nedeniyle evinizin en alt katını su basmışsa, siz de kendi katınıza çıkmak için buradan geçmeniz gerekiyorsa, tabiki bozulursunuz. Neyse ayakkabılarım, çorabım ıslansın varsın, yeter ki evime gireyim diyorsunuz, tam gireceksiniz, suyun içinde yüzen bir fare görseniz, bayansınız ya korkarsınız fareden hiçbir şeyden korkmadığınız kadar. Sonra apar topar başka bir arkadaşınızın evine kapağı atarsınız. Artık tek çare kalmıştır sizin için, “DEĞİŞTİRMEK”, kaldığınız evi değiştirmek.

Değiştirmek her zaman iyidir. Mesela her gün gittiğimiz yolu değiştirin, yol daha iyi olacaktır. Zor da değildir. Sabahları müzikle uyanıyorsanız müziği, oda ve büronuzun düzenini, izlediğiniz televizyonun yerini, çocuklarınızla yemek yediğiniz masadaki yerinizi arada bir değiştirirsek mutlu olabiliriz.

Mutlu olmak için hep yarınları düşünsek de bugünü, anı iyi yaşamamız gerekiyor. Çünkü bugün, bu an geçip gidiyor, bir daha geri gelmiyor. Ne kadar iyi yaşarsak o bize kar olarak kalıyor. Yaşama, olaylara, kişilere, fikirlere de çoğu zaman tek taraflı bakıyoruz. Çünkü istediğimiz gibi yaşayamıyoruz, korkuyoruz, sevmekden, evlenmekden korktuğumuz gibi. Cesaretimiz yok. Birini seçip, her olayı tarafsız, hislerimizle, aklımızı kullanarak değerlendiremiyoruz. Korkularımız nelerdir? Belki de yalnız kalma, belki sıkıntıya düşme, belki yanlış karar bir evlilik kararı vermedir. Hataya düşmeden, hata yaptığımızı anlayamayız. Bilmeliyiz ki, evimizin camını temizlemeden kimse dışarıyı temiz göremez.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yaşamayı bilmiyoruz ya da biryerde unuttuk gitti.Yazdıklarında haklısın ama bu ülkede o kadar çok eğitimsiz,yoksul, yoksun insan var ki!!!Desek ki onlara;"mutlu olmayı bilmiyorsunuz,şunları,bunları yapmalısınız!!!"...Bakışlarını görür gibiyim.Yinede yüreğine sağlık.

Ozlem Ozkulak 
 18.07.2007 0:51
Cevap :
katkınız için teşkkürler güzel dile getirmişsiniz  18.07.2007 20:26
 

Anı yaşamak ama birileri istedi diye değil..başkaları için yaşarken geçen zamandan birgün yakınacağımızı bile bile sürekli bir özveri içinde başkaları için yaşamak, yaşamak değil...yüreğinize sağlık mutlu kalın..

roji 
 16.07.2007 9:49
Cevap :
size katılıyorum katkınız için teşekkürler  16.07.2007 23:42
 

Örneğin, evlilikten korkar insanlar. Neden korkar peki. Kötü evliliklere tanık olmuştur ya da kötü bir deneyim yaşamıştır. Peki korkarak nereye kadar. Örneğin sevmekten korkar insan. Neden peki. Bilinmezlikler korkutur insanları. Sevgi görmemişse , sevgiyi bilmiyorsa korkar insan. Sevmekten korkulur mu! Sevin, sevgidir mutluluğun anahtarı. Sevdikçe güçlenir insan ve bütün problemlerin çözümünü görmeye başlar. İlk kendine günaydın de uzanırken. Ve ilk kendine gülümse aynalarda. Bir tatlı söz söyle kendine tebessüm et.Ve umursa kendini teşekkür et.SEVMEKLE başlar her şey kendini sev.Ve paylaştıkça çoğalır SINIRSIZ SEV. Dost ol kendine dürüst ol.BİR SEVDA SUN KENDİNE YALANSIZ.Sonra göreceksin binlerce yüzde kendi yansımanı.

kumrusu 
 14.07.2007 12:35
Cevap :
yazdıkların doğru da, bazı şeyler spontan olur, zorla olmaz  14.07.2007 23:24
 

Değişikliller , verdiğiniz örneklerde de olduğu gibi insanların hayata tekrar tekrar pozitif bakabilmesine güç veren küçük enerji kaynaklarıdır. Hayatımızdaki yıldızlar. Karanlık bir yolda ilerlemekte güçlük çekersiniz, korkarsınız; ama yıldızların sepiştirildiği bir yol daha aydınlık ve cesaretinizin arttığı güvenli bir yol haline gelir. Mutlu olmak her zaman insanların elindedir. Sağlığınız yerinde ise mutlu olmak için hiçbir engeliniz yoktur. Çünkü hayatta çözümü olmayan bir problem yoktur. Biz insanlar , bir sorunumuzu çok büyütüp hayatımızın geneline yayıyoruz. Bu da sorunun büyük bir probkem haline dönüşmesini sağlıyor. Cesaret kırılıyor, korkular başlıyor. Halbuki, o sorunu kenarda bekletsek hayatımıza devam etsek, görücezki zamanla sorun küçük bir problem olmuş. Her insan hata yapmaktan korkar. Korkular, insanı olduğu yere çiviler. Ne geri ne ileri adım atabilirsiniz. Bakmışsın hayat elinden kayıp gidiyor, sen olduğun yerde sayıklıyorsun.....

kumrusu 
 14.07.2007 12:09
Cevap :
çok güzel yazıyorsunuz. Sorunu zamana bırakmak, çözmemek, çözümsüzlük bazen insanı daha da sıkıntıya sokar, alt katına su basan ev misalinde olduğu gibi, değiştirmezsen, mazgallarda yapılmazsa, o sorun devamö eder gider kendi kendine çözülmez  14.07.2007 14:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 709
Toplam yorum
: 1698
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 2666
Kayıt tarihi
: 13.07.06
 
 

Tıp alanında doktor olarak çalışmaktayım, beyin cerrahi uzmanıyım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster